US akciové trhy včera zaznamenali mierny pokles, kedy reagovali hlavne na slabšie výsledky porovnateľných tržieb US maloobchodných reťazcov ako aj na nárast týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Pokles ale limitoval rast akcií technologických spoločností . Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,22%, SP500 -0,21%, Nasdaq Composite +0,28%
Európske banky už možno nebudú too big to fail
Väčšie pohyby než akciách sa ale včera diali na devízovom trhu. Dolár valcoval euro na plnej čiare. Dôvodom bol nárast obáv o situáciu v Belgicku, kde sa stále nedarí sformovať vládu a zároveň celkovo neistá situácia v klube PIIGS. Je zaujímavé, že náklady na poistenie sa voči defaultu rozvinutých európskych ekonomík včera vzrástli nad CDS na dlh európskych emerging markets. Trh si začína jasne uvedomovať, že aktuálny systém začína byť neudržateľný. Nové kolo obáv vyvolal aj nový report Európskej komisie, podľa ktorého budú môcť európske banky ísť do defaultu, ktorého náklady budú niesť dlžníci. Návrh sa síce netýka existujúceho dlhu, ale finančné trhy boli aj tak značne vystrašené. Banky majú totiž každý rok splatné miliardy dlhopisov a za pár rokov by sa mohol návrh týkať väčšiny dlhov.
Republikáni majú v rukách hlasovanie o strope US dlhu
Dolár dokázal zostať na tróne FX trhu aj napriek tomu, že obavy o fiškálnu situáciu v US sa zvyšujú. Podľa aktuálnej legislatívy totiž na jednej strane kongres samostatne schvaľuje deficit štátneho rozpočtu a na druhej strane hlasuje aj samostatne o výške dlhu. Popri tom ale ide o dve strany tej istej mince. Ak kongres už raz rozhodne o zvýšení dlhu, musí v ďalšom hlasovaní súhlasiť s jeho zvýšením a teda s realizáciou plánu. Aktuálny strop pre deficit by mal byť podľa ministra financií Geithnera dosiahnutý už v marci alebo apríli. Novo zvolená snemovňa reprezentantov má ale prevahu republikánov, ktorí sú proti zvyšovaní deficitu. Hlavne nová strana Tea pary je známa svojou no-bailout politikou a preto by mohli považovať výmenou za zvýšenie stropu pre dlh následné zníženie deficitu. Ak by v tom uspeli, hlavne pri znížení výdavkov na obranu, mohlo by to byť pre US ekonomiku veľmi pozitívne. Ak ale deficit zvýšený nebude, US ekonomika nepôjde do defaultu. Len bude musieť znížiť výdavky, poprípade zvýšiť príjmy, čo nebude príliš pozitívne. Zdravý výstražný prst pre Obamu je tak vcelku dobrý.
Pred NFP bolo ázijské obchodovanie zmiešané
Neistota pred zverejnením výsledkov non-farm payrolls sa dnes podpísala pod pokles ázijských akciových trhov. Obavy ohľadom situácie v Európe a slabšie výsledky spoločnosti Samsung (-13%) tiež nepriali situácii. Index MSCI Asia Pacific dnes poklesol o 0,4%. Straty boli ale skôr limitované, nakoľko žiaden obchodník zatiaľ nechce akcie predávať, pokiaľ na to nemá jednoznačné impulzy. Výsledok NFP by takýto signál mohol poskytnúť, no obchodníci dnes skôr vyčkávali na takéto signály. Index Shanghai Composite dnes vzrástol o 0,52%, japonský Nikkei 225 si polepšil o 0,11%, austrálsky S&P/ASX 200 stratil 0,42% a taiwanský Taiex klesol o 1,13%.
Európa očakáva NFP
Európske akciové trhy dnes mierne klesajú a o 10:40 stráca index FTSE 100 0,43%, nemecký DAX si odpisuje 0,3% a francúzsky CAC je v strate 0,51%. Dôvodom týchto strát je jednoznačne výber ziskov pred výsledkom NFP, nakoľko by mohlo dôjsť k nárastu volatility.
Výhľad na dnes
Najdôležitejším makrovýsledkom dnešného dňa bude výsledok miery nezamestnanosti a non-farm payrolls za december. Po silnom výsledku ADP zamestnanosti výrazne vzrástli očakávania pre silný výsledok, no zložky zamestnanosti v ISM výrobného ako aj nevýrobného sektora poklesli a príliš nepodporujú silný výsledok. Ak ale údaj skončí aj približne v súlade s konsenzom, mal by akciový trh reagovať pozitívne. Okrem toho by mohol byť revidovaný nahor aj novembrový, inak veľmi slabý výsledok. Najdôležitejší ale bude pokles miery nezamestnanosti. Ak tá poklesne, bude to veľmi dobrý znak pre US ekonomiku. Celkovo sú ale výsledky NFP trhom príjmané pozitívne a z posledných 22 zverejnení NFP akcie rástli v 15 prípadoch. V prospech rastu hovorí aj to, že z posledných 19 piatkov akcie poklesli len 3 krát. Preto by mal byť dnes prípadný medvedí sentiment limitovaný. Okrem výsledkov z pracovného trhu bude dôležité aj Bernankeho svedectvo pred Senátnym výborom pre rozpočet. Prezident FEDu bude určite komentovať posledné čísla US ekonomiky, ktoré sú celkovo lepšie, takže jeho pohľad na US ekonomiku by mal byť pozitívny. Preto je výhľad pre dnešný deň skôr rastový, no vzhľadom na to, že výsledok NFP by mohol byť ľahko vypredaný ak údaj skončí pod konsenzom 175 tis. miest, preferujeme neutrálny postoj.
Technická situácia
Futures na SP500 ESH1 zatiaľ ostávajú v rámci širšieho rastového kanálu a spodná hladina na úrovni 1260 bodov by mala byť pre trh silnou oporou. Samozrejme, že dnes bude veľa závisieť hlavne od výsledku NFP. Prípadný zle prijatý výsledok bude podporovať pokles smerom k hladine 1250 bodov. V prípade prelomenia úrovne ale dôjde k narušeniu aktuálneho rastového trendu, čo by mohlo vyústiť v silnejší pokles akcií.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |