Ak by sektory informačných technológií a financií boli od roku 1995 oceňované podľa svojho mediánu a všetko ostatné by zostalo na svojom mieste, potom by sa index S&P 500 v súčasnosti obchodoval na 1950 bodoch. Teda o 19,3 vyššie, než je tomu dnes.
Informačné technológie a financie majú teraz historicky najnižšie ocenenie
Hoci index S&P 500 vyskočil od začiatku roka o 14,5 percenta, dva najväčšie sektory - technológia a finančníctvo - sa stále obchodujú výrazne nižšie, než sú ich historická ocenenia. Keď si vezmeme pomer ceny akcie a cash flow na akciu (price-to-cash flow), potom sa technologické tituly v indexe S&P 500 obchodujú o 45 percent nižšie, než je medián ich ocenenia. Konkrétne ide od roku 1995 o číslo 14,73 (pozri graf nižšie).
Ak sa zameriame na pomer trhovej ceny akcie a jej účtovnej hodnoty (price-to-book), potom sa financie (vrátane bánk, realitného sektora, poisťovníctva a diverzifikovaných financií) obchodujú o 69 percent nižšie, než je medián ich ocenenia - teda hodnota 1, 96 od roku 1995 (pozri graf nižšie).
Mohol by sa index S&P 500 do roku 2015 dostať na 2000 bodov?
Informačné technológie a finančníctvo tvoria celkom 34,1 percenta indexu S&P 500. Ak by došlo k výraznému nárastu týchto dvoch sektorov, malo by to tiež veľmi pozitívny efekt na ocenenie a cenovú hladinu celého indexu.
Súčasný pomer trhovej ceny akcie k zisku na akciu (price-earnings, tzv P / E) dosahuje hodnoty 16,0, a to na základe váženého harmonického priemeru (najlepšia metóda pre výpočet fundamentálnych pomerov jednotlivých indexov). Keby sa informačné technológie a finančníctvo mali vyrovnať svojmu mediánu, potom by sa to prejavilo ako 45-percentný, respektíve 69 percentný nárast ich cien. Pomer P / E by sa zdvihol na 19,3, čo už by bolo celkom drahé. Zvlášť keď k tomu prirátame očakávania okolo úrokových sadzieb a inflácie. Náš výpočet pritom vychádza z toho, že ceny všetkých ostatných sektorov zostanú na rovnakej úrovni. Skokový nárast týchto dvoch sektorov by pomohol indexu S&P 500 na hodnotu okolo 1950 bodov. Vyjadrené percentami, bol by o 19% vyššie, než je jeho súčasná cena.
Naše kalkulácie však neberú do úvahy oživenie ekonomiky a rast nominálnych cien a ziskov. Aj tak ale poskytujú celkom dobrý obrázok toho, kam až by mohli ceny indexu S&P 500 rásť. V prípade, že by u týchto dvoch sektorov v najbližších niekoľkých rokoch nastúpil proces návratu ku stredným hodnotám a zohľadnili by sme aj rastúcu ekonomickú aktivitu (v nominálnych cenách), potom by nás nemusel prekvapiť ani rast indexu S&P 500 na 2000 bodov. Záviselo by to však aj na niekoľkých ďalších faktoroch, ako napríklad už žiadne mimoriadne udalosti z eurozóny a návrat tohto regiónu k rastu. A po druhé, rozvíjajúce sa trhy by sa museli vyhnúť spomaľovaniu a čínska ekonomika potom výraznejším výkyvom smerom nadol.
Autor: Peter Garnry | stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |