Dôveru v Taliansko obnovila až ECB
Euro sa včera opäť ocitlo v neláske investorov. Dôvodom bol pokračujúci výpredaj talianskych dlhopisov, ktorý signalizuje nedôveru obchodníkov v schopnosť Talianska zvládnuť svoje dlhové problémy. Výnosy na talianskych dlhopisoch prekonali úroveň 6%, čo je najvyššia úroveň od roku 1997. Pri dlhu 120% HDP a veľmi nízkom raste je totiž schopnosť Talianska splatiť svoje dlhy nízka. Prípadné problémy Talianska a zatiaľ málo pravdepodobná záchrana by investorov nakoniec utvrdili, že skutočne bezpečných cenných papierov je naozaj málo a že ani štátne dlhopisy sa nedajú považovať za bezpečný prístav. Od panických výpredajov ale bolo euro a talianske dlhopisy nakoniec zachránené šumami o aktivite ECB, ktorá vraj nakupovala talianske dlhopisy. Euro tak ukončilo obchodovanie len tesne pod úrovňou 1,40 vzhľadom na denné minimá bližšie k 1,38.
Zvädnutý štvorlístok
Jednotnej mene nevadilo ani večerné znižovanie ratingu Írsku, nakoľko už cez deň sa na trhu objavili šumy, že jednej z krajín Eurozóny bude znížený rating. Tou krajinou bolo Írsko a poslom zlých správ bola agentúra Moodys. Tá dala Írsku neinvestičný rating Ba1 s negatívnym výhľadom. Dôvodom je, že po skončení existencie eurovalu v roku 2013 bude krajina potrebovať ďalšiu pomoc, nakoľko je vrátenie sa na finančné trhy len málo pravdepodobné. Nižší rating zároveň odzrkadľuje aj možnosť participácie súkromného sektor pri záchrane krajiny.
Írske projekcie horšie než grécke
Tlak na ďalšiu pomoc bude určite veľký, čo dokumentuje aj očakávaný vývoj výdavkov na splátku úrokov z dlhu v pomere k príjmom vlád. Pre všetky tri najrizikovejšie krajiny, teda Portugalsko, Grécko a Portugalsko bude podiel nákladov obsluhy dlhu rásť a pre Írsko budú v roku 2013 dokonca náklady na splátku dlhu predstavovať 25% príjmov štátneho rozpočtu. A popri tom nezabúdajme, že finančný sektor je ešte stále veľmi rizikový a agentúra Standard and Poors potvrdila ratingy írskych bánk len preto, že zatiaľ neočakávajú potrebu ich dodatočnej záchrany vládou. To sa ale môže zmeniť vzhľadom na stále problematický realitný sektor v krajine.
ECB bude musieť opäť znížiť svoje štandardy
Dôležitou poznámkou k írskemu zníženiu ratingu je, že pre írske dlhopisy stále platí pravidlo minimálneho ratingu zo strany ECB. To znamená, že ak bude znižovanie ratingu Írska zo strany Moodys nasledovať ajFitch a Standard and Poors, bude musieť ECB po Grécku a Portugalsku zrušiť pravidlo minimálneho ratingu aj pre Írsko... Z ECB sa tak stane rizikový hedge fond investujúci prioritne do junk dlhopisov.
Výhľad na dnes
Pozornosť sa dnes bude sústreďovať na výnosy na talianskych dlhopisoch (od rána mierne rastú) a na rokovanie euroskupiny v Brusseli. Merkelová už síce povedala, že sa stretnú hneď aj v piatok, ale nemáme čakať žiadne rozhodnutia (už sme si zvykli). Takže dnešný deň bude závisieť prioritne od dlhopisového trhu, znižovaní ratingov a prípadných neočakávaných komentárov k dlhovej tragédii... Z technického hľadiska pár pripomína obratovú formáciu hlava-ramená s tým, že pravé rameno je symetrickým trojuholníkom. Obe tieto formácie sa už začali vypĺňať, takže zotrvanie nad hladinou 1,4020 podporuje rastový výhľad smerom k hladine 1,4240. Popoludní očakávame ešte svedectvo Bernankeho pred snemovňou reprezentantov US kongresu. Nakoľko ale všetko dôležité Bernanke povedal vo svojich posledných tlačových konferenciách, nemal by mať jeho prejav výraznejší dopad na trh. Jedine naznačenie, že monetrárna politika je už oklieštená v tom, čo može urobiť pre ekonomický rast, by mohlo stiahnuť euro opäť nadol.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |