Nič nové na svete, dáme si repete. Presne takto by sme mohli opísať a definovať pondelkový vývoj na finančných trhoch. Znova sme videli paniku, strach, nervozitu, napätie, negativizmus, prelievanie býčej krvi a výpredaje všade, kam len oko dovidí. Jednoducho pochmúrne investičné počasie. US akciové trhy tak opäť raz zatvárali „len“ v slabých červených číslach, aj to len znova vďaka záverečnému magickému šprintu nákupov pred koncom : Dow Jones -0,36%, SP 500 -0,13%, Nasdaq Composite - 0,37%.
Pod koberec sa toho zmestí veľa
Z rastu averzie voči riziku nemožno byť ani trocha prekvapený. Dlhové problémy v eurozóne sa vytrvalo a tvrdošijne neriešia, len zametajú pod dlhový koberec. A keď ten nie je dostatočne dlhý na zakrytie všetkej špiny, vidíme jeho prerolovanie ďalším dlhovým kobercom s participáciou eurovalom, či dokonca aj krajinami mimo menovej únie. Ak bude prostriedkov málo, euroval sa navýši aj „do výšky Babylonskej veže.“ Všetci veľmi dobre však vieme, ako to s ňou skončilo....
Žiadna sebareflexia
Nevidíme však, žiadne štrukturálne reformy. Žiadne naliatie si čistého vína a otvorenie principiálnej otázky, aký je zmysel menovej únie, a ako postupovať ďalej. Žiadna sebareflexia a pýtanie sa prečo jednotná menová politika pri viac ako tucte fiškálnych politík v nehomogénnych ekonomikách nefungovala a fungovať nemôže. Len zatĺkanie a zatĺkanie pravdy. A vychádzanie v ústrety nezodpovedným (investorom aj štátom) ich záchranou, nekonečnou telenovelovou záchranou. Trh si takéto potemkinovské riešenie uvedomuje a zbavuje sa tak akéhokoľvek rizika. Navyše existuje tu nárast obáv z toho, že európsky fiškálny požiar je tak veľký, že iskri z neho môžu preskočiť aj na druhú stranu Atlantiku.
Oheň negativizmu sa zväčšuje
K pochmúrnej nálade na trhoch prispelo aj zníženie očakávaní ekonomického rastu pre eurozónu na rok 2011 (smutné, že Európska komisia revidovala svoj pohľad až teraz, keď je to aj „slepému“ jasné). Ale aj skutočnosť, že fiškálne úspory u väčšiny krajín budú musieť byť ešte prísnejšie a hlbšie, aby mal trh aspoň nádej v tom, že sa z dlhovej krízy dokážu vyhrabať. To bude mať v prvopočiatkoch znova negatívny dopad na ekonomiku. Aby jóbových správ nebolo málo, po trhu vidíme rast nedôvery medzi jednotlivými subjektami, keďže sťažené ekonomické podmienky môžu viacerých spôsobiť straty. To bude mať vplyv na úverový trh, kde môže opäť prituhovať a vôbec v čase neistoty, nedôvery a nejasných vyhliadok do budúcnosti bude investičná aktivita skôr utlmená.
Ide skutočne do tuhého
Jednoducho toto už nie je len finančná či dlhová kríza. Tu začína kríza dôvery. Dôvery v lepšiu budúcnosť. Dôvery, že aktuálny kormidelníci nás z toho dokážu dostať. Ako spomenul už Paul Johnson pre časopis Forbes (parafrázujem): História nám ukazuje, že dlh sa dá uhradiť ekonomika obnoviť, ak sa medzi ľuďmi, štátmi a vôbec inštitúciami, obnoví dôvera a politici dajú ľudom možnosť aby sa naplno venovali svojej práci. Na to aby sa to mohlo stať však musíme získať dôveru v tých, ktorí nás vedú. A dôvera pre“ sakramentsky“ dobré dôvody, chýba každému jednému lídrovi, európskej elite z ECB či EU. Málokedy sa v najnovších dejinách stalo, že by nedostatok dôvery, hraničiaci s opovrhovaní bol taký hlboký, všadeprítomní a všeobímajúci. Na vrchole máme smutnú partiu skrachovaných, skorumpovaných, do očí klamúcich a viac ako (pod)priemerných. Kým sa to nezmení, veci pôjdu stále len k horšiemu. Dlhy budú narastať, ekonomika sa zhoršovať, životná úroveň klesať a chudoba sa rozrastať.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |