Scenár vývoja na akciovom trhu bol počas včerajška štandardný pre posledný vývoj - úvodný rast, ktorý bol následne vypredaný. Najprv optimizmus vyvolal lepší výsledok maloobchodných tržieb za november, vďaka ktorým by mohol byť ekonomický rast za 4Q až na úrovni 3,3% vs. konsenzus pred dátami na úrovni 2,6%. Rozhodnutie FEDu o menovej politike ale obchodníci nevítali s nadšením a ponechanie menovej politiky bez zmeny bolo signálom na výpredaj a výber ziskov. Nakoniec však hlavné indexy dokázali zaznamenať minimálne zisky a benchmark SP500 ukončil obchodovanie kladnou zmenou po šiesty deň v rade za sebou, čo je najdlhšia séria prírastkov od júla. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,42%, SP500 +0,09%, Nasdaq Composite +0,11%.
Dôvera japonských firiem klesá
US akciové trhy v závere obchodovania začali výraznejšie klesať po to, čo FED zverejnil svoje rozhodnutie o menovej politike. Tento pokles ale vydržal aj počas ázijskej seansy, kedy bol podporený prvým poklesom japonského sentimentu veľkých firiem Tankan za posledných 7 kvartálov a rovnako aj varovaním ratingovej agentúry Moodys pred možným znížením ratingu Španielska kvôli obavám o financovanie krajiny. Dolár sa počas noci stal opäť bezpečným prístavom investorov, ktorí sa sťahovali z rizikovejších investícii. Index Shanghai Composite stratil 0,54%, japonský Nikkei 225 si odpísal 0,07%, naopak austrálsky S&P/ASX 200 si polepšil o 0,02%.
Moodys varuje Španielsko
Ratingová agentúra Moodys dnes ráno oznámila, že kvôli vysokému dlhu a obrovskej potrebe refinancovania sa počas budúceho roka prehodnocuje rating Španielska pre prípadné zníženie. Nakoľko si ale agentúra myslí, že krajina je dôveryhodnejšia než iné problematické krajiny, neočakáva zníženie ratingu o viac ako dva stupne. Dlhopisový trh si ale myslí niečo iné a počas včerajšieho dňa považovali investori pri emisii pokladničných poukážok až o 100 bázických bodov vyšší výnos než pri emisii pred mesiacom. Obavou je hlavne problematický finančný sektor, rizikový realitný sektor a veľmi vysoká miera nezamestnanosti.
Španielske akcie ťahajú európske trhy nadol
Možnosť zníženia ratingu pre Španielsko dnes sťahuje nadol európske akciové trhy a o 10:40 klesá index FTSE 100 o 0,30%, nemecký DAX stráca 0,59%, francúzsky CAC si odpisuje 0,61% a španielsky IBEX prepadá o 1,66%. Najdôležitejšou udalosťou v Európe dnes bude hlasovanie v írskom parlamente o pomoci zo strany MMF a EU v objeme 67,5 mld. EUR. Opozícia, ktorá nie je príliš nadšená podmienkami pomoci, by mohla hlasovať proti balíku, aj keď takáto možnosť nie je príliš reálna. Vzhľadom na riziko, ktoré prinieslo varovanie pre Španielsko, sa ale trh len ťažko bude pozerať na túto situáciu cez ružové okuliare.
Výhľad na dnes
Včerajšie FOMC sa na akciovom trhu skončilo výpredajom a obchodníkov nedokázal presvedčiť ani lepší výsledok maloobchodných tržieb. Preto vidíme pre dnešný deň pravdepodobnosť poklesu akcií a volíme medvedí scenár. Makroekonomický kalendár dnes ponúka výsledok Newyorského prieskumu výroby a údaj o priemyselnej produkcii za november. Nakoľko sa posledné dáta zlepšujú, bude trh sledovať, či tento vývoj ostane aj pri výrobnom sektore. Pozorne sledovaná bude aj politická scéna v USA, rovnako ako aj v Európe. O balíku daňových úľav totiž bude rokovať senát. Očakáva sa formálne schvaľovanie rozšírenia Bushových stimulov.
Obama ide rokovať s firmami
Prezident Obama dnes bude rokovať s predstaviteľmi hlavných US firiem. Na stretnutí majú byť mená ako Google, Cisco, IBM, American Express, Pepci Co. a iné. Témou má byť hlavne obrovská hotovosť, ktoré firmy majú na svojich účtoch, len ju nepoužívajú. Podľa posledných údajov FEDu majú US korporácie až 1,93 bilióna USD hotovosti, ktorú nevyužívajú. Obama by preto mohol predstaviť plán, ako stimulovať firmy k tomu, aby začali investovať viac v US než v emerging markets a celkovo v zahraničí. Na január je naplánované rokovanie v kongrese o daňových zákonoch a korporátna daň určite bude horúcou témou. Plán zníženia korporátnej dane napríklad oznámilo Japonsko. V aktuálnej situácii totiž nie je veľa spôsobov, ako nadmernú hotovosť použiť. Fúzie a akvizície sú nákladné, spätné odkupy akcií sú neproduktívne a jednorazová dividenda tiež nie je najlepším spôsobom na použitie hotovosti. Organický rast, investície a inovácie. To je to, čo potrebujú firmy ale aj ekonomika. Obama má preto ťažkú úlohu, no jej úspešné zvládnutie bude mať veľmi výrazné dopady na rast počas ďalšieho roka.
Technická situácia
Futures na SP500, ESH1, včera nedokázali prekonať spodnú líniu formácie rastového klinu ako ani predchádzajúce maximá, čo otvára priestor pre značný pokles. Okrem formácie rastúceho klinu totiž hovorí v pokles akcií aj formácia dvojitého vrcholu, ktorá sa dnes začala vypĺňať poklesom pod support 1234 bodov. Potenciál poklesu siaha k hladine 1225 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |