Americké akcie včerajšie obchodovanie skončili v miernom pluse. NASDAQ +0,25%, S&P 500 +0,02%, Dow Jones -0,14%. Nedarilo sa hlavne bankám a naopak, mierny nárast zaznamenal sektor spotrebiteľských služieb. Úspešne skončila hlavne IPO General Motors, pri ktorej cena jednej akcie dosiahla 33 dolárov, zatiaľ čo správy z realitného trhu boli opäť zlé.
Ázia sa zelená
Čínske akcie sa dnes zotavili po štyri dni trvajúcom prepade, ktorý bol spustený aj odporúčaním Goldman Sachs vyberať zisky z čínskych akcií a najmä strachom zo sprísňovania čínskej menovej politiky pre rastúce inflačné riziká. Napriek obavám z toho, že čínska centrálna banka bude nútená vďaka rastúcej inflácii zvýšiť úrokové sadzby, vzrástol Shanghai composite o 0,9% a Hang Seng o 1,82%. Japonské indexy silno rástli vďaka očakávaniam, že zlepšujúca sa ekonomika a slabnúci jen zvýšia zisky spoločností. Index Nikkei 225 vzrástol o 2,06%, pričom po prvýkrát od júna uzavrel obchodovanie nad hranicou 10 000 bodov.
Požiada Írsko o záchranu?
Po rokovaniach ministrov financií eurozóny v Bruseli sa zvýšil tlak na to, aby Írsko požiadalo o pomoc prostredníctvom Eurovalu a ukľudnilo to tak trhy. Tlačia na neho hlavne Portugalci a Španieli, ktorí sa na rozdiel od Írska potrebujú refinancovať aj tento rok a záchrana Írska by im pomohla na trhu požičať si lacnejšie. Všetko nasvedčuje tomu, že Írsko tlaku podľahne a ako dnes vyhlásil guvernér centrálnej banky Honohan, požiada o "veľkú sumu s úrokom okolo 5%". To bude zrejme viesť v konečnom dôsledku k tomu, že Írsko bude viac ovplyvňované Bruselom. A zrejme bude musieť zvýšiť daň z príjmu firiem, ktorá v súčasnosti predstavuje iba 12,5%. Je však možné, že po vyriešení problému Írska sa pozornosť trhu presunie k Portugalsku a Španielsku, čo by mohlo mať na akciové trhy časom opäť negatívny efekt.
Európa otvára rastom
Ázijský optimizmus sa opäť preniesol aj do Európy, takže všetky akciové indexy otvárajú dnešný deň rastom: Eurostoxx 50 + 0,9%, FTSE 100 +0,58%, CAC 40 +0,94% a DAX +0,97%. Rastú prakticky všetky sektory, najviac banky a technológie. Optimizmus je posilnený nádejou na to, že Írsko v najbližšej dobe príjme pomoc Eurovalu a ďalšia eskalácia krízy bude aspoň na chvíľu zažehnaná.
Leading indicators, Philly FED, Dell
Z makroekonomických zverejnení dnes bude zaujímavé hlavne zverejnenie US Leading indicators o 16:00 a súčasne zverejnenie výsledkov prieskumu Philadelphského FEDu, ktoré dosť napovedia o ďalšom vývoji americkej ekonomiky. Taktiež sa zverejnia čísla z trhu práce.
Hlavná výsledková sezóna sa skončila. Dnes ale zverejňuje ešte jedna významná firma, výrobca počítačov Dell. Bude zaujímavé sledovať ich výhľad na budúce obdobie a porovnať ho s názorom Cisco, ktorý bol veľmi negatívny pre celý sektor. V prípade pozitívnych vyhliadok by mohol sektor technológií slušne profitovať a potiahnuť nahor vôbec celý trh.
Technická situácia
S&P 500 v predchádzajúcich dňoch na dennom grafe prelomil supportnú líniu rastového kanála, keď klesol pod úroveň 1200 bodov a vytvoril medzeru, ktorá zatiaľ nebola vyplnená. V súčasnosti je mierne nad úrovňami najbližšieho supportu okolo 1170. Ako rezistencia zatiaľ platia úrovne okolo 1200 s tým, že keďže pokles ceny nastal pri vysokom objeme, je z technického hľadiska pravdepodobné, že bude pokračovať. Jedine dnešné lepšie makrodáta by mohli prepad dnes aspoň dočasne prerušiť.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |