Hlavná téma uplynulých týždňoch na finančných trhoch, ktorou boli výpredaje írskych a portugalských dlhopisov, neobišla ani akciové trhy. Pod tlakom sa tak ocitli najmä akcie v bankovom sektore, ktoré budú musieť v súčasnom kvartáli odpisovať hodnotu dlhopisov (nielen) týchto krajín, ktoré vo svojich súvahách držia za účelom obchodovania.
Hlboko v červených číslach ukončil minulotýždňové obchodovanie najväčší verejne obchodovaný držiteľ írskych dlhopisov v obchodných knihách Royal Bank of Scotland (-6,9 %), ktorý v rámci stresového testovania vykázal expozíciu voči írskemu vo výške 968 mil. libier vo svojich obchodných knihách. Nasledovali ho aj ďalší veľkí držitelia írskeho dlhu v obchodných knihách, francúzske banky Credit Agricole (-4,6 %; 759 mil. EUR) a Societe Generale (-3,7 %; 464 mil. EUR), či nemecká Deutsche Bank (-3,1 %; 310 mil. EUR).
Slabý týždeň zažili aj technologické akcie, ktoré mimoriadne negatívne prekvapili prognózy siedmej najväčšej americkej technologickej spoločnosti podľa trhovej hodnoty Cisco (-16,9 %). Tá predpokladá pre ďalší kvartál tržby na úrovni 10,1 až 10,3 mld. dolárov, čo ďaleko zaostalo za trhovým konsenzom, ktorý sa podľa agentúry Bloomberg pohyboval na úrovni 11,1 mld. dolárov. Tieto prognózy boli signálom, že očakávania vysokého rastu tržieb, ktoré sú v súčasnosti aj vďaka FEDu započítané v cenách akcií, sa nemusia naplniť. Výrazné straty zaznamenali najmä akcie s vysokým pomerom ceny akcie k ziskom (P/E) a tržbám (P/S), ktoré implikujú očakávania vysokého budúceho rastu, ako napríklad Google (-3,5 %; P/E 20,3; P/S 7), Oracle (-3,2 %; P/E 22,7; P/S 4,9), či Apple (-2,9 %; P/E 24,3; P/S 4,3), ten sa však nemusí naplniť.
Ďalšou významnou udalosťou uplynulého týždňa, ktorá mala na akciové trhy nemalý dopad, boli správy o ďalšom uťahovaní monetárnej politiky z Číny. Tá v priebehu týždňa rozhodla prostredníctvom zvýšenia povinných minimálnych rezerv pre čínske banky o 0,5 % o stiahnutí ďalších juanov z finančného systému a prudký októbrový skok medziročného rastu inflácie z 3,6 % na 4,4 % naznačuje, že je možné očakávať ďalšie reštriktívne kroky v snahe pribrzdiť prehrievanie čínskej ekonomiky. Čínsky akciový index Shanghai Composite v uplynulom týždni v obavách o zastavenie kohútikov likvidity stratil 4,6 %.
Netreba však zabúdať, že Čína je podľa WTO s ročným objemom dovozov na úrovni 1 biliardy dolárov druhým najväčším importérom na svete. Oslabenie rastu čínskeho dopytu na udržateľnejšie úrovne, ktoré by ďalšie uťahovanie kohútokov v Číne prinieslo, by síce z dlhodobého hľadiska bolo pre svetovú ekonomiku dobrou správou, pre akcie, v ktorých cenách sú však započítané úrovne rastu tržieb na hranici udržateľnosti, to však dobrá správa nie je. Nedarilo sa tak najmä akciám ťažobných a spracovateľských spoločností, ktorých produkty sú pre Čínu kľúčovými importmi. V červených číslach tak ukončili týždeň akcie najväčšej ťažobnej spoločnosti na svete, austrálskej BHP Billiton (-3,6 %), či akcie amerického vývozcu ťažobných zariadení Caterpillar (-3,0 %).
Pri pretlaku negatívnych správ zabránil výraznejším výpredajom budúci prílev likvidity zo strany FEDu, ktorý pomohol udržať straty širšieho amerického indexu S&P 500 na úrovni 2,17 % a paneurópskeho indexu EuroStoxx 50 na úrovni 1,86 %. Téma európskej dlhovej krízy ostane na akciových trhoch nosnou aj v začínajúcom sa týždni, na podnikovej úrovni sa však dočkáme aj niekoľkých zaujímavých kvartálnych výsledkov hospodárenia (Wal-Mart, Dell, Gap).
Viac z našej týždňovej akciovej analýzy vrátane tabulek a grafov nájdete TU...
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |