Trhy v minulom týždni prekvapila štatistika HDP eurozóny, ktoré v poslednom kvartáli minulého roka prekvapujúco kleslo o 0,6 percenta oproti predchádzajúcemu obdobiu. Pritom sa čakal len 0,4 percentuálny pokles. Určite nejde o dobré správy, ale prečo trhy na túto správu nezareagovali oveľa razantnejšie a neprepadli sa do záporných hodnôt? Prečo je akciový trh tak tvrdohlavý?
Podľa mňa to možné vysvetliť dvoma spôsobmi. Po prvé, čakalo sa, že tento štvrťrok dopadne zle a je pravdepodobné, že revízia upraví číslo o HDP smerom nahor. Druhý dôvod je ešte dôležitejší - trh sa pozerá dopredu a nie dozadu. Navyše sa očakáva, že sa eurozóna vráti do rastovej fázy ku koncu druhej polovice tohto roka. A práve to sa odráža na ocenení cash flow burzových firiem v najväčšej miere.
Ukazovateľ rastu eura, ktorý každý mesiac zverejňuje Talianska centrálna banka, sleduje v reálnom čase vývoj HDP v eurozóne. V januári tento indikátor rástol už piaty mesiac v rade, čo dokazuje uzdravenie ekonomickej aktivity, aj keď zatiaľ veľmi pomalé. Možno až príliš pomalé na to, aby dokázalo uspokojiť Maria Draghiho a možno sa stane spúšťačom k ďalšej menovej intervencii. Okrem toho, že tento ukazovateľ naznačuje zrýchlenie ekonomickej aktivity v krajinách so spoločnou európskou menou, tiež svedčí o tom, že sa ekonomika prepadá (ako môžete vidieť nižšie, ukazovateľ je pod hodnotou nula).
Ekonomická aktivita sa tak na prvý pohľad zlepšuje. A spolu s tým, ako v krajinách ako je Španielsko klesajú náklady na pracovnú silu a naopak rastú exporty, majú zatiaľ akciové trhy dosť dôvodov pre to udržať si svoju pozitívnu náladu. Samozrejme, že sa všetko môže rýchlo zmeniť. Ekonomika totiž teraz rastie strašne pomaly a aj ten najmenší otras jej dôvery by mohol zhodiť eurozónu späť do krízového módu.
Autor: Peter Garnry | stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |