Malé nemocnice odmietajú rast miezd svojich pracovníkov. Odborári pritom žiadajú pre zdravotníckych aj nezdravotníckych zamestnancov zvýšenie platov o 5 %. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko však takýto rast považuje za nereálny.
Dôvodom je predbežný návrh štátneho rozpočtu, finančná situácia v najväčšej poisťovni na trhu - štátnej Všeobecnej zdravotnej, ako aj hospodárske výsledky jednotlivých zdravotníckych zariadení.
Asi 60 nemocníc preto navrhuje buď ponechať mzdy na úrovni roku 2010, prípadne zvážiť podanie protinávrhu na ich zníženie do 5 %.
Šéfa zdravotníckych odborárov Antona Szalaya ponuka zdravotníckych zariadení prekvapila. Prípadný pokles platov označil za absolútne neprijateľný. "Určite smerom dolu nemôžeme ísť," vyhlásil. Zároveň upozornil, že takýto krok by poškodil aj samotné malé nemocnice, pretože by spôsobil ďalší odchod ich zamestnancov do veľkých fakultných zariadení alebo do zahraničia.
Ak sa pritom finančné zdroje prichádzajúce od zdravotných poisťovní podľa Petka zvýšia, sú nemocnice ochotné túto situáciu prehodnotiť a nájsť kompromisné riešenie. Takýto vývoj situácie však nepredpokladá. Rast miezd a ďalšie sociálne výhody, ktoré odborári žiadajú, by totiž pre každé zdravotnícke zariadenie znamenali zvýšenie nákladov v priemere o 30 %.
Uvedené nemocnie a odborárov teda tak ako po ostatné roky čaká séria rokovaní. Naposledy trvali asi dva roky.
Členovia asociácie zároveň na svojom štvrtkovom stretnutí vyjadrili podporu transformácii zdravotníckych zariadení, ako aj snahám o zrovnoprávnenie platieb za diagnózu. Taktiež žiadajú kompetentných o vyriešenie financovania urgentných príjmov a o zavedenie inštitútu dohadovacieho konania.
Petko sa zatiaľ nechcel vyjadrovať k návrhu štátneho rozpočtu pre kapitolu zdravotníctva. Podľa neho je už v súčasnosti peňazí v rezorte málo. Ak budú ešte skrátené, očakáva, že bude nutné pristúpiť k reštrukturalizácii nemocníc, zastaveniu rastu platov, ale aj k predĺženiu čakacích lehôt.
SITA
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |