Po silnej štvrtkovej rely si akcie v piatok pripísali len minimálne zisky, nakoľko ďalšie zvýšenie povinných minimálnych rezerv v Číne obmedzovalo v trhy v raste aj napriek dobrým výsledkom spoločností Dell (+1,68%) Salesforce.com (+18,11%)a Nike (+4,05%). Piatkový akciový kokteil: Dow Jones +0,20%, SP500 +0,25%, Nasdaq Composite +0,15%.
General Motors – Veľký tresk alebo pomalý pád?
Akcie General Motors majú za sebou úspešné IPO. V štvrtok sa automobilka opäť vrátila na burzu s rovnakým tickerom GM a akcie si pripísali silný rast. Pozor ale na štatistiky o IPO. 50 najväčších uvedení na burzu od roku 2005 zaznamenalo v prvý deň obchodovania nárast o približne 56%, no ak by ste tieto akcie kúpili Ďalší týždeň a držali rok, stratili by ste v priemere 5,6%. Aj keď sú akcie spoločnosti ocenené veľmi atraktívne, nemusia priniesť hneď ovocie.
Tentokrát je to (znovu) inak
Túto vetu sme už počuli niekoľko krát. Či už to bolo pri Islande, Lotyšsku, Maďarsku, Dubaji, Grécku alebo Írsku. Vždy sa to ale skončilo rovnako. Krajina potrebovala pomoc zo zahraničia. Teraz je na rade Írsko, ktoré oficiálne požiadalo o pomoc včera. Samozrejme, že ešte pred pár dňami krajina odmietala akúkoľvek potrebu pomoci a zároveň aj európski politici tvrdili, že situácia je pod kontrolou. Klamať všetkých sa ale nedá donekonečna a pravda nakoniec vyplávala na povrch. Írsko sa stalo obeťou nadrozmerného finančného sektora a realitného boomu, ktorému „pomohla“ nevhodná politika ECB pre túto krajinu. Írsko, ktoré už pocítilo odlev vkladov z domácich bánk ,muselo rýchlo konať a záchrana musela prísť nielen v záujme zabránenia runu na banky ale aj kvôli tomu, aby sa nákaza nepresunula aj na iné krajiny (čo sa ale stále deje). Írske banky totiž fungovali v poslednej dobe na infúzii likvidity zo strany ECB, no vkladatelia nevidia rozdiel medzi nedostatkom likvidity a insolventnosťou. Prijatím pomoci sa určite finančný sektor na chvíľu zastabilizuje, no európski politici budú po poskytnutí pomoci krajine cez mechanizmus Eurovalu požadovať, aby krajina zvýšila svoju korporátnu daň na úrovni 12,5%, ktorá je jedna z najnižších v Európe. Tým sa krajina zas vystavuje riziku, že nadnárodné korporácie, ktoré využívali Island ako daňový raj, odídu inde a rast HDP sa tak skoro neobnoví. Možno to bol dôvod, prečo Írsko s pomocou, ktorá by podľa Goldman Sachs mala dosiahnuť 95 mld. EUR (60 mld. EUR na financovanie vlády a 30 mld. pre banky), váhalo tak dlho. Na pomoci by sa mali podieľať aj UK a Švédsko a to kvôli expozícii ich bánk voči Írsku.
Smutné štatistiky o Írsku
Írsky sen sa tak na chvíľu skončil. Tento rok by malo Írsko kvôli záchrane finančného sektora dosiahnuť deficit rozpočtu na úrovni 32% HDP a pomer dlhu k HDP by mal vystúpiť až na úroveň 100%. Je zaujímavé, že ešte v roku 2007 bol tento pomer na úrovni 25%. Do konca roka 2010 by malo byť HDP krajiny o 15% nižšie než na úrovni svojich maxím spred krízy. Obrovský finančný sektor a realitný boom na dlhú dobu krajinu zobúdzajú z jej sna a to rovno do krutej reality. Podobný osud by mohol stihnúť Španielsko, ktoré má rovnako obrovský finančný sektor a má tiež problémy v realitnom sektore. Portugalsko je tiež adeptom, no určite budeme čoskoro počuť, že Španielsko nie je Írsko a Portugalsko nie je Grécko. Budúcnosť preto bude určite zaujímavá.
Ázijské akcie tretí deň v zisku
Správy o požiadaní Írska o pomoc z Eurovalu dnes poslali ázijské akcie výraznejšie nahor a tie na chvíľu zabudli aj na zvyšovanie povinných minimálnych rezerv v Číne, piate tento rok. Akcie čínskych bánk tak len mierne tlačili nadol čínsky akciový index Shanghai Composite a ten nakoniec ukončil dnešné obchodovanie len v state 0,15%. Naopak slušný optimizmus sme videli v Japonsku, kedy si index Nikkei 225 pripísal zisk 0,93% a darilo sa aj austrálskym akciám a benchmark SP/ASX200 skončil so ziskom 0,31%.
Záchrana Írska prijatá pozitívne
Krajina keltského kríža svojim vzdaním sa a požiadaním o pomoc pomohla akciovým trhom, ktoré sa na chvíľu zbavili svojej neistoty. O 11:20 pridáva index FTSE 100 0,49%, nemecký DAX je v zisku 0,55% a francúzsky CAC rastie o 0,43%. Najviac sa dnes darí v paneurópskom indexe Eurostoxx 600 segmentom spotrebiteľských tovarovm energiám a základným materiálom.
Výhľad na dnes
Top témou dnešného dňa je určite Írsko. Požiadanie krajiny o pomoc je signálom, že by sa situácia ohľadom fiškálnych problémov v Európe mohla na chvíľu stabilizovať a akciám by sa mohlo dariť. Nové Írsko alebo Grécko sa začne hľadať až o chvíľu a dovtedy by na trhu mohla vydržať pozitívna nálada. Makroekonomický kalendár je dnes prázdny, korporátny kalendár ponúka po zatvorení akciového trhu výsledky výrobcu počítačov Hewlett-Packard. Zatiaľ máme výhľad pre dnešné obchodovanie býčí, no historické štatistiky hovoria, že pondelky pred dňom vďakyvzdania sú veľmi slabé. Správy o Írsku by ale mohli pomôcť na ne zabudnúť.
Technická situácia
Futures kontrakt na akciový index SP500 s označením ESZ0 našiel po prelomení rastovej línie ťahanej z miním zo začiatku septembra support na úrovni 1171 bodov, od ktorého sa výraznejšie odrazil nahor. V raste vidíme ako prvú silnú rezistenciu hladinu 1210 bodov, kde sa nachádza spomínaná rastová línia. Naopak supportom je hladina 1192 bodov, predtým ešte level 1198 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |