Po týždni rastu sa počas včerajšieho obchodovania vrátila na akciové trhy negatívna nálada, netradične prišiel jej spúštač v kontexte udalostí z posledných týždňov z Európy. Denník Wall Street Journal zverejnil analýzu výsledkov záťažového testovania európskych bánk, ktorým pri mierne nastavených podmienkach v júni neprešlo len sedem z deväťdesiat jeden bánk, podľa ktorej viacero bánk nevykázalo všetky štátne dlhopisy problémových krajín vo svojich súvahách.
V porovnaní s údajmi od Banky pre medzinárodné platby napríklad vykázali štyri najväčšie francúzske banky, ktoré predstavujú 80 % bankového sektora, len 19 % z celkovej francúzskej expozície voči španielskemu, 32 % voči portugalskému a 58 % voči gréckemu štátnemu dlhu. Podľa denníka nevykázali významnú časť zo svojich dlhopisových portfólií napríklad francúzska banka Credit Agricole (-2,8 %) či britská Barclays (-2,7 %). Podozrenie ohľadom zámerného zatajovania objemu dlhopisových portfólií v súvahách tak na scénu opäť vrátilo obavy o zdravie európskych bánk. Pokiaľ by tieto podozrenia mali reálny základ, straty európskych bánk by v prípade zhoršenia platbyschopnosti PIIGS mohli byť vyššie ako ukázalo záťažové testovanie.
Pod ešte väčší tlak sa dostali akcie bánk v problémových európskych ekonomikách. Na najvyššiu úroveň od mája, kedy vrcholili obavy o príchod dlhovej krízy sa vyšplhali výnosy z desaťročných gréckych a portugalských dlhopisov, výnosy z írskych pri mamutích nákladoch na rekapitalizáciu bánk dokonca po roku a pol prekročili 6 %. Na čele včerajšieho poklesu medzi európskymi bankami boli akcie gréckych National Bank of Greece (-7,1 %) a EFG Eurobank (-7,1 %) a írskych Bank of Ireland (-5,9 %) a Allied Irish Banks (-5,9 %). Index bankových akcií v eurozóne ESTX Bnk včera stratil 2,38 %.
Európa včera sklamala aj na ďalšom fronte, Prvé náznaky dopadu spomaľovania americkej a čínskej ekonomiky na eurozónu ponúkli júlové nemecké priemyselné objednávky, ktoré sa medzimesačne prepadli o 2,2 %, pričom sa očakával ďalší rast na úrovni 0,6 %. Medzimesačný pokles objednávok zo zahraničia pritom dosiahol až 3,7 %. Ústup optimizmu ohľadom ďalšieho vývoja odzrkadľuje aj medzimesačný pokles objednávok kapitálových statkov o 5,5 %, ktoré naznačujú pokles investícií do nových kapacít. Ústup zahraničného dopytu potvrdila v dnešných ranných hodinách aj nemecká júlová obchodná bilancia, ktorá ukázala medzimesačný pokles exportov o 1,5 %.
Na podnikovej úrovni sa nedarilo ani ťažobným spoločnostiam, najmä tým s pôsobnosťou v Austrálii, keďže sa v krajine definitívne podarilo labouristom podporujúcim zdanenie ziskov ťažobných spoločností vytvoriť menšinovú vládu za podpory troch nezávislých poslancov a jedného za stranu zelených. Vyššiemu zdaneniu sa tak ťažobné spoločnosti nevyhnú, akcie austrálskych gigantov BHP Billiton (-1,4 %) a Rio Tinto (-1,8 %) v Londýne však reagovali miernejším poklesom, keďže vláda labouristov bola pravdepodobnejšia ako konzervatívcov.
Zlé správy z Európy tak včera vrátili na trhy averziu k riziku, paneurópsky akciový index ESTX 50 klesol o 0,96 % a širší americký index S&P 500 o 1,15 %. V Japonsku dnes v ranných hodinách klesol Nikkei o 2,18 %, keď averzia k riziku poslala jen na nové pätnásťmesačné maximá. Nervozita ohľadom zdravia európskych bánk pokračuje aj v úvode dnešného obchodovania, a práve bankové akcie ťahajú indexy do červených čísel.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |