Po rozpačitom úvode výsledkovej sezóny, kedy americká hlinikárenská spoločnosť Alcoa pri lepších než očakávaných ziskoch nedokázala prekonať prognózy tržieb, prichádzajú na rad kvartálne výsledky ďalších gigantov – Intel a JPMorgan Chase.
Intel zverejní svoje kvartálne výsledky dnes po zatvorení trhu. Spoločnosť vyrábajúca predovšetkým čipy pre počítačový trh v súčasnosti ťaží z investícií korporátnej sféry do nového hardwaru, ktoré počas slabšieho ekonomického vývoja zaostávali, a z rastúceho dopytu po počítačoch zo strany rozvojových trhov, predovšetkým z Číny, a tak je predpoklad, že štvrtokvartálne výsledky hospodárenia spoločnosti budú pozitívne. Od tých sa očakávajú rekordné tržby na úrovni 11,36 mld. dolárov a zisk na akciu na úrovni 53 centov na akciu.
Zvýšená pozornosť sa však bude podľa nášho názoru orientovať na vyhliadky do roku 2011, ktoré nemusia podľa nášho názoru vyznieť pozitívne. Riziká pre rok 2011 pre spoločnosť vidíme tri: 1. Slabý vývoj predaja PC a notebookov v Spojených štátoch a Európe bude pri slabých ekonomických vyhliadkach týchto krajín pokračovať. 2. Korporátne investície, ktoré prichádzajú zväčša v určitých cykloch, už nemusia byť v roku 2011 takým ťahúňom ako doteraz. 3. Prudko rastúci trh s tabletmi, ktoré sa stávajú silnými konkurentmi osobných počítačov. Podľa odhadov predal Apple za prvých šesť mesiacov až 7 miliónov iPadov. Na trhu s tabletmi zatiaľ Intel nie je prítomný, a tak by mu konkurencia tabletov mohla uškodiť, najmä v spotrebiteľskom segmente.
Pre finančné akcie otvorí v piatok o 13:00 výsledkovú sezónu najväčšia americká banka podľa trhovej hodnoty JPMorgan Chase. Od tej sa očakáva zisk na úrovni 1 dolár na akciu a tržby na úrovni 24,3 mld. dolárov. Čo sa týka zisku na akciu, tak domnievame sa, že spoločnosť dokáže tento benchmark prekonať, keďže v posledných kvartáloch sa v súvislosti so stabilizáciou na americkom trhu práce znížil tlak na nárast platbyneschopnosti a banky, vrátane JPMorgan, znižujú objem rezerv, ktoré si banky zo ziskov odkladajú pre svoje straty. Čistá tvorba rezerv bola v prípade JPMorgan v posledných dvoch kvartáloch záporná, čo znamená, že banka pri nenaplnení pesimistických scenárov svoje rezervy rozpúšťala, čo sa pozitívne podpísalo pod jej zisky. Nakoľko banky pri tvorbe/rozpúšťaní rezerv používajú vlastné odhady a nie sú viazané žiadnymi konkrétnymi normami, JP Morgan pravdepodobne použije určitú časť rezerv na posilnenie svojich ziskov, priestoru na to má dostatok, keďže jej rezervy dosiahli v treťom kvartáli 34,16 mld. dolárov.
Čo sa týka tržieb, tak tie zaznamenávajú v posledných kvartáloch klesajúci trend. Jedným z dôvodov je slabšia tvorba úverov v americkej ekonomike z dôvodu vysokej miery zadlženia amerických domácností a tou druhou je vysoká volatilita výnosov z investičného bankovníctva, najmä transakcií s dlhopismi. Nakoľko banky nezverejňujú hlbšie detaily tržieb zo svojho investičného oddelenia, tak bývajú prognózy tržieb častokrát nepresné. Pri manipulovateľnosti ukazovateľa zisku na akciu a volatilite tržieb sa teda domnievame, že práve tržby budú kľúčovým determinantom toho, akým smerom sa akcie vyberú po zverejnení výsledkov. Riziko pre tržby za posledný kvartál vidíme v nízkej decembrovej likvidite, kedy investičná divízia spoločnosti dosahujúca nemalú časť tržieb práve z poplatkov za sprostredkovanie transakcií, môže pocítiť nižší objem obchodov.
Viac z tejto akciovej analýzy vrátane grafov, tabuliek a technickej analýzy nájdete na našich stránkach TU...
sk/Research/2011/01/2011-01-13_akcie.pdf
Britská libra | 0.7881 | 12.49 % |