Fiškálne európske šialenstvo
Nie je to tak dávno čo sme mali na Slovensku niekoľko nebankových subjektov poskytujúcich lákavé úrokové výnosy pri svojich aktívach, ale výsledok a prebudenie z krásneho sna boli naozaj tvrdé. Nemôžeme si pomôcť, ale súčasný vývoj pri rizikových krajinách PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko, Španielsko) nám vo veľa pripomína fungovanie nebankových subjektov nielen na Slovensku ale celom svete. Určite sa najznámejší pyramídový investičný obchodník v USA B.Madoff musí zabávať na tvorbe európskeho Eurovalu, ktorý začína postupne pripomínať jeho pyramídovú hru. Vyzerá to tak, že na neprispôsobivé krajiny Európy PIGS sa budeme skladať všetci, či je to však v prospech budúcej stability ukáže čas. Čoraz viac názorov však preferuje radikálne riešenie a nechať tieto krajiny defoultnúť. Otázka však znie je lepšie „umelé udržiavanie“ fiškálnych mŕtvol, alebo čistý stôl s bolestivými stratami v bankovom sektore.
Bankové otroctvo
Nemali banky dostatok času od roku 2008 stabilizovať svoj kapitál a vyčistiť si svoje knihy od rizikových aktív. Načo bolo potom strestestovanie č. 1, aktuálne č.2 a možno aj príde č.3... čo z týchto výsledkov, keď každý argument nechania padnúť Grécka, Portugalska Írska skončí na tom, čo potom s európskymi bankami. Ide primárne o nemecké, francúzske a anglické banky, práve týmto vládami kryjeme eurovalom a našimi podielmi chrbát. Prečo však trpíme fiškálne obžerstvo krajín PIGS a finančné parazitovanie európskych finančných gigantov, ktorí naďalej udržiavajú vysoké podiely vládnych cenných papierov týchto krajín na svojich bilanciách. Riziko banky nemajú žiadne, je to kryté v plnej výške do polovice roka 2013 eurovalom, a v prípade kolapsu to zaplatí „dobrák“ európsky daňoví poplatník. Niekedy sme tento stav nazvali „bankové otroctvo“ krajiny, ľudia sa stali otrokmi svojich finančných záväzkov, ktoré ovládajú finančné inštitúcie a oni určujú podmienky.
Zbohom Európa?
Nastal však čas pozrieť sa pravde do očí a pozrieť sa na európske nebankovky s reklamným štítom „najväčšie výnosy na trhu pri nulovom riziku“. V Nemecku to vrie, ústavný súd sa postavil proti schéme nového eurovalu (ESM ) platného od roku 2013, kde im vadí suma 620 mld. EURo splatných na požiadanie ESM. Vo Fínsku sú cez víkend voľby a strana „Praví Fíni“ ide do volieb s heslom nepodporovať fiškálne múmie Európy, tak držíme palce aby už konečne pomenoval niekto pravým slovom súčasný stav v Eurozóne. To, že svet je hore nohami dokumentuje i včerajší výrok gréckeho ministra financií „vzhľadom k problémom v Portugalsku, si tento rok nemôžeme požičať z trhu predpokladaných 25-30 mld. EURo“. To už rovno mohol nahlas povedať, že potrebujeme ďalších 30 mld. EURo, ale nie kvôli nám ale Portugalsku. Hľadať vinu vo všetkých iných a nie v sebe je grécka špecialita. Alebo slogan všetkých krajín PIGS, ktoré by si „nežili nad pomery keby úrokové sadzby ECB neboli tak nízke“. Európa je jedno veľké Kocúrkovo, kde aktuálne prichádza k lámaniu chleba, buď sa vyčistí stôl a postupne sa prejde k fiškálnej a politickej únii. Alebo si povieme „au revoir“ a každý pôjde svojou cestou, ale určite s vidinou lepšieho konca ako postupného fiškálneho trýznenia na úkor niektorých krajín.
Stavme si na kolaps
Profesor Sinn prezident nemeckého IFO inštitútu (jeden z piatich kľúčových ekonomických poradcov nemeckej vlády) sa vyjadril jasne, zrozumiteľne a konkrétne „Grécko by malo defoultnúť, pomohlo by sebe, nám a celej Európe“. Tento výrok je krátky a bolestne pravdivý, čo si však politici dosadení bankovými otrokármi nikdy nepripustia. Ratingová agentúra S&P odhaduje prípadný grécky haircut vo výške 50-70%, čo niektorým bankárom musí robiť výrazné vrásky na čele pri tak vysokých stratách. S&P išlo ďalej a kurz na defoult Grécka je 1:3. Nemecký minister financií sa pridal na stranu IFO inštitútu a S&P keď naznačil, že s „Gréckom treba niečo robiť“. A určite to nebolo myslené, že mu treba naliať ďalšie finančné zdroje.
Európska tragikomédia
Včerajší vývoj na EURo dlhopisom trhu prejdeme bez komentára. Naozaj sa ťažko hľadajú slová pri výnosoch na gréckych a írskych dlhopisoch (historické maximá), neviete či máte smútiť alebo sa smiať.
Graf vývoja výnosov na gréckych dlhopisoch
Graf vývoja výnosových spreadov na 10-ročných EURo dlhopisoch
Fundamentálny výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár prináša inflačné riziká z EU a USA. Kľúčom by však mohli byť výsledky korporátneho kalendára z USA (finančný gigant Bank of America) resp. spotrebiteľská dôvera USA. Dnes zároveň vo Washingtone začína G-20, kde je na stole ponuka US strany na zníženie svojho menového podielu v MMF, nikto však nemá potenciál tak vysokej straty akceptovať (nákup USD podielu oslabí jeho postavenie a nová strana nesie tieto straty na svojich pleciach). Portugalsko by dnes malo splatiť svoje záväzky v objeme 5 mld. EURo, zatiaľ bez väčších problémov. Komentáre predstaviteľov FED poslednú dobu naznačujú výrazné otepľovanie pod hrozbou spomalenia US ekonomiky za 1Q, čo drží USD pod vodou.
Graf vývoja EURUSD a úrokového diferenciálu
Vrchol pred pádom?
EUR začína pripomínať JPY a jeho vývoj po Fukušime, čím horšie tým viac začína narastať. EURUSD však nedokáže posledné dva dni prelomiť psychologickú bariéru 15-mesačných maxím 1,4510/30, čo môže naznačovať potenciál prípadného chladenia. A práve informácie ako zníženie ratingu Írska a pokračujúci negatívny výhľad EURo dlhopisov môže tlmiť rastový apetít. Riziko naberá na sile a dokazuje to i spätný (reverzný) tok carry trades (JPY, CHF). EURo čerpá primárne z rastu komoditných trhov (politika FEDu) a výhľadu navršovania sadzieb ECB (úrokový diferenciál). EURo riziká v podobe krajín PIGS tak ustupujú do úzadia, donekonečna sa však ustupovať nedá. Dnešný výhľad nad 1,44/1,4380 EURUSD ostáva pozitívny v snahe trhu o retest 1,4510/30, pokračovanie odrazu iba za pomoci obnovy carry trades (rast akciových a komoditných trhov) s potenciálom k 1,4580/1,46 EURUSD. Prípadný negatívny sentiment na trhu pod tlakom vývoja EURo dlhopisového trhu dáva potenciál prielomu 1,44 k včerajším minimám na 1,4360/40 EURUSD.
Graf EURUSD so 4-hod.periódou
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7164 | 20.69 % |