„Hospodárske vyhliadky USA sú zmiešané. Silu amerických podnikov a trhu s bývaním totiž aspoň čiastočne ruší slabšia spotreba a účinky krátenia štátnych výdavkov. Dôvera spotrebiteľov sa síce od krízy priebežne zotavuje, v historickom porovnaní však stále zostáva skôr slabá. Dôvodom na zneistenie je zvyšovanie daní, o ktorom sa rozhodlo v januári. V jeho dôsledku totiž prídu americké domácnosti v priemere o takmer 2 % svojich príjmov. Výdavky na spotrebu sa preto tento rok pravdepodobne celkovo mierne oslabia.
Pokiaľ ide o nezamestnanosť, zdá sa, že trend je pozitívny. Je to však spôsobené aj rastúcim počtom pracovníkov na čiastočný úväzok, najmä starších zamestnancov, ktorí si vylepšujú svoj dôchodok. Neupravené údaje o nezamestnanosti preto skrývajú určitú mieru nedostatočnej zamestnanosti, ktorá by mohla obmedziť rast.
Jedným z najdôležitejších motorov hospodárskeho rastu USA zostáva zotavenie trhu s bývaním, ktorý by v nasledujúcich rokoch mohol do veľkej miery vyrovnať svoje straty spôsobené krízou. Predovšetkým však treba podotknúť, že podniky v USA sú finančne zdravé. V čase, keď sa ich hospodárske vyhliadky zlepšujú a likvidné zdroje prúdia v rekordnej výške do nových investícií, môže americké hospodárstvo dúfať v silnú podporu.
Potenciál akcií USA tkvie v raste ziskov
Čo z toho vyplýva pre akcie USA? Americký akciový trh nie je predražený. Ceny zodpovedajú priemeru za posledných 50 rokov. Ďalší potenciál na zhodnotenie však spočíva v prvom rade na raste ziskov jednotlivých podnikov a nie je výsledkom ďalšieho prehodnotenia celkového trhu.
Vyhliadky teraz medzi jednotlivými odvetviami a aj podnikmi vykazujú veľké rozdiely. Výber jednotlivých titulov je čoraz dôležitejší. Osobne sa momentálne vyhýbam cyklickým akciám z odvetvia bánk, priemyslu, energetiky a dodávateľov energie – v neposlednom rade aj preto, že podniky, ktoré profitujú z "boomu" bridlicového plynu, sú podľa môjho názoru už príliš nadhodnotené. V odvetví priemyslu budú v dôsledku krátenia výdajov trpieť najmä zbrojárske podniky.
Namiesto toho by som stavil na podniky, ktoré vykazujú dobrý vývoj nezávisle od makroekonomického prostredia v USA. To sú v prvom rade defenzívne akcie a cyklické spotrebné akcie. Momentálne sú však mimoriadne zaujímavé aj podniky z odvetvia médií, softvéru a biotechnológií. Hoci často pokladám za atraktívne spoločnosti v segmente podnikov so strednou kapitalizáciou, momentálne sú pre mňa zaujímavé aj mnohé veľké koncerny, ako napríklad Gilead, Microsoft a Pfizer.“
Autor: Adrian Brass | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |