Záťažové testy s minimálnou kredibilitou
Počas piatku sa finančné trhy sústreďovali hlavne na zverejnenie výsledkov záťažových testov európskych bánk. Testovaných bolo 90 bánk, ktorých bilancie spolu predstavujú až 65% celkových bankových aktív v Európe. Podľa výsledkov testami neprešlo len 8 inštitúcií (5 španielskych bánk, dve grécke, jedna rakúska a jedna nemecká, ktorá ale nakoniec nebola do testov zaradená). Ich celková potreba kapitálu je 2,5 mld. EUR. Výsledky poukázali na len takúto nízku potrebu kapitálu vďaka získavaniu kapitálu za posledný rok v objeme viac ako 50 mld. EUR. Veľmi blízko nezvládnutiu testov ale bolo ďalších 16 bánk. Určite oveľa horšie výsledky by boli zverejnené v prípade, ak by sa test y aspoň trochu pridržiavali reality. Nepočítali totiž s defaultom žiadnej krajiny a rátali len s haircutom na úrovni 15% pre grécke dlhopisy a to aj napriek tomu, že trh aktuálne započítava haircut na úrovni viac ako 50% a default s pravdepodobnosťou viac ako 90%. Pozitívom je, že testy konečne sledovali nielen obchodnú knihu, ale aj bankovú knihu, teda cenné papiere držané do splatnosti. Pokiaľ ale zoberieme v úvahu to, že banky z UK, Francúzska a Nemecka majú celkovú expozíciu voči krajinám PIIGS na úrovni 2 bilióny EUR, majú testy naozaj malú kredibilitu.
JP Morgan: Banky potrebujú 80 mld.
Na nízku dôveryhodnosť testov poukázali aj analytici JP Morgan Cazenove. Podľa ich kalkulácii potrebuje 20 európskych bánk získať až 80 mld. EUR kapitálu. V porovnaní s oficiálnym číslom ide o obrovský rozdiel a práve aj vďaka tomu reagujú akcie európskych finančných domov na testy poklesom. Analytici JP Morgan sa totiž pozreli triezvym okom hlavne na dlhopisy rizikových krajín a započítali do testov aktuálne trhové očakávania defaultu.
Štvrtok: stress test politikov
V štvrtok sa uskutoční špeciálny summit EU, na ktorom sa bude prehodnocovať postoj voči Grécku. Grécky premiér Papandreou cez víkend povedal, že dúfa v dohodnutie sa na dlhodobom riešení. Premiér dúfa v schopnosť zníženia dlhu krajiny za pomoci Eurozóny. Takýmto riešením by mohol byť nákup dlhopisov Grécka eurovalom. Takáto možnosť sa napríklad pozdáva aj členovi ECB Bini Smaghimu. Ten cez víkend vyjadril podporu takémuto kroku, naopak nepáčia sa mu spoločné eurodlhopisy. Trichet na druhú stranu absolútne odsúdil akýkoľvek default, nakoľko v tom prípade bude ECB robiť, čo bude treba pre zachovanie svojej kredibility (nebude brať ako kolaterál dlhopisy v defaulte)... Náznaky dohody sú tak stále ďaleko a preto je otázne, či kľúčové zasadnutie prinesie očakávané výsledky. Pravdepodobne ale nie a politici neprejdú ďalším záťažovým testom, podobne napríklad ako zlyhávali pri jednom teste za druhom pri záchrane Grécka v roku 2010.
Krajín s najvyšším ratingom ubúda
Okrem dlhovej krízy v Európe je dôležitou témou stále aj možnosť zníženia ratingu USA z najvyššej úrovne AAA. Ak by sa naplnil tento scenár (čo už vôbec nie je nereálne), je otázkou, čo budú nakupovať investori, ktorí preferujú len najbezpečnejšie inštrumenty s najvyšším ratingom. Po znížení ratingu USA totiž nebudú mať takýto rating ani US dlhopisy a ani dlhopsy Fannie Mae a Freddie Mac... Aktuálne má najvyšší rating 19 suverénnych krajín. Po odpočítaní malých subjektov ako Ostrov Man alebo Guernsey, ostávajú už len veľké krajiny ako Kanada, Francúzsko, Nemecko a UK. Menšie subjekty ako Švajčiarsko alebo Singapur totiž nemajú dostatočne veľký dlhopisový trh... Zníženie ratingu US tak môže spôsobiť nedostatok bezpečných aktív, čo by mohlo spôsobiť prudké nákupy nemeckých dlhopisov a švajčiarskeho franku.
Výhľad na dnes
Výsledky záťažových testov opäť odhalili len veľmi málo o stave európskeho bankového sektora. Väčšina bánk opäť testy zvládla; sú medzi nimi napríklad aj írske banky, kde je možnosť ďalšej záchrany stále veľká. Testy ale odkryli, že európske banky majú v úveroch obrovskú expozíciu voči krajinám PIIGS. Len napríklad štyri najväčšie francúzske banky majú úverovú expozíciu voči subjektom v krajinách PIIGS na úrovni takmer 300 mld. EUR. To je pre euro negatívna správa, nakoľko problémy týchto krajín sa postupne začnú presúvať aj na defaulty súkromných subjektov... Euro tak pokračuje v poklese a dnes nemá veľa podporných faktorov, o ktoré by sa mohlo chytiť. Preto očakávam pokračujúci pokles eura. Aktuálne sa pár nachádza pri supporte 1,4050/40. Jeho prelomenie podporí pokles k úrovni 1,3950. Výhľad ostáva medvedí. Svetlým bodom dnešného dňa je čas 13:30, kedy ECB zverejní stav svojho portfólia facility Securities Market Program (SMP), ktorá ja určená na nákup dlhopisov rizikových krajín z trhu. Na trhu sa totiž minulý týždeň objavili šumy, že ECB nakupovala talianske dlhopisy. Dnes sa ukáže, či to bolo naozaj tak. Potvrdenie by mohlo podporiť euro, nakoľko existencia silného kupcu dlhopisov v prípade ich poklesu je pozitívom pre trh.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8081 | 10.27 % |