Americké akcie včera pokračovali v raste, pričom boli naštartované hlavne pozitívnym prekvapením pri nerealizovaných predajov nových domov. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti síce dopadli horšie, ale napriek tomu prevládol optmizmus, ktorý bol podporený aj oslabovaním dolára voči euru po vyhláseniach ECB o pokračovaní podporných opatrení pre finančný sektor (refinančné operácie a nákup dlhopisov). Darilo sa hlavne spoločnostiam z finančného sektora. Všetky hlavné americké indexy skončili v pluse: Dow Jones +0,95%, NASDAQ +1,17%, S&P 500 +1,28%.
ECB pokračuje v podpore finančného sektora
Európska centrálna banka včera vyhlásila, že úrokové sadzby ponechá nezmenené na úrovni 1,00% po dlhú dobu a rovnako ponechá v platnosti mimoriadne opatrenia, ktoré zaviedla tesne po vzniku finančnej krízy. Jedná sa hlavne o refinančné operácie pre banky, ale aj o nákup dlhopisov krajín PIGS. Pre trhy boli vyhlásenia pozitívnym prekvapením, keďže mnohí očakávali, že ECB ich výraznejšie obmedzí alebo aspoň začne s ich postupným sťahovaním. Tieto správy poslali euro nahor a pomohli aj akciám. Spready na dlhopisoch krajín PIGS od zverejnenia správ stále klesajú.
Madoffove obete žalujú JP Morgan
Konkurzný správca poverený likvidáciou firmy Bernarda Madoffa včera podal žalobu na Americkú banku JP Morgan za to, že umožnila Madoffovi realizovať masívny podvod. Správca Picard žiada od banky pre klientov skrachovaného fondu odškodné 6 miliárd dolárov. Keďže JP Morgan bol bankou, v ktorej mal Madoff väčšinu účtov a jeho investiční manažéri vybrali bankové peniaze z Madoffovho fondu už koncom roku 2008, pretože neverili, že je možné dosahovať tak vysoké zhodnotenie, mali podľa Picarda oznámiť tieto podozrenia SEC alebo polícii. Keďže to neurobili, kryli vlastne podvod. Táto žaloba je ďalšou zo série negatívnych signálov z finančného sektora, ktorý v minulých týždňoch tvrdo zasiahla vlna vyšetrovania SEC ohľadom insider tradingu a je pravdepodobné, že ešte nejaké žaloby v blízkej budúcnosti uvidíme.
Ázia: Čína bude zvyšovať sadzby, indexy klesajú
Čínska štátna informačná agentúra Xinhua po dnešnom zasadnutí vedenia komunistickej strany vydala správu o tom, že Čína sa v roku 2011 zamerá na "opatrnú" menovú politiku, ktorá je nutná na boj s infláciou - inak povedané, čínska centrálna banka bude zvyšovať úrokové sazby. Tento krok bol viac-menej očakávaný kvôli tomu, že Čínska ekonomika už dlhšie vykazuje známky prehrievania vrátane vysokej inflácie hlavne v oblasti potravín, ktorú sa vláde nedarí dostať pod kontrolu. Vyššie úrokové sadzby v budúcom roku spôsobujú okrem znižovania inflácie aj zníženie tempa ekonomického rastu, a preto čínske indexy dnes uzavreli nižšie: Hang Seng - 0,55% a Shanghai -0,04. Naopak, Japonský Nikkei uzavrel v miernom pluse +0,1%.
Európa: PMI, maloobchodné tržby
Dnes boli zverejnené výsledky európskeho indexu dôvery PMI sektora služieb za november, ktoré skončili lepšie ako sa očakávalo. Okrem toho sme dnes vodeli aj výsledky októbrových maloobchodných tržieb, ktoré tiež pozitívne prekvapili. Takt bude však dnes popoludní udávať Amerika s číslami NFP. EUrópske indexy dnes otvorili v okolí nuly v miernej strate a po zverejnení výsledkov PMI sa prehupli do mierne kladných čísel. Na trhu však nie je žiadny výraznejší trend - o 11:15 Eurostoxx 50 +0,05% FTSE 100 -0,01% CAC 40 +0,62% DAX +0,04% IBEX +0,32%.
Amerika: Non-farm payrolls, ISM nevýrobného sektora, továrenské objednávky
Najdôležitejšou informáciou dnešného dňa sú čísla o Non-farm payrolls, ktoré udávajú zmenu počtu pracovných miest v komerčnej sfére a budú zverejnené o 14:30. Trhy očakávajú výrazné zlešpenie týchto dát, ktoré je zrejme už z veľkej časti započítané v cenách. Priemer očakávaní je na úrovni zlepšenia o 151 tisíc. Keďže očakávania sú vysoké, prípadné negatívne prekvapenie by mohlo trhy poslať do červených čísel. Ďalšími očakávanými údajmi z makroekonomiky sú dnes o 16:00 ISM nevýrobného sektora pre november a továrenské objednávky za október.
Technická situácia
Futures na S&P 500 prelomili na 4-hodinovom grafe konsolidačný trojuholník a momentálne sa obchodujú v okolí kľúčovej rezistencie na úrovni 1225 bodov. Ďalší vývoj bude záležať hlavne na výsledkoch NFP. V prípade dobrých výsledkov bude zrejme tento support prelomený a dosiahnuť nové maximá, pričom potenciál rastu vyplývajúci z trojuholníka je až 1252 bodom. Naopak, v prípade zlých výsledkov uvidíme retest línie trojuholníka, ktorá tvorí support na 1195 bodoch. Ďalším supportom je spodná línia trojuholníka na 1176.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |