Svetové akciové trhy vykročili do nového roka pravou nohou. Index MSCI World vzrástol o 6,8 percent a niekoľko trhov je na najvyšších úrovniach od začiatku finančnej krízy. Možno vás napadá, že trhy málokedy stabilne rastú o päť a viac percent, a že korekcia je za dverami. Aj keď ide o správnu myšlienku, nebude napriek tomu od veci si zopakovať hlavné argumenty v prospech ďalšieho rastu cien akcií v nasledujúcich mesiacoch.
Po prvé, na tohtoročnom doterajšom raste akciových trhov nie je vôbec nič neobvyklé. Zisky sú podobné tým, ktoré sme zažili v rokoch 2011 a 2012 (pozri graf nižšie).
Po druhé, za posledných šesť mesiacov vzrástol index S&P 500 o anualizovaných 19 percent. To je o dosť menej ako za rovnaké obdobie v roku 2009 (131 percent), 2011 (63 percent) a 2012 (71 percent), ako ukazuje graf nižšie. História sa síce nemusí opakovať, ale potenciál pre ďalší rast úplne vyčerpaný nie je.
Po tretie, aj keď je ťažké získať celkový obraz, dôkazy ukazujú, že privátni investori naďalej investujú defenzívne. Kombinácia negatívnych reálnych sadzieb štátnych dlhopisov a finančného prostredia, ktoré sa dostáva do lepšej kondície, by možno mohla nasmerovať investorov na akciové trhy.
Po štvrté, ceny na akciových trhoch nie sú žiadna exaktná veda. Súčasná valuácia trhov nie je podľa nás prekážkou ďalšiemu rastu a pozitívne vyhliadky ekonomickej aktivity v roku 2013 zvýšia očakávania investorov, čo sa týka ziskov podnikov.
A nakoniec, podľa nášho modelu ekonomických cyklov je globálna ekonomika v pozitívnej fáze. Aktuálne kľúčové ukazovatele naznačujú, že sa posúvame k vyššej ekonomickej aktivite. Ide napríklad o rast globálneho Indexu nákupných manažérov, ktorý rastie už štvrtýkrát za sebou. Súčasné obdobie chápeme ako expanziu (v priloženom grafe je vyznačená na modro). Podobné obdobie bolo v minulosti spojené s rastom cien akcií, či už nezávisle na cenách dlhopisov alebo nie, ako ukazuje nasledujúci graf.
Z celkového pohľadu očakávame kombináciu zvyšujúcej sa ekonomickej aktivity, prémiu v podobe klesajúceho politického rizika a pokračovanie agresívnej monetárnej politiky, ktorá uľahčí ďalší rast globálnych akciových trhov. V blízkej budúcnosti môžu politické riziká trhy znepokojovať. Ide najmä o americkú fiškálnu politiku, ktorá vstupuje do kritického obdobia, a talianske parlamentné voľby na konci februára. Kým ale budeme môcť čerpať silu zo zlepšovania ekonomického cyklu a vyhýbať sa najzreteľnejším chybám politikov a centrálnych bankárov, budeme sa nakláňať skôr k rizikovým aktívam. Naďalej odporúčame preferovať skôr akcie ako dlhopisy a dávame tiež prednosť dlhopisom s vysokým výnosom a obligáciami s pevným príjmom z oblasti rozvíjajúcich sa trhov.
Autor: Teis Kunthsen | CIO, Saxo Private Bankk | Saxo Bank
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |