Úspešné emisie portugalských, nemeckých ako aj US dlhopisov dnes pomohli akciovému trhu v raste. Prioritne stála na jeho pozadí portugalská emisia, nakoľko sa trhy obávali, že ak by emisia nebola úspešná, resp. sadzby by boli príliš vysoké, musela by krajina požiadať o pomoc Euroval. Jednotná mena na výsledky emisie reagovala rastom a slabší dolár bol tiež jedným z dôvodov rastu akcií. V neposlednom rade Wall Street pomohli aj optimistické vyjadrenia analytikov na adresu US finančného sektora a celkovo pozitívna Béžová kniha FEDu, ktorá hovorí o pomaly rastúcej ekonomike. Stredajší akciový kokteil: Dow Jones +0,72%, SP500 +0,90%, Nasdaq Composite +0,75%.
Wells Fargo sa páči finančný sektor
Najvýkonnejším segmentom US akciového trhu bol dnes finančný sektor. Okrem úspešnej emisie portugalských dlhopisov, ktorá na chvíľu odstránila napätie hlavne z európskych bánk, tlačilo akcie vyššie aj odporúčanie banky Wells Fargo na nákup akcií finančného sektora resp. veľkých bánk v očakávaní rastu dividend. Oporou pre sektor by mali byť aj silný rast ziskov a očakávanie obnovenia aktivity na úverovom trhu, ktorý posledné dva roky stagnoval.
JP Morgan Chase môže strojnásobiť dividendu
Situáciu okamžite využil výkonný riaditeľ banky JP Morgan Chase Jamie Dimon a povedal, že banka by veľmi rada zvýšila dividendu. Podľa spoločnosti Sandler O’Neill by banka mohla vzhľadom na svoju silnú kapitálovú pozíciu zvýšiť dividendu z aktuálnych 5 centov až na 15 centov.
Finančný sektor vďaka dividendám v lepšom svetle
Zatiaľ ale veľké banky, ktoré získali peniaze z plánu TARP dividendy zvýšiť nemôžu. Je to kvôli FEDu, ktorý im to zakázal. US banky ale minulý týždeň odovzdali FEDu výsledky svojich stress testov (budú spracovávané do konca marca) a tie, ktoré budú úspešné, by mohli konečne získať právo vyplácať dividendy. Podľa Goldman Sachs sú najlepšími adeptmi banky U.S. Bancorp, J.P. Morgan Chase, PNC Financial Services a Wells Fargo. Dividendy pre banky Bank of America a Citigroup sú neisté. Aj keď ale príde k výplate dividend, nemáme sa podľa Goldman Sachs tešiť na dividendy v objeme viac ako 30% ziskov. Reálnejšie sú skôr dividendy pod úrovňou 30% ziskov. Dividendový výnos akcií by tak mohol dosiahnuť 2-3%. Nakoľko ale banky možno získajú aj dovolenie na spätný odkup akcií, mohol by ich dividendový výnos vďaka tomu vzrásť na 4-5%. Finančný sektor, minulý rok veľmi slabý, by sa tak mohol dostať do veľmi pozitívneho svetla.
Eurozóna vo fiškálnej konsolidácii, US ekonomika kráľ dlhovej párty
V pozitívnom svetle nestojí US ekonomika naopak kvôli svojmu nadmernému dlhu. Deficit štátneho rozpočtu US ekonomiky bude počas roka 2011 prevyšovať 12% HDP, čo je najviac z celého OECD. Dokonca aj krajiny ako Írsko, UK, Grécko alebo Španielsko budú mať nižší deficit, nakoľko išli cestou uťahovania opaskov. Dlh ale nemôže rásť donekonečna a aj keď má US stále kapacitu na väčší dlh kvôli tomu, že má rezervnú menu, je aktuálny rast dlhu neudržateľný. Amerika si bude musieť zvoliť, či chce ísť naďalej cestou korporátnej lobby, vedenia nákladných vojen a obrovského štátneho aparátu. Dlh môže byť použitý produktívne, no o pár rokov by sa mohlo stať, že dlhy sa nepodarí splatiť inak než za cenu vysokej inflácie, ktorá skladá ťažké bremeno z pliec dlžníkov. Daň za fiškálnu rozšafnosť následne zaplatia všetci. Repulikáni a Tea party možno teraz, keď sa US ekonomika nachádza v patovej situácii kvôli skorému narazeniu na limit dlhu, má možnosť povedať, že na dlhu sa nedá fungovať donekonečna.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |