Strach z mŕtvych prezidentov
Nič nové za posledných pár dní. Trend oslabovania dolára sa počas ázijského stintu nezmenil a videli sme jeho prepad na 8- mesačné minimá (dolárový index pod levelom 78 bodov). A technicky má priestor pre ďalší pád. Navyše „risk on“ seansa ho velila vypredávať aj pre nízke úročenie (klasický chod carry obchodov) a okrem toho tu máme stále prítomný strach z toho, že už na najbližšom zasadnutí FEDu by mohol "Rambotlačiar" Ben Bernanke opäť raz spustiť mašinu na tlačenie zelených bankoviek s portrétmi mŕtvych prezidentov.
Likvidita sa pozerá po výnose a nie po riziku
Stále veľký pretlak likvidity (s očakávaním jeho ďalšieho nárastu) na trhu sa tak v čase konštruktivizmu (a je jedno či je opodstatnený, alebo umelo vytvorený a dočasný) na finančných trhoch pozerá hlavne po výnose a nie po riziku. Ako sme písali už včera, výnos je vyšší na eure ako na dolári a navyše táto eurová výhoda ešte vzrastá. Riziko euro-aktív je napriek všetkým fiškálnych bankovým problémom, či problémom s konkurencieschopnosťou väčšiny eurozóny (s výnimkou Nemecka) však stále nízke. Euroval (aj keď je to len virtuálna realita s AAA ratingom) pôsobí ako odstrašujúca vodíková bomba. A bude takto pôsobiť až kým sa nezistí, že detonačná nálož jej chýba a rozbuška je zvlhnutá (a to ešte istý čas potrvá). Navyše na sekudárnom trhu sa na „požiarnika“ hrá ECB a manipuluje s trhom nákupmi dlhopisov PIGS, ktoré väčšina trhu odmieta.
Euro je raj pre investorov
Pri všetkých týchto spomenutých faktoch je tak euro rajom pre investorov v porovnaní s „greenbackom“ a nejaký čas to zrejme ešte potrvá. Pretože technika EURUSD či dolárového indexu je príkladovo rastová a po výnose pachtiaci hlavy si nerobia takmer žiadne starosti nad prepredanosťou dolára. Rovnako sú zatiaľ ignorované aj fakty, že QE 2,0 by nemuselo byť až tak agresívne a fakty, že spomaľovanie európske ekonomiky by sa mohlo prehĺbiť ešte výraznejšie ako sú očakávania. Ľahostajnosť eurových býkov k rizikovým faktorom je megalomanská a zatiaľ sa (žiaľ) a vypláca.
Veľký šok a inflexný bod
Musel by prísť veľký šok v podobe recesnej katastrofy v USA (dolár ako last resort menového trhu bez ohľadu na všetky jeho negatíva), alebo naopak dych vyrážajúceho vylepšenia ekonomickej obnovy v tejto krajine aby dolár prešiel z defenzívy do útoku a nastal inflexný bod jeho obnovy . Alebo by v Európe museli vzniknúť gigantické problémy, také, že by trh začal ráznejšie pochybovať o tom, že ani euroval ich nesystémovo (tak ako je to teraz) nedokáže zalepiť a odsunúť na neskôr. Kým sa tak však nestane dolár mohol ostať pod tlakom.
Intradenný výhľad
Kombinácia rastového technického setupu, rastúceho úrokového diferenciálu v prospech eura a chuti podstupovať riziku vytvárajú „dokonalú a chutnú polievku“ pokračovania oslabovania dolára. Pred piatkovým reportom NFP nemožno tak vylúčiť ani dosiahnutie levelu 1,40 ak sa udrží tempo prírastkou EURUSD z posledných dní a len plytké korekcie, ktoré sú využívané na stratégiu „buy on dips.“ Z analytického hľadiska vnímam rast ako neopodstatnený, no ako obchodník je potrebné ostať v trende rastu. Rezistencie na 1,3894/1,39 (61,8% fibo decembrové maximá 2009/júnové minimá 2010) následne 1,3940/50 (horná hranica rastového kanála) a potom psychologický level 1,40. Supporty v prípade obratu a ústupu (medvede sa nemaj aktuálne veľmi čoho chytiť, jedine slabé dáta podnikových objednávok z Nemecka o 12:00 sú pre nich nádejou) by mohli ležať na ázijských minimách 1,3815/25 (čo sú zároveň maximá marca 2010) a následne 1,3740/50 (spodná línia rastového kanála).
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |