Amerika hľadá stimuly
Americká vláda sa snaží podporiť ekonomiku ďalšími stimulmi. Potom ako FED stimuluje finančné trhy nalievaním lacnej „bezbrehej“ USD likviditou, americký prezident uvažuje o daňových bonusoch vo výške 700 mld. USD. Celkovo by malo ísť o tri kľúčové oblasti:
1. Predlženie podpory v nezamestnanosti do konca budúceho roka, čo by malo americkú vládu stáť 56 mld. USD.
2. Zníženie dane zo mzdy v budúcom roku, z úrovne 6,2% na úroveň 4,2%. Pôjde o bonus pre každého zamestnaného. Biely dom sa tak snaží podporiť ľudí pri hľadaní práce. Celkové fiškálne náklady v tomto podpornom bode by sa mali vyšplhať na úroveň 120 mld. USD.
3. Predĺženie daňových výnimiek pre bohatých, ktoré zaviedol ešte jeho predchodca Bush v rokoch 2001/2003. Celkovo by tak pokladnica americkej vlády pri týchto úľavách prísť o ďalších až 500 mld. USD.
Pozitívne akcie
Americké akciové trhy toto vyhlásenie prezidenta USA zobrali pozitívne, pretože ďalšie zvýšenie spotrebiteľských príjmov podporuje pozitívnejší výhľad predaja. Index S&P tak dosiahol počas dnešného obchodovania nové 2-ročné maximá. Ďalším pozitívom pre akciové trhy boli informácie o predaji štátneho podielu vo finančnom gigante Citigroup. Akcie (DJIA -0,03%, SP 0,05%, Nasdaq 0,14%) dnes však na zelenej vlne neostali v dôsledku negatívneho vývoja USD a poklesu cien komodít (ropa stratila po správe EIA o najnižšom výhľade dopytu za posledných osem rokov).
Íri zvládli skúšku
K ďalším zaujímavosťam dnešného dňa patrilo hlasovanie o rozpočte pre budúci rok v írskom parlamente. Írskej vláde sa podarilo presadiť výrazné fiškálne škrty na budúci rok (6 mld. EURo, celkovo do roku 2014 až 15 mld. EURo) pomerom 82 k 77.
Graf vývoja sektorov indexu S&P 500
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |