Vzhľadom na sviatok Dňa vďakyvzdania si včera traderi na Wall Street na chvíľu oddýchli od finančných trhov a pokojne si vychutnali pečeného moriaka. Nevideli sme ako minulý rok panický výpredaj vyvolaný správami o možnom defaulte Dubaja. Na starom kontinente bola nálada celkovo pozitívna, kedy trh síce vystrašili obavy o možné zníženie ratingu Talianska, no po dementovaní týchto správ sa zaknihovali európske trhy slušné zisky. Včerajší európsky akciový kokteil: FTSE +0,82%, DAX +0,86% a CAC +0,32%.
Napätie medzi Kóreami stúpa
V Ázii ale bola situácia diametrálne odlišná. Rast napätia na kórejskom polostrove, obavy o sprísňovanie menovej politiky v Číne a rozdúchavanie ohňa portugalského dlhu boli hlavnými vodcami negativizmu na trhoch. V rámci averzie voči riziku tak akciové trhy padali. Benchmark regiónu, indexMSIC Asia Pacific stratil 0,9%, Nikkei -0,34%, Hang Seng -0,87%, Shanghai -0,92%, ASX austrálsky +0,11% (výroky RBA o neponáhľaní sa so zvyšovaním sadzieb).
Európa v stratách
Podobne negatívna je aj nálada v Európe a o 10:10 klesá index FTSE 100 o 1,32%, nemecký DAX stráca 0,71% a francúzsky CAC si odpisuje 1,31%. Najviac dnes stráca finančný sektor a segment základných materiálov. Situácii určite nepomáha ani stále nejasná situácia ohľadom Írska, kde pomoc stále ešte nebola schválená. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu bolo Grécko spojnicou medzi hlavnými uzlami finančných tokov na svete a Írsko je dokonca väčším uzlom. Cez krajinu totiž prebieha financovanie do množstva krajín. Obavy o Grécko mali preto také vážne dopady na celú Európu, no obavy o Írsko by mohli mať ešte väčší dopad.
Výhľad na dnes
Vzhľadom na prázdny makroekonomický ako aj korporátny kalendár dnes bude trhy ovládať prioritne politický vývoj. Front číslo jeden je Kórejský polostrov, druhým frontom je zákopová vojna v Európe, kde každý hovorí, že nie je ani Írsko, ani Grécko a ani Island. Finančné trhy ale táto hra na slepú babu príliš nebaví a dobre vedia, že problémových krajín je oveľa viac. Možno práve preto prezident Bundesbanky Weber včera povedal, že ak nebude stačiť doterajší celkový balík pomoci v objeme 750 mld. eur, mohol by byť balík rozšírený o 140 miliárd eur. Jednotná mena už pomaly stráca pôdu pod nohami a tento vývoj by sa mohol prejaviť aj na US akciových trhoch. Kľúčovou rezistenciou je hladina 1200 bodov, od ktorej skúsime špekulačná krátke pozície. Veľa optimizmu totiž na trhu nie je a jedinou oporou sú štatistiky, že akcie po Dni vďakyvzdania zvyknú rásť. Štatistiky od roku 1950 hovoria o raste v 80% prípadov.
Technická situácia
Rezistencia na úrovni 1200 bodov limitovala pohyb futures na SP500 smerom nahor a zhoršenie situácie ohľadom Severnej a Južnej Kórei posiela kontrakt ESZ0 nadol pod support 1193 bodov. Zotrvanie pod týmto supportom otvára priestor na korekciu k hladine 1185 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |