Dohoda je blízko
Niekoľko mesiacov trvalo politické divadlo v USA ohľadom prípadného technického defaultu. Riziko nenavŕšenia dlhového stropu USA (aktuálne 14,27 bil. USD) a prípadné nesplatenie svojich záväzkov z emisii počas augusta sa podľa posledných informácii blíži ku koncu. Termín 2.augusta, ktorým bola globálna verejnosť masírovaná ako hraničný dátum prijatia dohody tak bude splnený (podľa neoficiálnych informácii default by nenastal neprijatím dohody 2.augusta, pretože reálne zdroje na krytie svojich záväzkov bez prekročenia dlhového stropu USA by mali vydržať ešte niekoľko dní).
Konsenzus sa našiel
Všetci sú spokojní, ako to už pri politických rébusoch býva zvykom, republikáni dosiahli svoje a príde k fiškálnym škrtom, demokrati dosiahli tak vysoké navŕšenie dlhového stropu, že najbližšie túto americkú tragikomédiu neuvidíme do roku 2013 (pri intenzite rastu amerického dlhu je to otázne). A úplným víťazom je Biely dom, kde prípadné znovuzvolenie B. Obamu do kresla US prezidenta naberá reálne kontúry. Práve demokrati požadovali tak vysoké navŕšenie dlhového stropu, aby to negatívne nezasiahlo predvolebnú kampaň.
Poďme však na detaily amerického zázraku (dlhový strop), ktorý od polovice minulého storočia bol navŕšený niekoľko desiatok krát:
- republikánsky ťah znamená, že v horizonte desiatich rokov príde k skresaniu deficitu o 1 bil. USD (rovnomerne rozdelené medzi škrtmi v obrane a mimo obrany), v prípade obrany ide o prvé škrty od roku 1990,
- demokrati dosiahli predbežné (dnes sa o tom bude hlasovať) navŕšenie dlhového stropu o 2,1 bil. USD, čo neohrozuje prezidentské voľby,
- republikáni presadili vytvorenie komisie, ktorá do 23.novembra musí US Kongresu návrh na identifikáciu ďalších škrtov v objeme 1,5 bil. USD zahrňujúcu i prípadne novú daňovú reformu.
Aktuálny sentiment
Krátkodobý pokles rizika, prameniaci práve pod hrozbou defaultu USA a zníženia ratingu USA z úrovne AAA (ratingová agentúra Moodys už vyhlásilo, že ak príde k dohode rating USA ostane ponechaný), bol nočným impulzom pri otvorení finančných trhov. Rizikové prístavy CHF a JPY sú pod krátkodobým predajným tlakom (EURCHF 0,95%, USDCHF 0,83%, EURJPY 1,13%, USDJPY 1,05%). EURUSD si tak udržuje pozíciu nad silnou technickou bariérou 1,4350/30 i napriek negatívnym výsledkom US ekonomiky za 2Q (1,3% Y/Y a zdrvujúcej revízie za 1Q 0,4% Y/Y z úrovne 1,9% Y/Y, pričom sa očakáva revízia za roky 2010, 2009). Dohoda tak prináša mierne ukľudnenie rizikovej averzie na finančné trhy i keď riziko je tu stále prítomné vo výraznej miere. Riziko aktuálne prúdi zo stále nestabilnej eurozóny, kde výnosy na benchmarkových 10-ročných euro dlhopisoch Španielska a Talianska smerujú k rizikovej úrovni 7% p.a. Práve 7%-ná hranica je považovaná za vstup „do straty schopnosti riadiť svoj dlh“. Stále tak pripomíname, že prípadný kolaps schopnosti talianskej vlády splácať svoje záväzky by mohlo striasť stabilitou a budúcnosťou celej eurozóny.
Graf vývoja výnosov na euro dlhopisoch
Dnešný výhľad na EURUSD
Dnešný fundamentálny kalendár prináša finalizáciu prieskumov výroby PMI naprieč eurozónou. Kľúčom by však mohli byť dáta prieskumu výroby ISM z US ekonomiky a primárne večerné hlasovanie US senátu o posune dlhového stropu. Riziká stále sledujeme na vývoji európskeho dlhopisového trhu, kde prípadné ďalšie komentáre ratingových agentúr na adresu Talianska a Španielska by nemuseli byť trhom prijaté pozitívne.
Kľúčová suportná úroveň na úrovni 1,4350/30 EURUSD by bola pod tlakom negatívnych informácii z eurozóny (PMI), prielom tejto úrovne je medvedím signálom so smerovaním k júlovej rastovej trendovej línii na úrovni 1,4260/40 EURUSD. Udržanie 1,4350 EURUSD pred večerným hlasovaním v US Senáte a pozitívny výsledok hlasovania dáva potenciál priblíženia k 1,45 EURUSD. Stále tak napriek pozitívnym ohlasom o prípadnej dohode o dlhovom strope v USA je cítiť skôr risk off sklon, čo by mohlo vypredávať EURUSD pri vyšších odrazoch. Až prielom 1,4500/20 EURUSD považujeme za uvoľnenie rizikového napätia na trhoch, čo však pri výhľade rizika tlmenia optimizmu ECB pri štvrtkovom zasadnutia piatkovom trhu práce z USA dáva potenciál silného odporu pri výraznejších odrazoch na páre a skôr rizikových očakávaní na začiatku týždňa.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |