Projekt plynovodu s Maďarskom je stále živý

Projekt plynovodu s Maďarskom je stále živý
Ilustračné foto Foto: robertamsterdam.comBRATISLAVA

Projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom je stále reálny. Ako uviedol na stretnutí s novinármi šéf sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva a výstavby SR Ján Petrovič, o tento projekt majú stále záujem tak Maďarsko a Slovensko ako aj ostatné krajiny Visegrádskej štvorky, či samotná Európska komisia.

"Výsledky prvej fázy Open Season (zisťovanie záväzného záujmu - pozn. redakcie) maďarská strana nevyhodnotila tak, že by sa v projekte malo jednoznačne ďalej pokračovať, ale ďalej rokujeme, hľadáme všetky možnosti a ja dúfam, že v reálnom horizonte tento projekt bude vybudovaný. V rámci tých rokovaní čo máme, tak Maďari nepovedali, že by nemali o tento projekt záujem," uviedol Petrovič.

Podľa neho v súčasnosti sa o projekte rokuje na všetkých úrovniach a hľadajú sa možnosti ako nastaviť podmienky tak, aby bolo plynovodné prepojenie výhodné pre všetkých.

Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia na slovenskej strane záväzne prejavilo v rámci prvej fázy Open Season viacero nemenovaných spoločností zo šiestich krajín na obdobie piatich až dvadsiatich rokov.

Ako v polovici júla tohto roka informovala hovorkyňa spoločnosti eustream, a.s. Danica Beharková, kumulatívne požiadavky na prepravnú kapacitu predstavujú asi 20 mld. metrov kubických za celé obdobie v smere zo Slovenska do Maďarska.

"Rezervovaná denná kapacita je vo svojom maxime takmer 6,8 mil. metrov kubických. Najväčší záujem trhu o využitie prepojenia bol zaznamenaný pre obdobie od roku 2015," dodala vtedy Beharková.

Prepojenie medzi maďarskou a slovenskou prepravnou sieťou by malo posilniť súčasné energetické prepojenia v strednej Európe. Memorandum o porozumení vybudovať nový plynovod podpísali Eustream a spoločnosť FGSZ Zrt. v júni tohto roka. Plánovaný plynovod má dĺžku približne 115 kilometrov.

Mal by spojiť slovenský vysokotlakový plynovod pri meste Veľký Krtíš s maďarskou prepravnou sieťou pri obci Vecses na predmestí Budapešti. Projekt prepojenia Slovenska s Maďarskom je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý spustila Európska komisia v decembri 2008 a získal z európskych peňazí zhruba 30 mil. eur.

Slovensko bude mať možnosť ďalšieho zdroja plynu

V prípade plynovej krízy bude Slovensko mať možnosť ďalšieho alternatívneho zdroja zemného plynu. Ako uviedol na stretnutí s novinármi šéf sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva a výstavby SR Ján Petrovič, rakúska strana plánuje spustiť reverzný tok medzi oboma krajinami z plynovodného uzla Baumgarten.

Ako ďalej dodal, stať by sa tak malo v októbri, respektíve v novembri tohto roka. Spustenie reverzného toku podľa Petroviča financuje rakúska strana aj prostredníctvom Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý odštartovala Európska komisia v decembri 2008.

Slovensko podľa správy o zabezpečení dodávok energií, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV), bude pripravené v zimnom období na prípadnú plynovú krízu. V období od 1. novembra tohto roka do 31. marca budúceho roka bude mať Slovensko zabezpečené dostatočné zásoby zemného plynu ako aj zazmluvnené výpomocné dodávky plynu.

"Slovenská republika je lepšie pripravená na situáciu, ak by k obdobnému prerušeniu dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu prišlo opätovne," konštatuje rezort hospodárstva v správe.

Slovensko sa môže v prípade vypuknutia plynovej krízy spoľahnúť aj na výpomocné dodávky plynu. Zmluvy o týchto dodávkach plynu uzavrel v minulom roku Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez.

"Na základe uvedených zmlúv o výpomocných dodávkach plynu je možné zabezpečiť pre slovenský trh dodatočných približne 3 mil. metrov kubických plynu denne v čase krízy, s tým, že ak nominácia SPP prekročí uvedenú hranicu, zmluvné strany sa budú snažiť v rámci možností zabezpečiť ďalší dodatočný denný objem pre potreby Slovenska," doplnil rezort hospodárstva.

V prípade potreby bude plyn od spomínaných spoločností prepravený na územie Slovenska prostredníctvom reverzného toku z Českej republiky.

V zásobníkoch zemného plynu, ktoré spravujú spoločnosti Nafta, a.s., Pozagas, a.s. a SPP Bohemia, a.s., bolo k 15. augustu tohto roka uskladnených 2,65 mld. metrov kubických plynu. To je 80 % z celkovej kapacity. "Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov," dodalo ministerstvo.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári minulého roka. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

SITA



SITA

© WEBNOVINY

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
SaS nepodporí účasť SR v eurovale 2
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pri hlasovaní v slovenskom parlamente nepodporí účasť Slovenska v európskom stabilizačnom mechanizme (tzv. eurovale 2). Na tlačovej besede to uviedol predseda strany
Začal tender na stavebný dozor pri stavbe D1 Fričovce-Svinia
Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. vyhlásila verejnú súťaž na činnosť stavebného dozoru pre výstavbu vyše 11-kilometrového úseku diaľnice D1 Fričovce - Svinia. Predpokladaná cena za výkon činnos
Svetová banka prognózuje SR postupné zrýchľovanie rastu
Slovensko by malo zostať medzi lídrami nových členských štátov Európskej únie (EÚ10) v hospodárskom raste. Vyplýva to zo štúdie Svetovej banky, podľa ktorej by slovenská ekonomika mala v tomto roku st
Súd odmietol ochrániť Tipos pred veriteľmi
Okresný súd Bratislava I odmietol národnú lotériovú spoločnosť Tipos chrániť pred veriteľmi. Podľa informácií zverejnených v obchodnom vestníku totiž návrh Tiposu na povolenie reštrukturalizácie firmy
Yahoo v prvom kvartáli zarobila 17 centov na akciu
Internetová spoločnosť Yahoo Inc svojím ziskom za prvý štvrťrok prekonala očakávania analytikov. Firma za január až marec dosiahla čistý zisk 223 mil. USD čiže 17 centov na akciu. V rovnakom kvartáli

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7379 18.07 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-si-vybrat-obchodnika Keď sa investor rozhodne vstúpiť do sveta akcií, prvým krokom je výber obchodníka, ktorý mu sprostredkuje prístup na burzy, na ktorých chce...
clenenie-dlhopisovDlhopisy môžeme členiť z viacerých hľadísk. Medzi najznámejšie patrí delenie podľa doby splatnosti a podľa emitenta. V článku spoznáte štátne,...
volatilita-10-klucovych-posolstiev-pre-investorovZ času na čas sa akciové trhy nevyhnú príležitostným návalom zvýšenej volatility. Takéto zvraty, pokiaľ ide o dôveru trhu, môžu byť dôsledkom...