Stavím na pád Eurovalu
Počas ázijskej obchodnej obrátky sme videli rast skepsy na celom finančnom trhu. Existovalo k tomu niekoľko dôvodov. Nočné makrodáta ukázali prepad spotrebiteľskej dôvery v UK a prepad PMI výroby v Japonsku spolu s poklesom priemyselnej produkcie v krajine vychádzajúceho slnka (všetko dáta pod konsenzom trhu). Rovnako ako slabé vydané stavebné povolenia v Austrália. Nočný balík dáta tak logicky vyvoláva obavy o pokračovanie odrazu svetovej ekonomiky. Navyše trh sa čoraz viac trase strachom o írsky bankový sektor a vôbec fiškálnu pozíciu Írska, kde by deficit HDP pre tento rok mal dosiahnuť gigantických 32% (práve pre záchranu bánk) a navyše jeho ekonomika je v recesii. Euru to však prekvapivo veľmi nevadilo. A voči zelenej bankovke sa prepadol len mierne a nerobilo si starosti ani zníženia ratingu Španielska zo strany Moodys z AAA na Aa1 (lebo to bolo „iba“ o jeden stupeň a široko sa to očakávalo) . Spoločná mena voči doláru stratila iba pár bodov a nevideli sme jej veľké predaje ani voči švajčiarskemu franku (lepšiemu indikátoru úteku do bezpečia v porovnaní s USD). Euro je tak akoby na prvý pohľad až záhadne robustné voči všetkým negatívam na trhu a kvantitatívne ukrižovaný dolár tak zatiaľ nedokáže ani v takejto situácii vstať z popola.
Žiadna záhada, len morálny hazard
Pravdupovediac, tá záhadná odolnosť eura nie je nijako prekvapivá. Je to predovšetkým pre existenciu Eurovalu a neustálej manipulácii ECB s cenami dlhopisov PIGS štátov cez ich nákup na sekundárnom trhu, čím sa snaží upokojovať situáciu, čo investori pochopiteľne zneužívajú. Iba takto sa dá vysvetliť, prečo euro rastie a rastie, a ešte nejaký čas rásť bude. Iba takto sa dá vysvetliť, že aj keď Írsko smeruje po stopách Grécka, trh to vidí a akceptuje, no to je nateraz všetko. Eurových býkov to nateraz neznepokojuje. Pre ich krátkozrakosť. To sa však čoskoro môže zmeniť. Vysvetlime si to.
Euroval padne
Aktuálne vnímanie trhu a jeho investovanie do eurových aktív je v duchu hesla: "Ak niečo v Španielsku, Portugalsku či Írsku praskne, je tu Euroval a ten všetkých zachráni." Potom je riziko investovania do euro- aktív minimálne. Avšak ako sme už naznačili, tento pohľad môže byť krátkozraký. Takže ak írska (alebo akákoľvek iná PIGS) vláda skutočne bude musieť požiadať o záchranu, Euroval si bude musieť požičať peniaze na trhu. A to znamená, že každá krajina, ktorá sa zaviazala do neho prispievať si bude musieť požičiavať na trhu (vrátane chudobného Slovenska, či už teraz slabého Portugalska či Španielska). Nastane tak v jednom momente veľký dopyt po peniazoch, ktorých však bude málo. To znamená rast rizika, že niektorej z krajín sa to nepodarí (čo bude sám o sebe ďalší škandál a paniku na trhu to ešte prehĺbi) a ak sa aj podarí bude to za vysokú cenu. Euro sa už pri týchto turbulenciách dostane pod tlak. Ako sme už spomenuli vývoj smeruje k tomuto scenáru, je potrebné byť len trpezlivým a následne vsadiť na pád Eurovalu. Čas na tieto stávky však ešte neprišiel.
Intradenný pohľad
Zatiaľ sú všetko eurostarosti hádzané za hlavu. EURUSD je v rastovom kanáli. Euroval sa ešte neukázal vo svojej plnej „kráse“ a zatiaľ ukazuje svoj pekný pohľad potemkinovskej dediny. Trend je rastový a zároveň platí „trend is your friend.“ Pár vytvára vyššie maximá aj minimá. Zatiaľ tak nie je signál pre obrat rastu. Z obchodníckeho hľadiska by tak mohli byť preferované aj naďalej longy, aj keď z analytického strategického by som preferoval doláre. Rezistencie smerom nahor sú 1,3640/45 (septembrové maximá) a následne 1,3685/90 (aprílové maximá). Support na 1,3580/90 a následne na 1,3550/55.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |