Zníženie ratingu Írska a správy, že opozícia bude proti koordinovanej záchrane krajiny, nakoľko ju nepovažuje za výhodnú, v úvode obchodovania nepriali akciám, no lepšia emisia 30-ročných dlhopisov a zvýšenie odhadu ekonomického rastu od spoločnosti PIMOC pomohlo akciám v zaknihovaní si miernych ziskov. Akcie dokázali zabudnúť aj na správy, že demokrati v snemovni reprezentantov sú proti návrhu rozšírenia Bushových daňových stimulov, ktoré navrhol Obama. Darilo sa všetkým segmentom indexu SP500, najviac ale finančnému sektoru (+1,26%). Štvrtkový akciový kokteil: Dow Jones -0,02%, SP500 +0,38%, Nasdaq Composite +0,29%.
Obama proti svojim
Demokrati v snemovni reprezentantov dnes oznámili, že sú proti návrhu daňových stimulov, ktoré navrhol Obama spolu s republikánmi. Obama totiž po svojom zvolení povedal, že je proti Bushovským zákonom, ktoré preferovali bohatým. A Obama teraz robí presne to, voči čomu bojoval. Kongresmanom asi došla trpezlivosť a Obamovi to dávajú pocítiť. Aktuálne majú v snemovni prevahu demokrati, no po januári sa kvôli úspechu republikánov v mid-term election ich majorita končí. Ak Obama presadí zákon v januári s podporou republikánov, bude to vážny zlom v jeho politike.
Emisie dlhopisov úspešné
Podobne ako včera pri emisii 10-ročných dlhopisov, aj dnes pri emisii 30-ročných US federálnych dlhopisov dokázalo nájsť US ministerstvo financií kupcov na svoj dlh. Po skúsenosti Nemecka s nie tak úspešnou emisiou, celkovo treťou v tomto mesiaci, rástli obavy o to, či aj US nebude mať problémy s financovaním sa. Emisia ale dopadla veľmi dobre a analytici banky RBS ju dokonca označili ako excelentnú. Aj ak by ale emisia nemala prebehnúť, stále je v zálohe FED, ktorý by emisiu o pár dní z trhu skúpil. Krajiny Eurozóny ale nemajú takéhoto tichého záchrancu a preto sa ľahko môže stať, že niektorá emisia v Eurozóne bude neúspešná.
Američania pokračujú v splácaní dlhu
Americká centrálna banka FED dnes zverejnila svoj kvartálny report Flow of Funds, ktorý je vlastne pohľadom na bilancie US subjektov. Podľa tohto reportu, vytvoreného k 3Q, vzrástlo bohatstvo US domácností o 1,2 bilióna USD na 54,9 bil. USD. Tento nárast bol vyvolaný hlavne rastom akcií, hodnota nehnuteľností totiž poklesla. Nefinančný domáci dlh vzrástol o 4,2% vs. nárast o 4,7% predchádzajúci kvartál. Nárast dlhu bol vyvolaný federálnou vládou, domácnosti pokračovali v znižovaní dlhu a to desiaty kvartál v rade za sebou. Deleveraging, teda splácanie dlhu tak pokračuje. A na splatenie dlhu pravdepodobne domácnosti využijú aj vyššie príjmy vyvolané daňovými úľavami. Najväčším problémom totiž ostáva DLH.
Príbeh globálnej ekonomiky: dlhový tlsťoch
Komentátor akciového trhu Cullen Roche vo veľmi krátkom príbehu zhrnul problém nadmerného dlhu globálnej ekonomiky: Najväčšou chybou v aktuálnom cykle ako aj v tých predchádzajúcich bolo, že sme trhom nedovolili vyčistiť sa. Predstavme si globálnu ekonomiku ako obézneho muža, ktorý sa snaží schudnúť, aby sa vyhol infarktu. Po neúspešných kúrach ale nakoniec príde k zlyhaniu srdca (kolaps hedge fondu LTCM v roku 1998). Doktori ho zachránia intervenciou, ale pri nej neodstránili jeho hlavné problémy (zomierajúce vnútorné orgány a nedostatok disciplíny). V prípade ekonomiky je toto globálna nerovnováha, štruktúrne problémy v bankovom sektore a nedostatok regulácie. Muž sa odhodlá k masívnemu chudnutiu s cieľom zníženia svojej hmotnosti o 50%, ale po strate len 20% váhy sa cíti príliš zle. Vláda to vidí a otvára fast food hneď vedľa jeho domu (záchranné akcie vlády). Zároveň aj podporuje jeho chuť jesť (Greenspanove zníženie úrokových sadzieb). Nový boom sa začína a jeho hmotnosť vzrastie o 50%. Je teraz o 60% ťažší než v roku 1998. Je jasné, že tento stav je neudržateľný. Jeho telo opäť zasahuje infarkt. Než si to uvedomíme, zasiahne jeho telo kompletný kolaps (krach Lehman Brothers). Znovu ale je vďaka modernej medicíne (FED) zachránený. Počas nasledujúceho roka stratí 25% hmotnosti. Je to ťažký proces, ale jednoducho musí prebehnúť. Dobrou správou je, že je o 25% ľahší. Zlou správou je, že je stále o 20% ťažší, než bol v roku 1998, kedy po prvý krát skolaboval. Nič sa nezmenilo. Ostávajú tie isté problémové orgány a nedostatok disciplíny. Ak začne ďalšie priberanie, začne z horšej štartovacej pozície. Všetci vieme, ako takýto príbeh končí......
Splatenie dlhu je preto naozaj dôležité, no ak sa pozrieme na Írsko alebo Grécko, dlhová obezita sa len zvyšuje. Aj takýto príbeh sa môže zle skončiť.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |