Ticho pred búrkou
Situácia sa oproti včerajšku na kľúčových menových pároch nezmenila. Finančné trhy sa primárne koncentrujú na štvrtkové rozhodovanie ECB o úrokových sadzbách, všetky ostatné makrofundamentálne impulzy aktuálne idú do úzadia. Včerajší vývoj na EURUSD tomu zodpovedal a pár sa pohyboval v úzkom 50-bodovom pásme 1,42/1,4250. Výraznejšiu zmenu nepriniesli ani komentáre predstaviteľov FEDu (Evans, Lockhart), ktorí odmietli komentovať menovú politiku. Počas noci sme videli prvé tohtotýždňové rozhodnutie centrálnej banky o úrokových sadzbách v podobe hlasovania RBA (Reserve Bank of Australia), ktorá ponechala sadzby ne nezmenenej úrovni 4,75%. RBA tak reaguje na posledné negatívne prírodné impulzy (austrálske záplavy, zemetrasenie v Japonsku), ktoré sa podpísali pod prvý deficit obchodnej bilancie za posledných 12-mesiacov.
Fundamentálny výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár už poskytuje silnejšie impulzy v podobe citlivo vnímaného sektora služieb. O 10:00 PMI prieskumu sektora služieb z Eurozóny, 10:30 PMI sektora služieb z UK a 16:00 ISM sektora služieb z USA. Pri všetkých sú trhové očakávania mierne vyššie ako posledné údaje, čo naznačuje pozitívny výhľad pre tvorbu carry trades (oslabovanie USD, JPY a CHF). Nenaplnenie by mohlo výraznejšie straty priniesť hlavne pre ostrovnú menu GBP, kde je sektor služieb kľúčový pre ekonomický rast. Okrem sektora služieb o 11.00 očakávame výsledky európskych maloobchodných tržieb a o 20:00 marcovú zápisnicu FOMC, ktorá bola jednohlasná a nemala by priniesť výraznejšie prekvapenie pre trh.
Oči upreté k ECB
Trhy by tak mali i najbližších 48-hodín pokračovať v zákopovej vojne a čakať na kroky ECB. Práve štvrtkové rozhodnutie ECB by mohlo naznačiť budúci smer centrálneho bankovníctva a menovej politiky kľúčových centrálnych bánk. Ak ECB potvrdí svoje názory a pristúpi k navršovaniu sadzieb, tak tento krok by neskôr mohli nasledovať i ostatné menové giganty ako FED resp. Bank of England. Ak ECB pod politickým tlakom nepristúpi k navršovaniu sadzieb a dôvodov je naozaj veľa pre realizáciu tohto prekvapenia, od prehlbujúcej sa fiškálnej krízy (Portugalsko, Grécko a Írsko) cez riziko spomalenia ekonomického rastu až po extrémne silné EURo, ktoré by tlmilo export európskych krajín. Politický presadené názory by tak potvrdili koniec „neutrality centrálnych bánk“ a pokračujúcu deformáciu finančných trhov cez monetizáciu dlhov (politický záujem). Výsledkom by bol pokračujúci extrémny rast cien komodít a komoditných mien (AUD, CAD, NZD) a výpredaj USD.
Dnešný výhľad
EURUSD by tak mohol naďalej počas zákopovej vojny pri odpočítavaní do ECB pokračovať v úzkom obchodnom pásme. Na jednej starne limitovanom bariérou 1,4300/20 EURUSD, ktorá predstavuje klesajúcu trendovú líniu od roku 2008 a na druhej strane suportnou bariérou v podobe tohtoročnej rastovej trendovej línie na úrovni 1,4100/20 EURUSD. Dnešný vývoj by tak mohol nadviazať na včerajší, kde investori by sa snažili nakupovať korekcie na páre EURUSD. Mierne zvýšený tlak by mohli priniesť výsledky PMI pri negatívnych dátach PMI z Eurozóny a lepších ISM z US ekonomiky. Stále však očakávame v pásme 1,4150/00 EURUSD pred ECB silný nákupný záujme, ktorý by mohol byť prekonaný len preniknutými informáciami, že ECB nebude meniť nastavenie výšky svojich úrokových sadzieb.
Graf EURUSD s dennou periódou
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7164 | 20.69 % |