Už po druhý deň za sebou sa US akciovým trhom podarilo počas dňa vymazávať intradenné straty a skončiť obchodovane blízko denných maxím. Úvodné straty boli prioritne vyvolané obavami o dlhovú krízu v Európe, no lepší výsledok spotrebiteľskej dôvery za november ako aj správy od prezidenta Obamu, že nemieni zrušiť Bushove daňové stimuly ale naopak ich rozšíriť. Na konci obchodovania ale akciám zobrali dych správy, že ratingová agentúra Standard and Poors prehodnocuje rating Portugalska pre prípadné zníženie. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,42%, S&P 500 -0,61% a Nasdaq Composite -1,07%.
Lepšie PMI z Číny pomohli ázijským akciám
Vymazávanie strát na US akciovom trhu a lepšie výsledky PMI výrobného sektora z Číny dnes pomohli ázijským akciovým trhom v raste a index MSCI Asia Pacific si dnes polepšuje o 1%. Čínsky indikátor aktivity nákupných manažérov totiž zaznamenal najsilnejší rast za posledných 7 mesiacov a pokračuje v raste už 13. mesiac v rade za sebou. Investori tak na chvíľu odložili aj obavy o dlhovú krízu v Európe. Čínsky Shanghai Composite vzrástol o 0,12%, Nikkei 225 získal 0,51% a austrálsky S&P/ASX 200 si polepšil o 0,05%. Región viedli nahor akciové trhy na Tajwane +1,76% a v Južnej Kórei +1,30%.
Európa na chvíľu zahadzuje obavy
Obavy o dlhovú krízu stále trvajú, no pozitívne štatistiky z Číny dávajú obchodníkom možnosť na chvíľu zabudnúť na tieto problémy a európske akcie dnes výrazne rastú. O 10:05 pridáva index FTSE 100 0,87%, nemecký DAX je v zisku 1,15%, francúzsky CAC si polepšuje o 0,66% a španielsky IBEX dokonca pridáva 2,37%. Najviac sa dnes darí finančnému sektoru a segmentu základných materiálov. Finančnému sektoru pomáha hlavne zvýšenie ratingu pre Deutsche Bank (+1,76%) zo strany JP Morgan. Možný rozpad Eurozóny sa tak na chvíľu vďaka dobrým čínskym dátam odkladá.
Výhľad na dnes
Trh vďaka lepším PMI z Číny na chvíľu zabúda na dlhové Eldorádo v Európe a akciové trhy rastú. Kľúčové bude, ako skončí index nákupných manažérov v US: PMI Manufacturing. Ten tiež sleduje aktivitu vo výrobnom sektore. Lepší výsledok by mohol podporiť ďalšie zisky pre akciové trhy. Okrem PMI bude vývoj závisieť aj na výsledku ADP zamestnanosti za november a od večernej béžovej knihy FEDu. Ak ADP skončia nad konsenzom 65 tis., vzrástli by aj očakávania pre lepšie piatkové non-farm payrolls, čo by akciám určite pomohlo.
FED odkryje karty
FED dnes na základe rozhodnutia kongresu zverejní mená subjektov, ktoré od FEDu získali pôžičky počas finančnej krízy. Celkovo sa dozvieme, komu išlo až 3,3 bilióna pohotovostných a záchranných pôžičiek. Dáta budú zverejnené o 18:00 CET a budú sa týkať šiestich úverových facilít, devízových swapov s inými centrálnymi bankami ako aj záchrany Bear Stearns a AIG. Pôžičky z diskontného okienka nebudú zverejnené, nakoľko si FED myslí, že by mohli mať negatívny vplyv na bankový sektor. O zverejnení týchto dát vedie s FEDom samostatný súdny spor spoločnosť Bloomberg. Aj keď odvolací súd vyhrala, voči rozhodnutiu sa odvolali samotné banky a preto sa zverejnenie týchto dát odkladá na dobu neurčitú. Tieto správy by dnes mohli mať dopad prioritne na finančný sektor.
Technická situácia
Futures na SP500 zaznamenali prielom nad klesajúcu líniu ťahanú z maxím z konca minulého týždňa a rovnako aj pár EURUSD sa odráža smerom nahor. Preto stále ostávame v dlhej pozícii a preferujeme rast smerom k úrovni 1200 bodov. Kľúčový support 1170 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |