Trhová neistota
Finančné trhy počas včerajšieho dňa ešte naplno spracovávali stredajšieho rozhodnutie FOMC a komentáre prezidenta FEDu B. Bernankeho, ktoré potvrdili ochotu pokračovať v nastavenom trende uvoľnenej menovej politiky. Napriek tomu, že nálada na trhu vyhovovala ďalšej defenzíve USD (zlato na nových maximách a akcie prekonali úrovne spred krachu Lehman Brothers) EURUSD nedokázal prekonať 16-mesačné maximá 1,4880/90.
Krehká obnova
Včerajšie fundamentálne výsledky ekonomického rastu za 1Q (1,8% Y/Y) z americkej ekonomiky potvrdili krehkú obnovu a práve to dáva potenciál pre Bernankeho uvoľnenú menovú politiku. Prezident FEDu však správne podotkol, že menová politika nedokáže vyriešiť všetky problémy americkej ekonomiky a je limitovaná svojim dopadom i na trh práce. Práve blízkosť 1,50 EURUSD psychologickej bariéry tak bude vyvolávať silné pnutia na finančnom trhu. Prípadný prielom bariéry 1,50 EURUSD totiž zo strednodobého potenciálu vytvára pri súčasných rozdielne nastavených menových politikách oboch centrálnych bánk (FED, ECB) potenciál smerovania k historickému vrcholu 1,6100/50 EURUSD. Potom frázy od kľúčových ekonomických predstaviteľov USA „silný USD je v našom záujme“ strácajú svoju podstatu. Všetko by tak potvrdzovalo obavy investorov, že USA smerujú do prípadného nekonvenčného defaultu v podobe depreciácie svojej meny a vysokej inflácie (tlačením peňazí), čím znehodnocujú svoj dlh.
Zelené peklo
Bariéra 1,50 EURUSD je tak bránou do zeleného pekla, kedy už aj tí najväčší optimisti pochopia, že menová politika FEDu je najúčinnejšou zbraňou US politikou pri riešení svojich štrukturálnych fiškálnych problémov (obrovský vládny dlh, deficit verejných financií a prekročenie dlhového stropu). Ako sme už niekoľkokrát naznačili USA nemôžu klasicky defaultnúť, keďže majú vlastnú menovú politiku a na vykrytie svojich dlhov si môžu vytlačiť dostatok USD. Pri súčasných údajov dlhu USA je cesta späť nemožná a zároveň i predstava USA o priznaní si nemožnosti reštrukturalizovať svoje záväzky vytvára potenciál ďalších neštandardných krokov FEDu, ktorý sa aktuálne stáva „ventilátorov“ dlžných problémov USA cez inflačné riziká.
Fundamentálny výhľad
Dnešný koniec týždňa by mal byť poznamenaný minimálnou likviditou na trhu, silný devízový trh v Londýne je dnes v dôsledku Kráľovskej svadby zatvorený a ak k tomu prirátame i sviatok v Japonsku je trh výrazne limitovaný. Likviditu na trhu do 13:30 tak bude zabezpečovať iba Frankfurt a potom sa pridá New York. Kľúčom pre Frankfurt budú inflačné dáta z Európy o 11:00 v podobe aprílových inflačných rizík (CPI index spotrebiteľských cien). Silnejšie inflačné dáta budú naznačovať pokračujúcu podporu pre EURo v dôsledku trhových projekcií ďalšieho navršovania sadzieb ECB koncom roka. Silné spotrebiteľské dáta poskytne i US ekonomika v podobe indexu spotrebiteľských výdajov, príjmov a hlavne spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity.
Dnešný výhľad
Dnešný pohľad na EURUSD ostáva nad bariérou 1,4760/40 stále naklonený pozitívnemu smerovaniu k 16-mesačným maximám na úrovni 1,4880/90. Kľúčom by mohli byť agresívnejšie výsledky inflačných rizík z Európy (predpoklad 2,7% Y/Y, posledný 2,6% Y/Y). Pri 1,49 EURUSD však očakávame agresívnejšie predajné objednávky chrániace opčné pozície pri 1,50 EURUSD. Sklamanie z inflačných rizík v Európe a silnejšie US dáta by mohli byť impulzom pre ukotvenie páru pri bariére 1,48 EURUSD, resp. korekcii k včerajším minimám na 1,4760/40 EURUSD. Ak ani silnejšie dáta inflačných rizík z Európy neposkytnú dôvod na retest 16-mesačných maxím (1,4880/90) prikláňame sa k výberu ziskov na páre ku koncu mesiaca a týždňa s možnosťou krátkodobého poklesu k 1,4760/40 resp. 1,4720/00 EURUSD (stále však bez narušenia rastových trendov).
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8608 | 4.70 % |