V závere týždňa pokračujú akciové trhy v septembrovej pozitívnej nálade na akciových trhoch. Prispeli k nej aj včerajšie úspešné emisie dlhopisov problémových európskych krajín a prekvapivo pozitívne správy zo spomaľujúcej americkej ekonomiky.
Septembrový záujem o dlh problémových krajín potvrdili včera aj emisie írskeho a maďarského dlhu. Írsku, ktoré je v súčasnosti v centre pozornosti v súvislosti s ďalšími nákladmi na rekapitalizáciu znárodnenej banky Anglo Irish Bank, sa včera podalo predať päť- a sedemmesačné štátne pokladničné poukážky v hodnote 400 mil. EUR. Maďarsko, ktoré pod tlakom Medzinárodného menového fondu napokon po troch mesiacoch rokovaní pristalo na dodržanie trojpercentného deficitu v roku 2011, aj vďaka tomu dokázalo predať dlhopisy v objeme 95,3 mld. forintov, podstatne viac ako plánovaných 50 mld. Napätie ohľadom dlhu problémových európskych krajín, ktoré sa po niekoľkých týždňoch opäť vrátilo na scénu, tak ochablo. Írsky index Irish Overall včera poskočil o 0,87 %, naopak maďarský BUX pri oslabení toku štátnych peňazí do ekonomiky stratil 0,32 %.
Septembrová nádielka prevažne pozitívnych ukazovateľov z americkej ekonomiky pokračovala aj počas včerajšieho obchodovania. Júnový prepad obchodného deficitu Spojených štátov o takmer 8 mld. dolárov na 49,8 mld., ktorý záporným znamienkom výrazne prispel k revízii druhokvartálneho rastu amerického HDP z 2,4 % na 1,6 %, sa nateraz ukázal byť jednorázovým. Exporty v júli medzimesačne poskočili o 1,8 % na dvojročné maximá, naopak importy klesli o 2,1 %, čo posunulo deficit na prekvapivých 42,8 mld. dolárov. Pokiaľ by tento trend vydržal, tak by obchodný deficit nemusel byť v ďalšom kvartáli takou brzdou rastu HDP ako v druhom. Lepšie čísla prišli aj z amerického trhu práce, kde nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na dvojmesačné minimum 451 tis.
Čiastočný návrat optimizmu tak včera prispel k ďalšiemu rastu akcií, v Spojených štátoch poskočil širší index S&P 500 o 0,48 % a paneurópsky ESTX 50 dokonca o 1,07 % na mesačné maximá. Na podnikovej úrovni sa najviac darilo výrobcom automobilov, keď viacerí analytici očakávajú rast cien ich akcií. Credit Suisse odporučila svojim klientom nakupovať akcie Daimler (+2,6 %), keď očakáva najmä vďaka silnému dopytu z Číny nárast jeho tohtoročných tržieb na historické maximá, pričom cieľová cena akcií spoločnosti je podľa Credit Suisse 55 eur. Zo zmeny odporúčania z predaj na podrž zo strany JP Morgan Chase profitovali aj akcie talianskeho Fiatu (+1,9 %). V Spojených štátoch sa darilo bankovým akciám, keď podľa reportu Morgan Stabley americké banky budú schopné zvýšiť svoje dividendy a skupovať vlastné akcie, na čele ziskov boli akcie práve Morgan Stanley (+4,1 %) a JP Morgan Chase (+2,5 %). Dnešná správa, že Deutsche Bank (-4,5) hodlá emitovať nové akcie v hodnote 9 mld. eur však skôr svedčí o opaku.
Posledný obchodný deň v týždni sa nesie pri absencii makroekonomických dát v pokojnom duchu a tak majú akcie našliapnuté k ďalšiemu úspešnému týždňu. Ohľadom ďalšieho vývoja sme však skôr skeptickí, keďže aj napriek tomu, že si zlé správy z americkej ekonomiky v septembri vybrali prestávku, spomalenie americkej ekonomiky je očividné a začína sa prejavovať aj v Európe. Rast tržieb v podnikovom sektore tak spomalí, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj na cenách akcií.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdeteTU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |