V Číne privítajú v nedeľu nový rok, ktorý sa bude niesť v znamení hada. S týmto znamením zvieratníka sa všeobecne spájajú pokoj a rozum. Pre Raymonda Ma, manažéra Fondu Fidelity China Consumer sa to zhoduje s jeho očakávaním nového, pokojne sa vyvíjajúceho čínskeho hospodárstva v tomto roku:
„Predovšetkým vďaka trvalo liberálnej peňažnej politike sa hospodárstvo v Číne už v treťom kvartáli minulého roku odrazilo od dna. Teraz pribúdajú náznaky, že sa pomaly, ale trvalo rozbieha, a v roku 2013 sa mierne oživí. Okrem stúpajúceho indexu nákupných manažérov to potvrdzuje aj rozvoj priemyselnej výroby a silné oživenie na trhu s nehnuteľnosťami. Vo štvrtom kvartáli 2012 stúpol hrubý domáci produkt v porovnaní s obdobím predchádzajúceho roku o 7,9 percenta. Shanghai Stock Exchange Composite Index stúpol následkom tejto správy na sedemmesačné maximum.
Teraz počítam s oživením, ktoré zasiahne všetky odvetvia hospodárstva. Vláda v Pekingu bude postupne ďalej cielene uvoľňovať regulačné opraty a tým zmierni štátny monopol. Reformy smerujúce k deregulácii finančného sektoru, telekomunikácií a energetiky dajú v nasledujúcich kvartáloch nové impulzy pre súkromný sektor. Okrem toho zrejme Peking urýchli urbanizáciu a spravodlivejšie rozdelenie príjmov. Celkovo treba počítať s politikou viac zameranou na spotrebu, ktorá povzbudí domáci dopyt a aj v budúcnosti bude priaznivejšia najmä pre spotrebiteľské odvetvia.
Z dôvodu lepšej hospodárskej situácie a vyššej likvidity na trhu dôjde tohto roku zrejme aj k rýchlejšiemu rastu cien a reflácii cien nehnuteľností. Aj na čínskom trhu s akciami by mali kurzy v celom spektre naďalej stúpať, pretože vyhliadky sa pre svetové hospodárstvo ďalej rozjasňujú a investori stále viac rátajú so ziskami podnikov.
Čínsky trh s akciami patrí aktuálne k najvýhodnejším v Ázii
Za posledné tri mesiace sa už čínske akcie zotavili. Napriek tomu sú ich hodnotenia po kórejských ešte stále druhé najlacnejšie v regióne Ázie a Pacifiku okrem Japonska. Na roky 2013 a 2014 očakávam korektúry zisku smerom nahor, ktoré by mali v strednodobom horizonte podporovať čínsku „rally“.
Investori však napriek tomu nesmú podceniť sledovanie miery inflácie v Číne. Reflácia pozitívne vplýva na hospodárstvo a trhy s akciami. Ak však miera inflácie presiahne cieľ, bude to nebezpečné. Ďalšie nezanedbateľné riziko vidím vo forme menovej vojny, ak japonský jen ešte viac devalvuje a jeho príklad budú nasledovať ďalšie ázijské krajiny. Utrpel by tým export Číny a Peking by sa dostal pod tlak, aby otočil svoj kurz smerom k uvoľneniu výmenného kurzu juanu.
Celkovo však u mňa prevládajú pozitívne vyhliadky: hospodárske ozdravenie, dobre premyslené reformy a riadená reflácia tvoria dobrý základ pre vývoj čínskych akcií v roku hada.“
Autor: Raymond Ma | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |