Na makroekonomickej úrovni dominovali počas včerajšieho obchodovania správy z výrobnej sféry. Empire State index výrobnej dôvery v regióne New Yorku, prvý septembrový regionálny index, ukázal ďalšie spomalenie rastu vo výrobnej sfére, keď nečakane klesol zo 7,1b. na najnižšiu úroveň od 4,1b.
Pri bližšom pohľade potešil najmä subindex nových objednávok, ktorý sa v septembri vrátil do kladných hodnôt, na druhej strane však na najnižšiu úroveň za posledných štrnásť mesiacov klesol subindex očakávaní do najbližších šiestich mesiacov. Ustupujúci optimizmus výrobcov ohľadom budúceho vývoja dopytu po produktoch výrobnej sféry sa tak môže negatívne podpísať pod vývoj kapitálových výdavkov do nových výrobných kapacít.
Spomalenie rastu výrobnej aktivity potvrdila aj augustová americká priemyselná výroba, ktorej medzimesačný rast spomalil z 0,6 % na 0,2 %. Slabšie dáta z výrobnej sféry však nedokázali prehovoriť do zatiaľ pozitívnej septembrovej nálady na akciových trhoch, o ktorú sa stará vlna lepších správ zo Spojených štátov a Číny naznačujúca, že spomalenie globálnej ekonomiky nemusí byť až také výrazné ako naznačovali správy z letných mesiacov.
Včerajším obchodovaním tak v nemalej miere hýbali aj správy z podnikovej úrovne naznačujúce budúci vývoj ziskov a tržieb spoločností. V Európe sa darilo automobilovým akciám, keď banka Morgan Stanley odporučila svojim klientom nakupovať akcie francúzskej automobilky Peugeot (+3,9 %), keď doterajší vývoj na európskom automobilovom trhu, voči ktorému má automobilka vysokú expozíciu, prekonáva očakávania, a podľa banky by sa mali tržby po Parížskom autosalóne ešte viac zlepšiť. Pomer ceny akcií Peugeutu k ziskom je oproti ďalším európskym automobilkám nízky a tak sú podľa Morgan Stanley jeho akcie zo spektra najatraktívnejšie. Navyše banka zvýšila svoj odhad budúcoročných ziskov spoločnosti na akciu o 76 %. Pozitívny výhľad pre európsky automobilový trh pomohol aj akciám Renaultu (+1,8 %) či Volkswagenu (+0,6 %).
Počas včerajšieho európskeho obchodovania však dominovali najmä predajné odporúčania a aj vďaka tomu paneurópsky index ESTX 50 klesol o 0,43 %. Goldman Sachs odporučila v očakávaní slabších tržieb svojim klientom predávať akcie švajčiarskej technologickej spoločnosti Logitech (-3,0 %), Citigroup odporučila predávať akcie španielskeho strojárskeho podniku Gamesa (-2,8 %) a JP Morgan akcie britskej plynárenskej spoločnosti Drax (-3,8 %) v očakávaní pokračovania nízkych cien plynu.
V Spojených štátoch naopak akcie pokračovali v raste, širší index S&P 500 sa so ziskom 0,35 % priblížil k štvormesačným maximám. Pozornosť sa taktiež sústredila do podnikovej sféry, kde lepšie než očakávané výsledky hospodárenia umožnili spoločnostiam Travelers (+2,9 %) a Mastercard (+5,2 %) ohlásiť spätný nákup akcií. Tento proces je presne opačný ako emisia nových akcií, v rámci ktorej sa zisk spoločnosti riedi medzi viacerých akcionárov, v tomto prípade naopak akcionári môžu očakávať vyššie dividendy.
Akcie nedokazli nabrať smer ani počas dnešného obchodovania a hlavné európske indexy sa obchodujú na pomedzí ziskov a strát. Vzhľadom na relatívne silný rast od začiatku septembra budú akcie pri nových správach, najmä smerom nadol.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |