V prvý obchodný deň nového týždňa US akciové trhy začali tak, ako posledný deň ostatého týždňa končili- teda rastom. Vidíme tak, že ani po ôsmych týždňoch rastu indexov (najdlhšia séria za poslednú dekádu) nie je býčí tábor nasýtený. Medvede sú v narkóze a sa tak stále nedostávajú k slovu. Celková bilancia trhov tak bola nasledovná: Dow Jones +0,92%, SP 500 +0,58%, Nasdaq Composite + 1,04%.
Príde ten deň?
Časť trhu síce hovorí, že aktuálne ocenenie akciových titulov už dlhšie zodpovedá optimistickým vyhliadkam US ekonomiky, no po tak dlhom raste by mohol nasledovať krátky korekčný pullback. Zatiaľ sa k tomu však nedostavil žiadny dôvod, či impulz. Aj optimisti sa tak neprestávajú čudovať, kedy príde ten deň medvedej odplaty. Príde vôbec? Pripomína to čakanie na Godota. A dnes sa ten Godot rozhodne dostaviť nemohol. Dôvody? Nech sa páči:
1. Trhy sa začínajú nakláňať k tomu, že aj keď to dlho trvalo, zdalo sa tak nepresvedčivé a krkolomné, predsa len by sa európskym lídrom mohlo podariť (aspoň dočasne aj keď nesystémovo) vyriešiť, alebo aspoň oddialiť riešenie fiškálnej dlhovej krízy, tak, že by burziánov prestala „tlačiť v Európe topánka.“ A prestali by z nej mať strach, čo podporuje chuť podstupovať riziko aj na druhej strane Atlantiku.
2. Tento scenár podporovali aj klebety z Bruselu, že údajne, napriek úplne iným oficiálnym vyhláseniam určeným pre verejnosť, je pripravené rozšírenie eurovalu na dvojnásobok.
3. Stále je tu prítomná konštruktívna US výsledková sezóna za 4Q 2010 (až 74% firiem prekonalo očakávania) a obchodníci zatiaľ váhajú s reakciou typu „Sell the news.“
4. Pozitívne očakávania a úsmevy na tvárach burziánov vyvoláva aj pokračujúca aktivita na poli fúzií a akvizícií, čo je ďalším znakom obnovy ekonomiky a videnia veľkých príležitostí v nej. Zároveň rastie aj počet a objem „buybackov“, teda spätných nákupov vlastných akcií spoločnosťami (dnes to oznámil Intel). Časť spoločností navyše zvyšuje svoje dividendové výplaty, čo je ďalší faktor, ktorý znižuje obavy o budúcnosť a naopak zvyšuje dôveru.
5. Posledná séria US makrodát, lepších ako očakávania, oprávňuje mať optimistický pohľad na US hospodárstvo, aj keď v ňom vidieť veľa rizík a možných protivetrov obnovy. Za pomoci fiškálnych stimulov a stále bežiacej tlačiarne FEDu by mohli byť aspoň dočasne všetky problémy prevalcované, alebo lepšie povedané pretlačené novou likviditou.
6. Dnes pomohli US akciám aj názory ratingovej agentúry Standard/Poors o tom, že neočakáva výrazný rast defaultov zadlženej municipálnej sféry v USA. Hoci sa táto agentúra už neraz mýlila, trhy stále prijímajú jej slová za dôveryhodné, čo spôsobuje, že jej vyjadrenia majú stále moc byť „marketmoving“ udalosťou.
Opatrnosti nikdy nie je dosť
Napriek všetkým hore vymenovaným, pre akciové trhy pozitivistickým faktorom, je však na mieste byť opatrný a minimálne zdravo skeptický. Lebo práve v časoch najväčšej eufórie prichádza pád.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |