Výborné výsledky aukcií dlhopisov európskych krajín stáli za včerajším rastom US akciových trhov a dnes už nedokázali výraznejšie stimulovať k nákupom a US akciové trhy zaznamenali mierny pokles. Dokonca ich nedokázali povzbudiť ani očakávania zverejnenia výsledkov technologického gigantu Intel (-0,06%). Za poklesom dnes stáli hlavne vyššie žiadosti o podporu v nezamestnanosti, slabá emisia 30-ročných US dlhopisov, negatívne správy o spoločnosti Merck (-6,62%), ktorá zastavila vývoj jedného zo svojich liekov a pokles akcií segmentu základných materiálov, kedy Svetová banka zverejnila report, že Čína má priestor na zvyšovanie úrokových sadzieb. Pokles bol ale limitovaný slabším dolárom. Štvrtkový akciový kokteil: Dow Jones -0,20%, SP500 -0,17%, Nasdaq Composite -0,07%.
Trichet: strážca inflácie alebo...
Najdôležitejšie pohyby sa dnes diali na devízovom trhu. Euro, posilnené úspešnými aukciami zo včerajška ako aj z dnešného dňa zaznamenalo prudký rast po tom, čo prezident ECB Trichet povedal, že ECB je pripravená zvyšovať úrokové sadzby a trhom pripomenul, že úrokové sadzby boli zvýšené aj v júli 2008. Je zaujímavé, že Trichet pripomenul práve túto udalosť z histórie ECB. V lete 2008 boli znaky prichádzajúcej globálnej recesie už veľmi dobre badateľné, no ECB stále nespúšťala oči zo svojho inflačného kompasu, ktorý sa ale rýchlo rozbil a začal ukazovať obrovské deflačné riziká. Teraz stojí ECB tiež pred obrovskou priepasťou a volá sa osud Eurozóny. Trichet ale opäť narába zo svojim jastrabím slovníkom. Vyššie úrokové sadzby určite prihoršia hlavne okrajovým krajinám Eurozóny a ešte viac posilnia euro a pre krajiny PIGS to bude rana pod pás. Uvidíme, či ECB neoľutuje aj tento krok.
Vitaj morálny hazard
Naopak jasno vo svojej politike má US strana a minister financií Geithner varoval, že US vláda je pripravená zachrániť veľké finančné inštitúcie, ak k dôjde k podobne veľkej kríze ako tej terajšej. Vitaj, morálny hazard. Na Geithnerove slová možno dôjde už čoskoro. Už do konca januára totiž musí byť vypracovaný plán na dlhodobé riešenie problémov s garantmi hypotekárneho trhu Fannie Mae a Freddie Mac. Tieto inštitúcie garantujú alebo vlastnia približne polovicu hypotekárnych cenných papierov v US. Ich kolaps si vláda nemôže dovoliť, no na druhú stranu do nich ani nechce do nekonečna nalievať kapitál. Preto budú trhy veľmi pozorne sledovať, s akým plánom nakoniec vláda príde.
Za morálnym hazardom nemusíme chodiť až za oceán. Eurokomisár Barnier dnes prišiel so zaujímavým výrokom: "Daňoví poplatníci by nemali platiť za chyby bánk."Tak prečo musia platiť za chyby vlád?
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |