Predskokanom k blížiacej sa výsledkovej sezóne, Alcoa zverejňuje výsledky za 4Q už 10. Januára, boli včera po zatvorení trhu výsledky dvoch kľúčových technologických spoločností a to Research in Motion a Oracle.
Oracle so silným výsledkom
Ako prvá zverejnila svoje výsledky spoločnosť Oracle, ktorá sa venuje databázam. Zisk na akciu skončil na úrovni 51 centov vs. konsenzus 46 centov a nad očakávaniami skončili aj príjmy. Investorov potešil aj konferenčný hovor, na ktorom firma zvýšila vyhliadky zisku pre nasledujúci kvartál a to na pásmo 48-50 centov vs. konsenzus 46 centov. Akcie v after hours obchodovaní vzrástli o 3,83%.
Blackberry stále v kurze
Veľmi dobré výsledky zverejnil aj kanadský výrobca smartphonov Blackberry, spoločnosť Research in Motion. Za fiškálne 3Q dosiahol zisk na akciu 1,74 USD, čo je o 9 centov lepší výsledok než konsenzus. Firma zároveň prekonala aj konsenzus pre príjmy a pre nasledujúci kvartál zverejnila vyhliadky zisku ako aj príjmov nad očakávaniami trhu. Manažment spoločnosti zároveň dodal, že nový tablet spoločnosti s názvom Playbook, ktorý by mal konkurovať iPadu, bude uvedený do predaja v 1Q fiškálneho roka firmy.
Demokrati v snemovni podporili daňové stimuly
Počas noci schválila US snemovňa reprezentantov balík daňových stimulov v objeme 858 mld. USD. Ide o identický zákon ako schválil senát. Okrem rozšírenia Bushových daňových stimulov obsahuje aj zníženie odvodov zamestnancov, rozšírenie podpory v nezamestnanosti a ďalšie programy. Demokrati, ktorý najprv odmietali prijať takýto zákon nakoniec problémy nerobili a ten tak môže ísť na podpis rovno do Bieleho domu.
Čínske výstrahy
Ázijské akciové trhy dnes zaznamenali mierny rast po dvoch dňoch poklesov a index MSCI Asia Pacific dnes vzrástol o 0,3%. Sentimentu okrem rastu US akcií pomohli aj lepšie výsledky spoločností Research in Motion a Oracle v after hours. Na druhú stranu, rast limitovali komentáre zo strany Číny, kedy guvernér PBOC povedal, že čínska ekonomika stoji na slabých nohách a bankový regulátor CBRC zas oznámil, že riziko vedia v krehkosti globálneho finančného sektora. Index Nikkei 225 dnes poklesol o 0,07%, čínsky Shanghai Composite klesol o 0,15% a austrálsky S&P/ASX 200 stratil kvôli nižším cenám komodít , hlavne zlata, až 0,44%.
Nemecké dynamo stále šľape
Od začiatku roka je nemecký akciový index jedným z najsilnejší v Európe, rovnako aj nemeckej ekonomika sa veľmi darí. Jej silu zobrazujú práve akcie a rovnako aj sentiment. Nemecký index manažérov IFO dnes zaznamenal ďalšie zlepšenie, čo pozitívne zobrazujú aj akcie a o 11:30 klesá index FTSE 100 o 0,11%, nemecký DAX stráca 0,05% a francúzsky CAC je v zisku 0,18%.
My name is Bond, Euro Bond
Včera prebehol v Brusseli prvý deň summitu Európskej únie s cieľom prísť na návrhy ako stabilizovať vývoj v Európe. Schválený bol mechanizmu permanentného riešenia krízy, kedy bude krajina pravdepodobne môcť ísť do defaultu a reštrukturalizovať svoj dlh. Zamietnutý bol ale návrh o emisii eurodlhopisov, nakoľko tie by zvyšovali náklady na financovanie pre zodpovedné krajiny a naopak znižovali náklady pre nezodpovedné krajiny, ktoré by sa mohli schovať pod krídla silných krajín ako Nemecko a Francúzsko. V Európe by sa tak vytvorila podobná kríza ako v US, kedy si klienti najprv požičiavali za nízke sadzby (teaser rate), no po resetácii sadzieb na hypotéky nemali na splácanie.
Od „wealth of nations“ k „debt of nations“
To, že uľahčovanie zadlžovania pre štáty nie je dobrá voľba, sme zistili už pri Grécku, ktoré vstupom do Eurozóny získalo prístup k lacnému kapitálu v takmer neobmedzenom množstve. Podobne na tom boli aj iné veľmi zadlžené krajiny ako Španielsko, Portugalsko alebo Írsko. Krajiny sa tak stali miesto tvorcov bohatstva otrokmi dlhu. Kedy je ale dlhu príliš? Pokiaľ má krajina možnosť tlačiť svoju menu, je dlh príliš veľa vtedy, keď inflácia začne prudko rásť alebo dôjde k strate dôvery v menu. Pri krajinách, ktoré nemajú suverénnu menu (príklad Eurozóny) je to vtedy, keď im už nikto nepožičia. Joe Costello pripomína, že nie každý dlh je zlý. Dlh použitý na investície je dobrý. Zlý je ten dlh, ktorý sa používa na udržanie zlého stavu ekonomiky alebo subjektu. Takýto dlh majú napríklad krajiny PIIGS, ale aj US, kde sa dlhom financuje vojnová mašinéria. Otázkou je, ako sa bude problém s dlhom riešiť. Či rastom, infláciou alebo defaultom. Najpravdepodobnejšia ostáva stredná cesta. Nezabúdajme ale, že aj dlh sú peniaze a globálny finančný systém je závislý na dlhu. Cestou tak je reforma celého systému, ako fungujú peniaze a ako fungujú ekonomiky. Inak sa staneme otrokmi dlhu.
Výhľad na dnes
Koniec týždňa je pre akcie od začiatku aktuálnej rely pozitívny a akciový index Sp500 rástol z posledných 16 piatkov až v 14 prípadoch. V prospech rastu hovorí aj exspirácia opcií na akcie, opcií na indexy, kvartálnych futures na US akciové indexy a futures na jednotlivé akcie. Tieto dni sú pre akcie pozitívne a rovnako aj piatky v decembri. Oporou pre trhy sú určite aj dobré výsledky spoločností Oracle a Research in Motion včera po zatvorení akciového trhu. Výhľad je tak pre dnešný deň býčí. Makroekonomický kalendár je prázdny, rovnako aj korporátny kalendár.
Technická situácia
Futures na index SP500 ESH1 včera zaznamenali prudký odraz a začínajú sa približovať k svojim predchádzajúcim maximám na 1242 bodoch. Priestor na pokles je stále značný, no trh stále nepoukazuje na to, že by býci prehrávali. Support na 1227.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |