Vyšší výsledok maloobchodných tržieb za október a správy o ďalšej sérii akvizícií na US trhu nedokázali dostatočne presvedčiť akciových obchodníkov, aby potlačili akcie vyššie a miesto toho sme videli k záveru obchodovania pokles akcií. Silné zisky neudržal ani finančný sektor profitujúci z lepších štatistík o delikvencii na úveroch na kreditných kartách a zisk 1,6% bol ku koncu seansy skresaný na 0,4%. Dow Jones +0,08%, SP500 -0,12%, Nasdaq Composite -0,17%.
Efekt QE sa rýchlo vytratil
Najzaujímavejšou udalosťou včerajšieho dňa bol nárast výnosov na US 10-ročných dlhopisoch na úroveň 2,92%, čo je ich najvyššia úroveň od 5. augusta. Efekt kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky sa tak vytratil veľmi rýchlo a v podstate trh započítaval očakávania QE už od leta. Samotné nákupy sú tak skôr „sell the news“ udalosťou a investori sa veľmi rýchlo zbavujú drahých dlhopisov.
Čínsky drak sa boji inflačného ohňa
Už po tretí deň v rade za sebou ázijské trhy klesali. Dôvodom sú neustále obavy o vysokú infláciu v Číne, ktorá by mohla prinútiť PBOC k zvýšeniu úrokových sadzieb. Tento krok je veľmi potrebný, nakoľko čím neskôr dôjde k zvýšeniu sadzieb, tým bude situácia horšia. Kapitál bude naďalej smerovať do proexportných odvetví a do realitného trhu a domácnosti budú naďalej ochudobňované. Na druhú stranu, ak ale zvýši PBOC sadzby príliš prudko, vzniká riziko rázneho spomalenia ekonomiky a sociálnych nepokojov. Preto musí byť PBOC opatrná, no zároveň musí aj predvídať situáciu a sadzby zvýšiť. Trh započítava riziká vyplývajúce z boja s infláciou a preto akcie klesajú. Dnes čínsky akciový index Shanghai Composite stratil 3,98%, japonský Nikkei 225 poklesol o 0,31%, naopak austrálsky S&P/ASX 200 si polepšil o 0,26%.
Nemecké akcie do každého počasia
Európske akciové trhy dnes tiež horia červenou farbou a o 10:20 klesá index FTSE 100 o 1,20%, nemecký DAX je v strate 0,58% a francúzsky CAC i odpisuje 1,28%. Nemecké akcie sú naďalej veľmi dobre vybavené na aktuálny vývoj: slabé euro Nemecku štandardne vyhovuje a zároveň nemecký finančný sektor (aj napriek svojim problémovým landesbankám) dobre odolal problémom krajín PIIGS. Preto od začiatku roka pridáva index DAX 13,4%, FTSE 100 je v zisku 6,25%, francúzsky CAC klesá o 3,02% a španielsky IBEX si odpisuje až 14,55%.
Výhľad na dnes
Býci pomaly strácajú dych, no blízkosť kľúčových supportov by im ešte mohla dať na chvíľu opraty do rúk. Celkový výhľad je naďalej rastový a preto skúsime dlhé pozície. Dnes z korporátneho kalendáru očakávame prioritne zverejnenie výsledkov spoločnosti Wal-Mart, najväčšieho maloobchodného predajcu na svete. Jeho výsledky tradične znamenajú neoficiálny koniec výsledkovej sezóny, ktorá prebehla celkovo výborne, no percentuálna miera prekonania konsenzov sa postupne zhoršuje. V polovici októbra výsledky prekonávalo 77% spoločností, no teraz táto miera úspešnosti poklesla na 64%. Nie príliš optimistické vyhliadky má trh aj na výsledky predajcu nábytku Home Depot, ktorý dnes pred otvorením akciového trhu zverejňuje kvartálne výsledky. Vývojom určite zahýbe aj výsledok nemeckého sentimentu analytikov a ekonómov ZEW, zasadnutie ministrov financií Európskej únie (Ecofin) a výsledok priemyselne produkcie z US. Deň tak je celkovo nabitý množstvom udalostí a určite dnes bude vývoj veľmi volatilný. Vzhľadom na blízkosť silných supportov ale preferujeme skôr dlhé pozície.
Technická situácia
Kľúčová supportná línia indexu SP500 ťahaná z miním zo začiatku septembra bola včera prelomená, čo je pre akciový trh negatívna správa. Poslednou záchranou je support 1196 bodov, kde sa nachádzajú predchádzajúce maximá. Prelomenie tejto úrovne bude otvárať priestor na pokles k úrovni 1185 bodov s výhľadom až na 50-dňový kĺzavý priemer 1163 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |