Default Grécka je nepriechodný
Včerajší vývoj na devízovom trhu bol opäť poznamenaný tvrdou defenzívou USD, čo bolo ovplyvnené niekoľkými faktormi. Po prvé pozitívnym výsledkom aukcie španielskych pokladničných poukážok, ktorá sa stretla na trhu opäť s enormným dopytom od investorov. Druhým boli tvrdé vyhlásenia nemeckého člena ECB (Starka), že nevidí možnosť reštrukturalizácie vládnych dlhov krajín Eurozóny. Stark nepriamo potvrdil, že ECB a EU urobí všetko aby zabránila možnému defaultu rizikových krajín Európy (“reštrukturalizácia by mala negatívnejší dopad na európske bankovníctvo ako krach Lehman Brothers“). Práve tieto dva faktory boli kľúčom pre pokračujúci pozitívny sentiment na EURUSD a dosiahnutie nočných nových 16-mesačných maxím nad bariérou 1,47. Ďalšími faktormi boli pozitívne výsledky americkej ekonomiky (spotrebiteľská dôvera) a korporátne výsledky amerických firiem, ktoré podporili pokles rizikovej averzie a tlačili na defenzívu USD. Ak k tomu pridáme i vyššie inflačné riziká z Austrálie, čo naznačuje možnosť navršovania sadzieb Reserve Bank of Australia, čoho výsledkom sú 31-ročné maximá na AUDUSD a 3-ročné na NZDUSD tak defenzíva USD bola extrémna. Pozitívny sentiment na finančných trhoch a risk on sprevádzaný výpredajom USD nezastavili ani ranné informácie o prípadnom znížení výhľadu ratingu pre japonskú vládu.
FED v centre pozornosti
Dnes trhy budú zaujímať iba dve udalosti. 10:30 výsledky ekonomického rastu z UK ekonomiky, ktoré by mali potvrdiť, či sa ostrovná ekonomika vyhne recesii (posledný kvartál bola ekonomická kontrakcia na úrovni -0,5% Q/Q). Vývoj GBPUSD bude plne závisieť od trhového výsledku, ktorý však môže priniesť i možné sklamanie. Kľúčom však bude večerné zasadnutie FOMC o 18:30, kedy by mal FED rozhodnúť o úrokových sadzbách a objeme nákupu USD vládnych dlhopisov z trhu (QE2 sa prehodnocuje každý mesiac a končí v júni).
Bernanke mení históriu, nie však postoj
Ako sme už vo včerajšej analýze EURUSD „USA v nekonvenčnom defaulte“ veľa možností prezident FEDu B.Bernanke pri svojom rozhodovaní nemá a je tlačený negatívnymi faktormi zo všetkých strán, čo naznačuje ponechanie menovej politiky bez výraznejšej zmeny (trhmi by to bolo vnímané negatívne pre USD). Bernanke však dnes mení históriu ako prvý prezident FEDu po dnešnom FOMC (18:30 CET!!!) bude mať tlačovú besedu o 20:15 CET!!!. Bernanke tak prechádza na európsky model ECB, kedy sa neposkytuje zápisnica zo zasadnutia, ale prezident centrálnej banky vysvetlí detaily krokov rozhodnutia menového výboru. FED si tak sľubuje vyššiu transparentnosť a pochopenie jeho krokov (pripravujú tak finančné trhy na šokovú terapiu?).
Večerný FED
Bernanke má reálne iba dve možnosti, radikálnejšia prodolárová by znamenala dnešné krátenie objemu pre nákup aktív z trhu pri QE2. Tento krok by jasne potvrdil ochotu FEDu neskôr v tomto roku sprísniť menovú politiku navršovaním úrokových sadzieb a tlmenie inflačných rizík. Týmto rozhodnutím by sa EURUSD dostal pod 1,45 s neskoršou pokračujúcou korekciou posledných ziskov páru od 16-mesačných maxím. Táto pravdepodobnosť podľa trhov je však minimálne a nedosahuje ani 5%-nú pravdepodobnosť. Ak FED nezníži objem QE2 dnes dobehne v plnom profile až do konca júna (ďalšie zasadnutie FOMC je totiž až 21/22 júna).
Potrebuje FED slabý USD?
Druhou alternatívou s viacerými možnosťami je ponechanie aktuálnych nástrojov menovej politiky bez zmeny (sadzby na nulových úrovniach a objem nákupu QE2 na 600 mld. USD). Výsledkom je antidolárová reakcia trhu a potenciál pokračovania EURUSD postupne k predgréckym úrovniam na 1,50 (december 2009). I túto je však niekoľko variácii, po prvé komentár Bernankeho k obnove americkej ekonomiky, výhľad rizikovej obnovy bude trhy nechávať vo výhľade ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania (pozitívne pre komodity a negatívne pre USD). Tento variant je najagresívnejší pre EURUSD a otvára potenciál smerovania nad 1,48 EURUSD. Ďalšia variácia spočíva v komentári prezidenta FEDu, že bilancia FEDu by sa nemala výraznejšie meniť, čo naznačuje dočasné tlmenie nákupu aktív a krátkodobo podporí USD, trend však ostane negatívny na USD (pretože stále je možné robiť POMO operácie cez exspirované finančné zdroj z predchádzajúcich nákupov) v dôsledku „zadných dvierok pre ďalšie nákupy“. Pokiaľ teda Bernanke nepovie jasne ako prezident ECB Trichet na svojej marcovej konferencii , že nastal čas zmeny menovej politiky pod tlakom inflačných rizík a rastúcej nedôvery vo FED, nie je tu potenciál podpory pre USD. Pre USD by boli kľúčové iba kombinácie výrokov „končíme nákupy aktív z trhu“ a „ možnosť utesňovania menovej politiky sa blíži“. Bernanke tak mení históriu ceremoniálu FOMC, ale asi dnes nezmení vývoj EURUSD. Alebo je čas zmien i vo FEDe?
Graf EURUSD s dennou periódou
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7164 | 20.69 % |