Tieň pred realitou?
Nálada na trhu pokračovala aj počas noci v skeptických pohľadoch. A to napriek tomu, že US dáta z včera popoludnia (najmä Empire Manufacturing a priemyselná produkcia) skončili na lepšej strane. Avšak strach zo sprísňovania menovej politiky v Číne a zníženie ratingov veľkých ázijských korporácii ako Bridgestone (výrobca pneumatík) a Singapore Airlines (letecký prepravca) spolu s stále kričiacou dlhovou krízou v Eurozóne držali zátku na fľaši optimizmu. Navyše ani prudký rast výnosov na US dlhopisoch nepôsobil tiež blahodárne. Vyvolával obavy, že náklady na financovanie by sa mohli posúvať na vyššie úrovne, než s akými sa kalkulovalo. A ani aktivity FEDu nedokážu udržať výnosy na nízkych úrovniach, čo môže brzdiť obnovu ekonomiky a spôsobiť problémy so splácaním úverov. Toto môže mať negatívny dopad hlavne na bankové domy, ktoré začína skľučovať aj prísnejšia regulácia. Preto sme videli tendenciu výpredaja na trhoch. Nestrácali len japonské indexy pre slabší jen. Celkové nočné miešanie kariet skončili nasledovne: MSCI Asia Pacific -0,25%, Nikkei +0,02%, Shanghai -0,46% a ASX (austrálsky) +0,34%.
Európske patálie
Tento od konštruktivizmu vzdialený pohľad na budúcnosť ekonomík by sme mohli vidieť počas celej európske obrátky. V Európe pokračuje nekonečný príbeh dlhovej krízy, takže bez US impulzu nemusí vypuknúť nákupná horúčka. Hrejivé slová rôznych predstaviteľov EU veľmi nepomáhajú, pretože zachraňovanie nie je dlhodobý úspešný a účinný efekt na problémy, ktoré budú komplikované na riešenie (s ktorým sa doteraz vôbec nezačalo) aj pre existenciu spoločnej meny. Navyše vyhrážky ratingových agentúr, že znižovanie ratingov môže pokračovať, rovnako nebude pridávať na konštruktivizme hlavných hráčov. Očakávame teda počas európskeho dopoludnia taktické vyčkávanie s možnými miernymi červenými číslami hlavných akciových indexov. A ani lepšie čísla flashov PMI výrobného sektora a sektora služieb z hlavných európskych ekonomík nemusí podporiť zlepšenie nálady. Bude sa vyčkávať na US seansu.
Je to pridrahé?
Posledná séria US makrodát naznačuje, že ekonomika sa, aj keď s ťažkosťami, predsa len pomaly zlepšuje a spomaľovanie by mohlo byť zastavené (čo sa o Európe zatiaľ nedá povedať). Otázne však je to, či bude pred koncom roka existovať ochota ďalších a ďalších nákupov. Najmä teraz, keď obchodníci začínajú mať dojem, že akcie predbehli svoj tieň a ich rast bol až prirýchli. A indexy sa dostali na úroveň, ktoré sa ,vzhľadom k P/E, zdajú časťou trhu ako predražené. Okrem toho máme tu pretlak optimistických názorov na budúci vývoj, čo môže byť z istého pohľadu zradné. Prečo? Na zemi tak ostalo už len málo pesimistov, ktorí by mohli prevrátiť kabát a byť impulzom pre ďalší posun akciových trhov na nové maximá. Preto tu vidím opodstatnenú obavu z toho, že ani dnešné prípadné lepšie US dáta z realitného trh (14:30), pravidelné dáta z US pracovného trhu ( 14:30) a Philly FED (o 16:00) nemusia stačiť na vztýčenie býčej zástavy. Ak dáta skončia na horšej strane existuje veľké riziko pokračovanie včerajšieho pádu.
Technické oko SP 500 futures ESH1 ( s exspiráciou v marci 2011)
Pri pohľade na graf vidíme, že strmý rastový trend z predchádzajúcich dní bol narušený a vidíme postupné klesanie a vytváranie nižších a nižších maxím spolu s krátkodobým klesajúcim kanálom. To by favorizovalo ďalší prepad smerom k 1127 bodom a výhľadom k 1120 bodom (silný support v podobe novembrových maxím). Na druhej strane stále môže ísť len o konsolidačnú pullbackovú vlajku, ktorá môže byť ukončená odrazom do nových ročných maxím nad 1240 bodov.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |