Aj keď sa európski politici nedohodli na rozšírení Eurovalu, úspešná emisia španielskych a gréckych pokladničných poukážok spolu s výborným výsledkom nemeckého sentimentu ZEW dovolila obchodníkom zabudnúť aj na pokles akcií Citigroup (-6,43%) po slabších kvartálnych výsledkoch ako aj na pokles akcií Apple (-2,25%) kvôli odchodu Jobsa z vedenia spoločnosti. Aktivita bola ale skôr nižšia a to kvôli očakávaniu výsledkov Apple a IBM po zatvorení akciového trhu. Dow Jones +0,43%, SP500 +0,14%, Nasdaq Composite +0,37%.
Odchod Jobsa: Koniec éry alebo len príležitosť na nákup
Ešte v pondelok večer oznámil CEO spoločnosti Apple, Steve Jobs, že na dobu neurčitú odchádza z dennodenného vedenia spoločnosti a bude sa podieľať len na strategických rozhodnutiach firmy. Ide o jeho tretí "odchod" zo spoločnosti od roku 2004. Pri prvom odchode v roku 2004 akcie spoločnosti poklesli o 3,4%, no o mesiac už boli v zisku 13,55%. Podobne aj mesiac od odchodu v roku 2009 akcie spoločnosti posilnili o 13,37%. Dnes akcie spoločnosti otvárali s gapom približne 5%, no veľkú časť sprát počas dňa vymazali. Očakávania výborných kvartálnych výsledkov sa podieľali pod týmto rastom. Zdá sa, že pokles bol len nákupnou príležitosťou. Zlé jazyky ale hovoria, že ak Jobs v záujme svojho zdravotného stavu odíde zo spoločnosti, stratí Apple svoje strategické postavenie a stane sa len priemernou technologickou firmou. Podobný osud postihol firmy ako Microsoft alebo Dell.
Citigroup trhy nepotešila
Výsledky banky Citigroup neskončili až tak dobre ako výsledky konkurenta JP Morgan Chase. Zisk na akciu totiž dosiahol len 4 centy vs. konsenzus 8 centov a pod očakávaniami trhu skončili aj príjmy. Dôvodom slabšieho zisku boli okrem poklesu príjmov z tradingu aj straty z prehodnocovania vlastného dlhu. Finančné inštitúcie totiž môžu využiť to, že ich dôveryhodnosť na dlhopisovom trhu klesá na odkúpenie vlastných dlhopisov za nižšiu cenu než ich majú vedené v účtovníctve a z tohto precesu si pripísať zisk. Ak ale dôjde k rastu ich dlhopisov, musia tento rozdiel priznať ako stratu. To bol práve príklad Citigroup a akcie spoločnosti poklesli o viac ako 6%. Celkovo bol dnes finančný sektor najslabší a nepriali mu ani správy, že Goldman Sachs nebude môcť prostredkovať cez jeden zo svojich fondov kúpu akcií Facebooku občanom US.
Teflónový trh
Akciový index SP500 sa pohybuje nad 10-dňovým kĺzavým priemerom už 33 dní v rade a ide o najdlhšiu sériu rastu nad týmto technickým ukazovateľom od júna 1997. Ak index zotrvá nad 10-dňovým kĺzavým priemerom viac ako 35 dní, pôjde o najdlhšiu sériu takéhoto druhu za posledných 40 rokov. Aktuálna rely, ktorá systematicky ničí všetkých medveďov, stále pokračuje a okrem stálej likvidity zo strany FEDu jej pomáha aj zatiaľ dobrá výsledková sezóna.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |