Americké akcie po včerajšej sérii pozitívnych makroekonomických výsledkov – ADP dáta z trhu práce a ISM index dôvery manažérov vo výrobe a béžovej knihy FEDu - v Amerike a tiež vďaka dobrému čínskemu PMI zaznamenali najväčší rast za posledné 3 mesiace. Všetky akciové sektory pritom ukončili deň rastom, čo je dosť zriedkavé. Najviac si polepšili základné materiály a kongolomeráty, zatiaľ čo najpomalší rast bol pri sektore utilities. Americké indexy včerajšie obchodovanie skončili nasledovne: Dow Jones +2,27%, NASDAQ + 2,05%, S&P 500 + 1.64%.
Ázia sa opäť zelená
Ázijské akciové indexy pokračujú v raste zo včerajška. Dnes boli impulzom hlavne rekordné zvýšenie kapitálových výdavkov v Japonsku, ktoré bolo najvyššie za posledné tri roky. To značí, že japonské firmy opäť investujú, rozširujú kapacity a vnímajú budúcnosť pozitívnejšie. Napriek tomu mnohí ekonómovia varujú, že ani rast investícií medzi firmami nemusí stačiť na vyrovnanie poklesu exportu, ktorý je spôsobený silným jenom. Keďže ani na Kórejskom polostrove sa nič vážneho neudialo, uzavreli japonské indexy takto: Nikkei +1,8%, Hang Seng +0,86%, Shanghai +0,7%.
Európa nasleduje Áziu do plusu
Európske akcie otvárajú dnešný deň v zisku a karty môže zamiešať hlavne výsledok zasadnutia ECB o úrokových sadzbách. Neočakáva sa zmena samotných úrokových sadzieb, ale zaujímavé bude skôr rozhodnutie o ďalšom osude mimoriadnych opatrení na dodanie likvidity bankovému sektoru, ktoré ECB prijala na začiatku krízy. Očakáva sa však, že sa platnosť týchto programov ešte predĺži a možno budú prijaté aj ďalšie mimoriadne opatrenia- hlavne kvôli bankám z krajín PIGS. O 11:00 rastie FTSE 100 +1%, CAC 40 +1,15%, DAX +0,5% a Eurostoxx 50 +1,4%.
Pomôže USA Eurozóne?
Na trhu sa včera objavili správy o tom, že USA by mohlo Eurozóne poskytnúť v prípade potreby pomoc vo forme vyčlenenia bezpečnostnej rezervy, ktorú má USA k dispozícii v Medzinárodnom menovom fonde. Jedná sa zatiaľ len o nepotvrdené informácie, ktoré však hlavne menové trhy zobrali vážne. V prípade, že by sa k takémuto kroku USA skutočne rozhodlo, bolo by to signálom pre to, že do problémov sa dostáva jedna z veľkých európskych krajín – pravdepodobne Španielsko, voči ktorému majú práve americké banky veľké množstvo pohľadávok. Takáto správa by preto mohla mať zo strategického hľadiska medvedí vplyv na európske akciové indexy, hlavne na IBEX 35. Španielske problémy signalizujú aj výsledky dnešnej aukcie 3-ročných dlhopisov, pri ktorej sa úroky na dlhopisoch požadované investormi zvýšili za posledný mesiac o takmer polovicu z 2,527% na 3,717%. Kým sa však bude "šermovať" so záchranou a rastom jej pravdepodobnosti, chuť podstupovať riziko bude aj naďalej.
Amerika: Initial claims, predaje domov
Dnes budú v USA o 14:30 zverejnené pravidelne vydávané dáta z pracovného trhu o počte žiadostí o podporu – nové a pokračujúce žiadosti o podporu. Očakáva sa, že počet nezamestnaných mierne klesne, čo naznačujú aj silné ekonomické dáta z včerajšej béžovej knihy FEDu, podľa ktorej má 10 z 12 dištriktov pozitívny výhľad na ďalší vývoj ekonomiky ako aj výsledky indexu ISM. Okrem toho bude zaujímavé sledovať výsledky nerealizovaných predajov domov. Očakáva sa ich ďalší mierny pokles.
Technická situácia
Cena futures kontraktu na S&P 500 včera prelomila hornú hranicu krátkodobého klesajúceho kanála a vytvorila tak formáciu vlajka. V súčasnosti má cena voľný priestor k rastu na úroveň rezistencie z posledného maxima na 1225. Supportom je horná úroveň klesajúceho kanála na 1190 a ďalej predchádzajúce minimá na 1170.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |