Hoci sa v prvej polovici dnešného obchodného dňa na finančných trhoch zdalo, že sa Írska dlhová problematika, vďaka záchrane z Eurovalu, dostane preč z hlavného hľadáčika akciových trhoch, bol to trpký omyl. Konštruktívnejšie názory na to, že US ekonomika sa na základe posledných fundamentov pomaly zlepšuje, boli opäť raz prehliadané. A strach z európskeho dlhového moru pokračoval. A znova raz silno rezonoval aj u US burziánov, ktorým decimoval akýkoľvek náznak optimistickejšej nálady. Preto sme videli akciové výpredaje, ktoré skončili až vďaka záverečnému finišu býkov len mierne v červených číslach: Dow Jones -0,22%, SP 500 -0,16%, Nasdaq Composite +0,55%.
Svetlejšie dni nenastávajú
Írsko dalo „Hände hoch“ (zdvihlo ruky na znak vzdania sa) bolo zachránené, aj keď tvrdí, že vlastne záchranu (aspoň ako tvrdí) nepotrebuje. Mohlo toto trhy upokojiť? Áno, ale len dočasne, čo sa dnes aj plne potvrdilo.. Stále ostáva mnoho nejasností ohľadne pomoci. A obáv z toho, že írske banky budú potrebovať omnoho viac kapitálu ako si teraz vieme predstaviť, keďže situácia na realitnom trhu sa nezlepšuje, skôr naopak. Navyše paniku vyvolal aj plán odchodu Strany zelených z írskej vlády a ich snaha o skoré predčasné voľby. Tie sú stále bližšie k realite po tom, ako dnes írsky premiér Cowen vyhlásil, že rozpustí vládu, akonáhle budú ukončené rokovania o pomoci z Eurovalu a prijatý rozpočet na rok 2011. Poplach paniky spôsobilo aj (opäť raz po funuse) vyhlásenie ratingovej agentúry Moodys, že plánuje znížiť rating Írska hneď o niekoľko stupňov.Celkovo tak možno smerom k ostrovu Sv. Patrika povedať, že tak trocha násilná záchrana Írska bola vnímané ako sedatívum, ktoré malo upokojiť trhy. Žiaľ ako vidíme, tento politický liek zlyhal veľmi rýchlo. Ako mnoho iných politických liekov, ktoré ignorujú ekonomické reálie.
Nie je to panacea
A to najmä pre to, že záchrana z Eurovalu dokopy nič nerieši a nie je panaceou- všeliekom. Neodstraňuje vrodené genetické poruchy existencie menovej únie, rozhodne nie je krokom smerom k štrukturálnym reformám a rastu konkurencieschopnosti. A ani náhodou nevytvára podmienky pre rovnosť príležitostí na slobodnom trhu (jednoducho ak padá finančný sektor tak bude zachránený, ak štát je fiškálne rozšafný tak bude zachránený! Ako tu tak možno v takomto prostredí zaviesť zodpovedné správanie sa a disciplínu?- Žiaľ na zodpovedanie tejto otázky neexistuje politická vôľa). Na trhu, ktorý správne investičné rozhodnutia odmeňuje a zlé tresce stratami a krachmi, namiesto zachraňovanie z peňazí iných!
Nákaza bude pokračovať
Okrem toho, so záchranou sa počítalo už koncom minulého týždňa a dnes sme videli už len „sell the news“ a krvácanie akciových trhov. A hlavne bailout írskeho ostrova rozhodne nezlepší situáciu v Portugalsku a Španielsku, ktoré preventívne dnes vyhlásili, že rozhodne žiadnu pomoc z Eurovalu nepotrebujú. Nuž, ale trhy už vedia, že čím viac sa niekto takto dušuje (Grécko a Írsko sú toho jasným dôkazom), tým viac sa je potrebné mať na pozore, lebo to nemusí byť pravda.
Bude ešte horšie
Burzy sa už teraz obávajú toho, že euroval nie je dostatočne veľký na to, aby zachránil aj 10. najväčšiu ekonomiku na svete- Španielsko. A už rozhodne nie giganta z G7- Taliansko. Okrem toho, ak to takto ďalej pôjde (a ono to žiaľ pôjde) stále menej krajín sa bude skladať na stále väčšie a problematickejšie záchrany. Toto však môže znamenať riziko „buchnutia päsťou po stole“ a konci solidarity (prvé znaky sme videli už koncom minulého týždňa), na základe ktorej sa majú zachraňovať nie krajiny, ale finančné inštitúcie. Teda dlhová kríza sa nebude zmenšovať, práve naopak existuje jej riziko prerastenia do krízy politickej.
Toto sme tu ešte nemali
Najšialenejšie je však to, že Írsko ručí 7 miliardami v Eurovale, požičalo viac 1 mld. EUR Grécku a samo si ide z Eurovalu požičiavať (ešte“ humornejšie“ to však už čoskoro bude vypadať so Španielskom a Portugalskom). Nuž toto je chorá európska politika a solidarita 21. storočia, ktorej sa celý svet bojí, lebo vie, že vedie do horúcich pekiel! Zrejme len elity EU: Trichet, Rehn, Juncker či Van Rompuy si to nemyslia.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |