Slovenská centrálna banka sa napokon možno svojho druhého viceguvernéra už nedočká. Podľa ministra financií Ivana Mikloša totiž za súčasných podmienok nie je v banke potrebný. A viceguvernér podľa ministra nie je jediné, čo centrálna banka nepotrebuje. "Môj osobný názor je, že po vstupe do eurozóny nie je nevyhnutné, aby sme mali dvoch viceguvernérov a myslím, že sú aj ďalšie rezervy v rámci národnej banky. V zmysle zvýšenia efektívnosti a zníženia nákladov," povedal v utorok na tlačovej konferencii. Post druhého viceguvernéra centrálnej banky je pritom neobsadený už takmer rok.
Podľa Mikloša je pravdepodobné, že Národná banka Slovenska má rezervy v prezamestnanosti. Pridal sa tak k šéfovi parlamentného finančného výboru a poslancovi za SaS Jozefovi Kollárovi, ktorý podobné pochybnosti o efektívnosti fungovania centrálnej banky vyslovil už na jeseň minulého roka. Jeho výbor si dokonca vyžiadal od Národnej banky Slovenska analýzu efektívnosti fungovania tejto inštitúcie, ktorú však banka podľa Kollára vypracovala nedostatočne.
"Nemám podrobné informácie, ale dá sa s vysokou pravdepodobnosťou predpokladať, že ten problém tu je a teda, že rezervy sú. Samozrejme, my plne rešpektujeme nezávislosť národnej banky, zároveň treba vidieť, že národná banka je súčasťou verejného sektora a pri snahe o zvyšovanie efektívnosti, hospodárnosti a hľadania úspor nie je dôvod, aby bola výnimkou," konštatoval v utorok Mikloš. Priestoru na zvyšovanie efektívnosti má podľa ministra centrálna banka o to viac, že zmeny v kompetenciách, ktoré nastali po prijatí eura, určite možnosti na úspory vytvorili.
Členovia finančného výboru by mali o fungovaní centrálnej banky už čoskoro diskutovať s jej guvernérom Jozefom Makúchom. "Mám informácie od pána guvernéra, ktorý sľúbil, že do konca januára pozve finančný výbor na rokovanie. Tak sa veľmi na to rokovanie teším," povedal pre agentúru SITA Kollár, ktorý analýzu predloženú centrálnou bankou výboru kvôli jej nedostatočnému spracovaniu označil za prejav vzdoru a nie dobrej vôle banky.
Centrálna banka pritom svoju efektívnosť v analýze obhajovala. "Na základe porovnania Národnej banky Slovenska s ostatnými centrálnymi bankami eurozóny možno konštatovať, že znižovanie počtu zamestnancov a nákladov Národnej banky Slovenska by bolo možné iba odčlenením činností na iné inštitúcie Slovenskej republiky, čo by znamenalo zaťaženie štátneho rozpočtu Slovenskej republiky," konštatovalo sa v analýze.
Národná banka Slovenska je bez druhého viceguvernéra už od konca januára 2010, kedy uplynulo funkčné obdobie Martinovi Bartovi. V súčasnosti má Banková rada centrálnej banky už iba päť členov vrátane guvernéra a jedného viceguvernéra. Ešte v polovici vlaňajška mala sedem členov. V septembri však odstúpil z funkcie člena rady Ľudovít Ódor a koncom decembra minulého roku uplynulo funkčné obdobie ďalšiemu členovi Slavomírovi Šťastnému.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7898 | 12.57 % |