Úvod týždňa na akciových trhoch sa niesol v znamení dozvukov minulotýždňových pozitívnych ukazovateľov z americkej ekonomiky na čele s piatkovou správou z trhu práce, ktorá ukázala 67 tis. nových pracovných miest v súkromnom sektore. Pondelkové obchodovanie totiž žiadne významnejšie ekonomické správy neprinieslo, a tak minulotýždňová korekcia augustových prepadov pokračovala pri zatvorených amerických trhoch v Európe, kde včera získal paneurópsky akciový index ESTX 50 0,27 %.
Včerajšie suchoty na nové ukazovatele podčiarkujú aj hlavné témy, ktoré na trhoch rezonovali. Medzi nimi aj inak málo významná správa britského Združenia zamestnávateľov vo výrobe, ktorá ukázala za posledné tri mesiace historicky najväčšiu prevahu výrobných spoločností hlásiacich rast tržieb nad tými, čo hlásia pokles, o 33 %. Medzi akciami v britskom výrobnom sektore sa včera najviac darilo zbrojárskej spoločnosti Cobham (+1,2 %) a poskytovateľovi podporných služieb pre výrobné podniky Serco (+1,7 %).
Pozitívne čísla poskytli pre združenie aj priestor na revíziu celoročného rastu priemyselnej výroby z 3,5 % na 3,7 %. Podľa správy sa však výraznou mierou o tento rast pričinili exporty, so spomaľovaním americkej a čínskej ekonomiky to však britskí výrobcovia v nasledujúcich mesiacoch budú mať podľa nášho názoru aj napriek stále slabej libre ťažšie, navyše implementáciou úsporných opatrení novej vlády utrpí aj domáci dopyt.
Na podnikovej úrovni sa venovala pozornosť nemeckým energetickým spoločnostiam, keď nemecká vláda predstavila svoj zámer odložiť zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku z roku 2021 na rok 2029 pre elektrárne postavené pred rokom 1980 a na rok 2035 pre novšie elektrárne. Na druhej strane vláda zaťaží jadrové elektrárne vyššou daňou, ktorá by mala do rozpočtu priniesť 2,3 mld. eur ročne. Aj napriek tejto dani prinesie predlženie životnosti nemeckým energetickým spoločnostiam vyššie zisky, čo sa premietlo aj do včerajšieho rastu akcií spoločností E.ON (+1,8 %) a RWE (+2,1 %).
Na francúzskych trhoch rezonovala zmena v blue-chip indexe CAC 40, z výstavnej skrine francúzskeho akciového trhu bude vyradená mediálna skupina Lagardere (-1,5 %) a banka Dexia (-2,3 %), nahradia ich ďalšia mediálna skupina Publicis (+1,1 %) a investičná spoločnosť Natixis (+5,9 %). Okrem prestíže sa o pokles vyradených a rast nových akcií postaral aj fakt, že portfólioví manažéri s expozíciou voči indexu CAC 40 predávajú vyradené a kupujú nové akcie, aby ich portfóliá kopírovali vývoj tohto indexu.
Vo večerných hodinách predstavil americký prezident Barack Obama ďalší stimulačný balíček spočívajúci v 50 mld. dolárov na infraštruktúrne projekty v priebehu ďalších šiestich rokov a v 100 mld. dolárov daňových úľav pre podniky zaoberajúce sa výskumom a vývojom. V kontexte predošlého Obamovho stimulačného balíčka, ktorý spočíval v takmer 800 mld. dolároch na podstatne kratšie obdobie, sa však jedná ročne o symbolickú čiastku, tento balíček je tak skôr zameraný na zvýšenie popularity demokratov pred blížiacimi sa voľbami v niektorých federálnych štátoch do kongresu. Akcie tak prijali tento balíček bez významnejšej reakcie, dnes ráno sa naopak obchodujú v červených číslach, na sentimente zavážili negatívne komentáre na ekonomický vývoj japonskej a austrálskej centrálnej banky a aj správa denníka Wall Street Journal, že niektoré európske banky nezverejnili úplnú expozíciu voči dlhu PIIGS.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |