Problém za problémom
Takto nejako by sa dal definovať súčasný vývoj fiškálne krízy v Eurozóne, ktorý determinuje EURo a narušuje krehkú stabilitu globálnej finančnej stability. Po včerajšom začatí prehodnocovania ratingu Belgicka od ratingovej agentúry Standard&Poors sa podobného ocenenia dostalo i Španielsku od Moodys. Ak si k tomu pripočítame dnešnú aukciu 3-mesačných EURo pokladničných poukážok portugalskej vlády, ktorá si musela výrazne priplatiť 3,4% p.a. (pričom posledná bola na úrovni 1,8% p.a.), tak Eurozóna naďalej bojuje s prehlbujúcim sa problémom, „fiškálneho požiaru“.
Požiare sa rozrastajú
Nemecko-francúzsky „hasičský zbor“ síce vytvoril „vodnú bariéru“ v podobe záchrannej sieti Európy (eurovalu) v celkovom objem 750 mld. EURo, ale už nespočetný summit predstaviteľov EU v Bruseli (tento štvrtok/piatok) naznačuje potrebu jeho navŕšenia. Požiar sa teda nepodarilo uhasiť, ale iba utlmiť a z ohnísk v podobe Grécka a Írska sa rozrastá ďalej smerom na Portugalsko, Španielsko a aktuálne i Belgicko. Dokážu čelní predstavitelia Eurozóny už rozlišovať medzi potrebami politikov (zachraňovať za každú cenu všade a všetkých) a krutou realitou ekonómov (nechať padnúť nahnité časti). Do polovice roka 2013 (platnosť eurovalu) sa nedá očakávať tvrdší postoj voči rizikovým krajinám Eurozóny resp. akýkoľvek haircut (zrážka) z dlžnej čiastky, aby sa na obnove podieľali i veritelia. A zatiaľ čo Eurozóna rokuje každý týždeň o stave finančnej pomoci rizikovým ekonomikám, fiškálne požiare zachvacujú ďalšie časti Eurozóny. Pri tak vysokých nákladoch na správu vládnych dlhoch (ako dnes dokazuje emisia pokladničných poukážok) nie je Portugalsko vydržať samofinancovanie z trhu na viac ako niekoľko mesiacov ( i za pomoci ECB).
Nie je problém ako problém
Naozaj nie je problém ako problém, USA taktiež majú výrazný deficit a vládny dlh sa blíži k 100% HDP, pričom v ohrození defaultu je Kalifornia a niekoľko veľkých amerických miest. Ale ako celok je USA stabilné a neprináša fiškálne problémy na dennej báze, nikoho totiž nezaujíma riziko defaultu Kalifornie ( i keď je to šiesta najväčšia ekonomika na svete ak by bola samostatná), pokiaľ nejde o zníženie ratingu USA. To Eurozóna trpí „komplexom malých“ častí, ktoré síce tvoria menovú úniu ale politická jednota tu chýba, čo si finančné trhy patrične vychutnávajú. Každodenné problémy európskych ekonomík Eurozóny, ktoré z globálneho meradla hrajú nepodstatné úlohy sa cez spoločné EURo a politickú európsku nejednotnosť dostávajú na prvé miesta investorských rozhodovaní. Takže aktuálny fiškálny problém Eurozóny môže za určitých okolností vyústiť do dvoch extrémnych výsledkov. Po prvé do rozpadu Eurozóny, alebo do druhého extrému jednotného politického celku , ktorý by dokázal lepšie vstrebávať vnútorné problémy čiastkových ekonomík. Potom vnútorný problém Eurozóny by vlastne nebol problémom.
Dnešný trh
Práve pokračujúce turbulencie prameniace z problémov Eurozóny sa dnes podpísali pod extrémne zisky USD a straty amerických akciových trhov (DJIA -0,17%, SP -0,51%, Nasdaq -0,40%).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |