Na finančných trhoch naďalej panuje septembrový optimizmus ohľadom ďalšieho vývoja svetovej ekonomiky vyvolaný najnovšími ekonomickými ukazovateľmi, ktoré naznačujú, že spomalenie globálnej ekonomiky nemusí byť také výrazné ako naznačovali ukazovatele z letných mesiacov. K lepším americkým ukazovateľom sa počas víkendu pridali aj čínske, ktoré ukázali nečakané zrýchlenie medziročného rastu priemyselnej výroby z 13,4 % na 13,9 % a maloobchodných tržieb zo 17,9 % na 18,4 %.
Pridala sa aj Európa, keď po nečakane silnom raste druhokvartálneho HDP v eurozóne, Európska komisia zvýšila odhad tohtoročného rastu HDP eurozóny z májových 0,9 % na 1,7 %, podobne zvýšila aj odhad rastu britskej ekonomiky z 1,2 % na 1,7 %. Spomalenie dopytu zo Spojených štátov a úsporné opatrenia európskych krajín sa však prejavia na ekonomickom raste v ďalšom priebehu roka, v treťom a štvrtom kvartáli už Európska komisia počíta s medzikvartálnym rastom len 0,5 %, resp. 0,3 %.
Akcie na tieto pozitívnejšie vyhliadky zareagovali rastom na nové mesačné maximá. Paneurópsky akciový index ESTX 50 tak včera vzrástol o 0,89 % a širší americký index S&P 500 o 1,11 %.
Vzhľadom na zrýchlenie rastu čínskej priemyselnej výroby sa darilo akciám ťažobných spoločností, keďže Čína je popredným importérom kovov, v Londýne tak poskočili akcie austrálskych ťažobných gigantov BHP Billiton (+2,5 %) a Rio Tinto (+2,5 %). O zrýchlenie rastu čínskej ekonomiky sa však podľa nášho názoru stará skôr rast domáceho dopytu v dôsledku úverovej expanzie, ako rast zahraničného dopytu, čoho dôkazom je aj prvé zrýchlenie medziročného rastu menovéha agregátu M2 v auguste po ôsmych mesiacoch zo 17,5 % na 19,2 % A tak ostávame ohľadom vývoja akcií ťažobných spoločností skeptickí, keďže Čína skôr či neskôr bude pod tlakom inflácie musieť ešte viac spomaliť rozdávanie úverov, čo sa zákonite prejaví tak na stavebnej ako aj priemyselnej výrobe a aj na následnom dopyte po kovoch.
Mimoriadne úspešný deň zažili včera najmä bankové akcie, ktorým pomohol finálny návrh Bazilejskej komisie na prísnejšie pravidlá pre banky, ktorý bude predložený na schválenie G-20 v novembri. Fungovať by mali nasledovne: Pomer akciového kapitálu na celkových aktívach (upravených o riziko zmeny hodnoty) sa zvýši z 2 % na 4,5 %. Navyše banky budú nútené držať ďalších 2,5 % ako vankúš pre prípadné straty pri preceňovaní aktív pre prípad zlyhania úverov, pokiaľ by sa pomer kapitálu k aktívam dostal pod 7 % (4,5 % + 2,5 %), tak by banky nemohli vyplácať dividendy, naopak by mali svoj cash-flow použiť na posilnenie kapitálu.
Tieto požiadavky si vyžiadajú desiatky miliárd nového akciového kapitálu pre banky, ktorý si budú musieť zaobstarať prostredníctvom emisie nových akcií, čo samozrejme rozriedi ich zisky medzi viac akcionárov. Ďalšou možnosťou je odpredaj aktív tak, aby sa do nového limitu zmestili. Banky však budú mať na implementáciu týchto pravidiel, ktoré sú zhruba tak prísne ako sa očakávalo, dostatočne dlhý čas, väčšina z týchto pravidiel bude musieť byť implementovaných až v roku 2019, čo obchodníci prijali pozitívne. V Európe boli na čele ziskov akcie francúzskych bánk Dexia (+6,2 %) a Cradit Agricole (+5,8 %), v USA zase akciám JPMorgan (+3,4 %) a Bank of America (+3,0 %).
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |