Wall Street ako aj ostatné akciové trhy včera zalial krvavý pot, ktorý mal niekoľko dôvodov. Okrem známych problémov Írska so získaním pomoci sa pod straty akcií podpísali aj obavy o Čínu a jej infláciu, o osud jednotnej meny z presunu fiškálnych problémov na iných členov a nakoniec aj obavy o vyostrujúci sa konflikt medzi Severnou a Južnou Kóreou. Nakoniec sa k týmto správam pridal aj slabší výsledok predajov nových domov a ďalšie znižovanie vyhliadok ekonomického rastu od FEDu. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -1,27%, SP500 -1,43%, Nasdaq Composite -1,46%.
FOMC naďalej znižuje projekcie rastu
Včera bola zverejnená zápisnica z novembrového zasadnutia FOMC, ktorá odhalila niekoľko zaujímavých skutočností. Najdôležitejším bolo ďalšie zníženie projekcií ekonomického rastu pre rok 2011. Podľa dát St. Louiského FEDu je aktuálna obnova ekonomiky jedna z najslabších vôbec a obnova pracovného trhu je najslabšia od sledovania dát od skončenia druhej svetovej vojny. Monetárne stimuly ekonomike príliš nepomáhajú a preto bola aj zo zápisnice FOMC cítiť rázna rozpoltenosť členov na tých, ktorý podporujú stimuly a na tých, podľa ktorých už ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie skôr predstavuje riziká. Do boja proti FEDu sa vydalo aj niekoľko politikov a už nehovoríme len o Ronovi Paulovi, ale aj o množstve iných, hlavne republikánskych politikoch. Zároveň kritika na FED už dlhšiu dobu prichádza aj zo strany iných krajín ako napríklad Číny, Nemecka alebo Južnej Kórei. Svoju neštandardnou politikou sa tak začína FED dostávať do úzkych, aj keď najväčšia kritika smeruje na FED kvôli tlačeniu peňazí. Aj keď FED tlačí peniaze len elektronicky, na úkor nadbytočných rezerv, tieto zdroje stále krátkodobo presakujú na finančné trhy a tvoria špekulačný kapitál, ktorý pomohol vytlačiť ceny aktív prudko nahor.
Ázijské akcie stále neatraktívne
Nový deň a nové straty pre ázijské akciové trhy. Ozbrojený konflikt medzi Severnou a Južnou Kóreou určite nepomáha sentimentu a traderi sa stále stránia nákupov akcií a index MSCI Asia Pacific dnes klesol o 0,5%. Najmenej sa dnes darilo japonským akciám a index Nikkei 225 si odpísal 0,84%, austrálsky S&P/ASX 200 Index klesol o 0,1% a juhokórejský Kospi stratil 0,15%. Po silnom poklese zaznamenal konečne korekciu strát čínsky akciový trh a Shanghai Composite dnes vzrástol o 1,12%.Najviac sa dnes darilo juhokórejským zbrojárskym spoločnostiam, naopak najmenej čínskym bankám, kedy akcie Industrial & Commercial Bank of China Ltd. stratili 10% po ukončení emisie nových akcií.
Írsko stále stredom Európy
Keltský tiger naďalej ostáva pod drobnohľadom investorov. Krajina na začiatku týždňa oficiálne požiadala o pomoc z Eurovalu, čím jeho mechanizmus aktivuje. Pred získaním pomoci ale stojí ešte niekoľko problémov. Krajina musí predstaviť efektívny plán znižovania dlhu na nasledujúce štyri roky a zároveň musí aj schváliť rozpočet na rok 2011. Strana zelených a nezávislí poslanci ale už povedali, že rozpočet budú blokovať, takže čerpanie pomoci je stále ešte otázne. Pri deficite rozpočtu na tento rok na úrovni 32% nemajú politici veľa možností a budú sa musieť podriadiť MMF a Eurozóne, ktorá bude určite požadovať aj zvýšenie korporátnej daňovej sadzby. Zaujímavé informácie poskytla banka Morgan Stanley, podľa ktorej politici, ktorý začnú s uťahovaním opaskov a snažia sa zlú fiškálnu situáciu v krajinách napraviť, väčšinou nestrácajú preferencie ale naopak získavajú. Preto by mali skôr spojiť svoje sily než ich deliť. Prvú vyhrážku krajine dnes poskytla ratingová agentúra Standard and Poor’s, ktorá krajine znížila dlhodobý rating o dva stupne a varovala, že ak nedôjde k schváleniu rozpočtu pre rok 2011, hrozí ďalšie zníženie ratingu. Za tým dnešným stoja aj štatistiky, že externý dlh súkromného sektora predstavoval na konci roka 2009 až 325% a to bez započítania dlhu finančného sektora. Kvôli obrovskému dlhu sa už začínajú množiť správy, že investori ako aj domácnosti vyberajú svoje vklady z írskych bánk, čo môže vyvolať obrovský šok a to nielen v Írsku. Riziko presunu krízy na iné krajiny je stále obrovské.
Na rade Španielsko a Taliansko
Ako najpravdepodobnejším adeptom je Portugalsko, no veľkými rybami budú hlavne Španielsko a Taliansko. Už teraz výrazne rastú spredy medzi výnosmi ich dlhopisov a bezpečnými nemeckými dlhopismi. V prípade Írska a Grécka mohla ECB zasiahnuť a intervenovať, no na intervenciu v záujme ubránenia dôvery v Španielsko a Taliansko ECB asi stačiť nebude. Nezabúdajme, že Weber stále tvrdí, že nákupy dlhopisov krajín PIIGS by mali skončiť skôr než neskôr. Obe krajiny preto budú v prípade zhoršenia sa fiškálnej krízy oveľa zraniteľnejšie. Španielsko má vysokú nezamestnanosť a za sebou realitný boom, Taliansko zas pomer dlhu k HDP nad úrovňou 100%. Krajiny preto nebudú náhodnými obeťami.
Výhľad na dnes
Vzhľadom na zajtrajšie voľno sa presunuli všetky makrodáta zo štvrtku ako aj piatku na dnešok a očakávame zverejnenie výsledku objednávok tovarov dlhodobej spotreby, osobné príjmy a výdavky a týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Korporátny kalendár je prázdny. Najdôležitejšou udalosťou dňa bude zverejnenie plánu írskej vlády na znižovanie dlhu, no ten bude zverjnený až popoludní (o 15:00 CET). Dovtedy sa bude trh skôr orientovať na pokles eura kvôli zníženiu ratingu Írska a preto máme na dnešný deň medvedí výhľad.
Technická situácia
Formácia hlava-ramená ostáva pri futures na SP500 stále v hre a kontrakt ESZ0 ostáva pod líniou krku, teda pod hladinou 1184 bodov. Z tohto hľadiska je výhľad medvedí. Potenciál formácie siaha až k hladine 1165 bodov. Predtým je support ešte na hladine 1170 bodov, kde sa nachádzajú minimá z minulého týždňa.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |