V uplynulom týždni naďalej mútila vodu na akciových trhoch najmä situácia v periférnych ekonomikách eurozóny. Napätie nepomohla zmierniť ani definitíva pomoci pre Írsko a tak na sa svojom štvrtkovom zasadnutí situáciu rozhodla hasiť Európska centrálna banka. Tá sa rozhodla predĺžiť svoj program poskytovania neobmedzených pôžičiek pre európske banky minimálne do apríla budúceho roka a zároveň hodlá pokračovať v programe nákupu štátnych dlhopisov periférnych krajín eurozóny.
Práve nákupy ECB podľa viacerých obchodníkov pomohli v druhej polovici týždňa znížiť výnosy z dlhopisov problémových krajín a spolu s nimi korigovali časť svojich strát aj akcie finančných spoločností, ktorým v prípade reštrukturalizácie dlhu hrozili miliardové straty. S vysokými ziskami ukončili uplynulý týždeň najmä akcie bánk problémových krajín, ktoré vlastnia široké portfólio domácich dlhopisov. Španielsky Banco Santander (+10,7 %) držal podľa údajov zverejnených v rámci letných záťažových testov španielske dlhopisy v hodnote až 50,6 mld. eur jeho konkurent BBVA (+6,0 %) dokonca až 52,1 mld. Rástli aj akcie talianskeho Unicreditu (+6,0 %), ktorý drží domáci dlh v hodnote 38,8 mld.
Myslíme si však, že táto korekcia bankových akcií, najmä v problémových krajinách eurozóny je len dočasného charakteru. Problémy v eurozóne tohtotýždňovou akciou ECB nekončia, dôvody nedôvery voči problémovým krajinám, ktorými sú vysoká zadlženosť a potreba štrukturálnych reforiem na zníženie dlhu a podporu konkurencieschopnosti ECB nevyrieši. ECB môže akurát kúpiť politikom o niečo viac času, aby dali veci do poriadku. Už dnes v popoludňajších hodinách sa stretávajú európski ministri financií, ktorí budú diskutovať o podobe nového európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý by mal v roku 2013 nahradiť euroval. Opäť sa však európski lídri podľa nášho názoru nepozerajú na podstatu problému, ktorou je samotný dlh, ktorý sa platí novým dlhom a konsolidačné plány počítajú s vrcholom dlhu k HDP až v jednom z nasledujúcich rokov, navyše s minimálne optimistickými odhadmi rastu HDP. Záchranné mechanizmy podľa nášho názoru nie sú cestou tam kde treba výraznejšie šetriť a podobne ako letný euroval dokážu situáciu upokojiť len dočasne.
Uplynulý týždeň prial aj automobilovým akciám, ktoré sú naďalej v kurze, historické maximá posunuli nahor akcie nemeckého BMW (+7,5 %), v Európe sa darilo aj akciám ďalších nemeckých automobiliek Volkswagen (+6,1 %) a Daimler (+4,7 %) a v USA taktiež poskočili akcie Ford (+4,4 %). Pomohli im aj nové údaje z predaja, v USA sa v novembri predalo anualizovaných 12,3 mil. automobilov (oč. 12,1 mil.) a v Nemecku dokonca nemecká asociácia automobilových výrobcov VDA očakáva v roku 2011 rast predaja o 6,9 % na 3,1 mil. automobilov. Akcie viacerých automobilových akcií sa prepracovali na úroveň spred vypuknutia krízy, pomohla im k tomu najmä reštrukturalizácia, ktorú kríza doniesla a ktorá výrazne znížila náklady a vylepšila tak ich ziskové ukazovatele, optimistické očakávania budúcich tržieb sa však nemusia naplniť.
V Európe napokon v uplynulom týždni vzrástol paneurópsky index EuroStoxx o 1,66 % a v Spojených štátoch dokonca index S&P 500 o 2,97 %, keď ho v priebehu týždňa podporila aj séria pozitívnych dát. Nový týždeň však akcie opätovne začali pod tlakom, kedy spolu s cenami dlhopisov opätovne zamierili nadol aj ceny akcií, najmä v Španielsku a Taliansku.
Viac z našej týždňovej analýzy akcií vrátane grafov a tabuliek nájdete TU...
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |