Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú diskusiu a tá nezasiahla len Wall Street, ale aj Main Street. Väčšina analytikov ako aj bežných ľudí si stále myslí, že nákupy aktív veľkého rozsahu, ako sa po novom QE hovorí, predstavujú tlačenie peňazí a infláciu, ba dokonca hyperinflácia nás čaká už veľmi skoro. US sa prirovnáva k Zimbabwe a Weimarskej republike.
Voči QE sa začínajú stavať aj politici a preto rastie pravdepodobnosť, že ďalšie QE by bolo tvrdo kritizované a to už nielen Čínou a ostatnými emerging ekonomikami, ale aj Kongresom a domácnosťami.
Preto stojí Bernanke pred veľkou úlohou, čo spraviť pre podporu reálnej ekonomiky (doteraz pre ňu nespravil v podstate nič) a čo spraviť pre finančné trhy.
V poslednej dobe sa začína hovoriť o tom, že FOMC by miesto oznámenia ďalšieho QE v nejakom objeme, napríklad 500 mld. USD, mohlo prísť priamo s cielením konkrétnych úrokov na konkrétnej splatnosti federálnych dlhopisov. Nakoľko každý vie, že FED má svoj arzenál elektronických peňazí neobmedzený, nikto nebude pochybovať o tom, že svoj cieľ dosiahne. A to možno aj bez jediného nákupu dlhopisov.
Podobnú stratégiu už FED oznámil. Bola použitá v 60. rokoch na stimuláciu US ekonomiky, ale príliš úspešná nebola. Podobne neuspel FED ani teraz, kedy v podstate uplatňuje túto stratégiu a to tak, že cieli sadzbu Fed funds stanovením sadzby úročenia nadbytočných rezerv bánk.
Táto stratégia ale nepomohla v tom, aby sa obnovil rast úverov. Bernanke si totiž myslí, že banky sú pri úverovej aktivite limitované rezervami a naliatie dodatočných rezerv do bankového sektora pomôže v raste úverov. Takto ale banky nefungujú. Tie požičajú akémukoľvek klientovi, ktorý spĺňa ich podmienky bonity a až následne získavajú rezervy. Aktuálne ale v USA nie je dostatok klientov, ktorí si chcú požičať (domácnosti pokračujú v znižovaní dlhu dvanásty kvartál za sebou) a zároveň aj banky ponúkajú vysoké sadzby na úvery, nakoľko je pravdepodobnosť nesplatenia pri aktuálnej vysokej nezamestnanosti v USA.
Je to ako na trhu, kde od obchodníka nikto nechce kúpiť jeho luxusný tovar, nakoľko kupujú základné potraviny vzhľadom na zlú situáciu. Preto sa obchodník rozhodne, že rozšíri sortiment, no tým sa situácia pre zákazníkov nijak nemení. Jeho tovar stále nechcú. Bernanke to ale nechce pochopiť a stále tlačí na trh nové rezervy.
Operácia twist, ako sa stanoveniu stropu pre sadzby hovorí, by rovnako ako QE vyvolala odpor Číny, no US vláda by sa zbavila rizika prudkého rastu sadzieb v prípade obáv o rozpočet. Zároveň by nízke sadzby stimulovali akciový trh ako aj dlhopisový trh, ktorý by bol spokojný s vyjadreniami o ponechaní úrokových sadzieb fixovaných po dlhé obdobie. Zelená bankovka by oslabila, nakoľko trh by prestal počítať s vyššími sadzbami, čo by na druhú stranu pomohlo US ekonomike.
Týmto určite neobhajujem túto stratégiu, no Bernanke stále robí všetko pre to, aby pomohol Wall Street a zvýšil majetok domácností rastom akcií. Preto je stanovenie stropu pre sadzby zaujímavým riešením, no určite nie správnym riešením. Nízkymi sadzbami sú domácnosti okrádané a zároveň problémom je dlh samotný a preto nie je dôvod podporovať domácnosti v zadlžovaní, ale naopak oddlžovaní.
To žiaľ menotvorcovia nechápu a stále preferujú ďalšie zadlžovanie a vytvárajú len ďalšie problémy do budúcnosti.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8081 | 10.27 % |