Výsledková sezóna prechádza do svojho druhého týždňa, ten sa bude niesť predovšetkým v znamení finančných spoločností. Reportovať budú takí giganti ako Citigroup, Bank of America, či Goldman Sachs.
Ako by sa mohli vyvíjať kvartálne výsledky týchto spoločností, predznačili výsledky prvej reportujúcej banky JPMorgan & Chase, ktorej tak tržby ako aj zisky na akciu dokázali prekonať očakávania. Čo sa týka ziskov na akciu, tak by veľké retailové banky podobne ako JPMorgan nemali mať problém prekonať prognózy, keďže sa v posledných kvartáloch nachádzajú vo fáze rozpúšťania svojich rezerv, ktoré si v rokoch 2008 a 2009 vytvorili pre najhorší scenár, pričom ten sa zatiaľ nenaplnil (viď tabuľka). Príležitosť, čo sa týka silnejších ziskov na akciu vidíme najmä v prípade reportujúcich bánk, ktoré zatiaľ rozpúšťali podstatne menej rezerv (Wells Fargo), prípadne ich nerozpúšťali vôbec ako regionálne banky US Bancorp, Northern Trust, či State Street.
Čo sa týka tržieb, tak dva hlavné faktory, ktoré pomohli JPMorgan výrazne prekonať prognózy boli tržby z investičného bankovníctva a vyššie neúrokové výnosy v oblasti retailového bankovníctva, ktorých zdrojom boli vyššie poplatky za hypotéky. Predpokladáme, že úspešnosť tržieb ďalších veľkých retialových bánk bude záležať od toho, či dokážu zopakovať tieto faktory, ktoré ale nemusia byť celosektorovým trendom, ale špecifikom JPMorgan. Pokiaľ sa im to, ale nepodarí, tržby nemusia naplniť prognózy, keďže vývoj v segmente úverov, ktorý je ich hlavným zdrojom, je pri neochote vysoko zadlžených Američanov sa ďalej zadlžovať negatívny (viď. tabuľka 2). Očakávania sú pozitívne, po výsledkoch JPMorgan poskočili akcie Bank of America o 3,3 %, Wells Fargo o 2,7 % a Citigroup o 1,8 %, aby akcie týchto bánk reagovali na kvartálne reporty výraznejším rastom, bude potrebné viac než len naplniť prognózy.
Osobitnou kategóriou sú špecializované banky, ktoré na rozdiel od vyššie uvedených bánk zarábajú len minoritnú časť svojich tržieb v retailovom bankovníctve. Silné výsledky v investičnej divízii JPMorgan predznačujú úspešný kvartál pre investičné banky Goldman Sachs a Morgan Stanley, vzhľadom na úspešný kvartál na finančných trhoch sa očakáva aj ďalší rast trhovej hodnoty spravovaných aktív najväčšej svetovej depozitnej banky Bank of NY Mellon.
Dnes po zatvorení amerických trhov sa dočkáme aj dvoch kvartálnych reportov z technologického sektora. Reportovať bude súčasná „hviezda“ amerických akciových trhov Apple, ktorá doteraz v každom kvartáli roka dokázala dosiahnuť rekordné tržby aj zisky. Mimoriadne úspešný vstup iPadov na tabletový trh, ktorých sa podľa odhadov počas prvých šiestich mesiacov predalo až 7 miliónov, a pokračujúce vysoké predaje iPhonov a Macov v kombinácii s vianočnou nákupnou sezónou predznačujú silný kvartál, a pre spoločnosť by nemalo byť problém prekonať prognózy. Vzhľadom na minuloročný rast akcií o 53 % a mimoriadne vysoké pomery ceny akcií k EPS (23) a tržbám (4,5), však aj napriek pozitívnym vyhliadkam pre akcie spoločnosti, môžu výraznejší pohyb nahor vyvolať len zisky a tržby vyššie nad konsenzom. Ďalšiemu technologickému gigantovi IBM sa taktiež prognózuje úspešný kvartál. Zvýšená pozornosť sa však podľa nášho názoru bude venovať tržbám z outsourcingu (viď. obrázok), ktoré predstavujú zhruba 23 % tržieb a v posledných kvartáloch stagnujú. Pokiaľ by stagnácia pokračovala aj v štvrtom kvartáli, akcie by mohli klesnúť aj napriek dobrým celkovým výsledkom hospodárenia spoločnosti.
Viac z tejto akciovej analýzy vrátane grafov, tabuliek nájdete na našich stránkach TU...
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |