Podiel Slovenska na prípadnej finančnej pomoci Portugalsku sa v porovnaní s podielom pri pomoci Írsku mierne zvýši. Podľa ministra financií Ivana Mikloša sa pod tento nárast podpíše menší počet krajín, ktoré budú v prípade dohodnutia pomoci Portugalsku pomáhať. Podiel Slovenska na pomoci Portugalsku by mal vzrásť na 1,06 % z predchádzajúcich 0,99 %. Odhadovaná výška pomoci pre Portugalsko dosahuje 80 mld. eur a skladať sa na ňu už nebudú Grécko a Írsko. Štruktúra prípadnej pomoci pritom bude pozostávať z troch blokov, a to Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), Európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSM) a Medzinárodného menového fondu (MMF).
Súčasná situácia v Portugalsku je podľa Ivana Mikloša do určitej miery neštandardná vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby, ktoré budú 5. júna. Európa bude pritom podľa Mikloša požadovať záväzok od relevantných strán v Portugalsku, že budú plniť dohodnutý ozdravný plán. "Budeme chcieť od Portugalska nielen záväzok vlády, že bude plniť ten program, ktorý sa spoločne vypracuje, ale aj záväzok všetkých dôležitých, relevantných politických strán, opozičných strán, aby bola istota, že naozaj sa plniť bude," uviedol na utorňajšej tlačovej besede.
Portugalsko, ktoré niekoľko mesiacov odmietalo myšlienku núdzových úverov, požiadalo Európsku úniu a MMF o finančnú pomoc minulý týždeň. Je už treťou krajinou eurozóny, ktorá potrebuje zahraničnú podporu. Ministri financií EÚ uviedli, že Lisabon bude musieť realizovať ďalšie štrukturálne reformy, aby znížil svoj rozpočtový deficit a štátny dlh výmenou za núdzové úvery v objeme približne 80 mld. eur, ktoré by mal čerpať v priebehu troch rokov. "Pravidlá sú jasné. Ktokoľvek potrebuje pomoc od členských štátov EÚ alebo eurozóny, musí predložiť opatrenia na zníženie deficitu, pretože deficity sú dôvodom, prečo potrebujú pomoc," povedal cez víkend nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8340 | 7.67 % |