Včerajšia úspešná emisia portugalských dlhopisov dokázala na čas upokojiť opätovne stupňujúce sa napätie ohľadom európskeho dlhu. Portugalsko včera úspešne predalo trojročné a desaťročné dlhopisy v objeme 1,04 mld. dolárov, pričom potešil najmä silný záujem, keď dopyt po trojročných dlhopisoch presiahol ponuku-1,9 krát a po desaťročných dokonca 2,6-krát. Silný dopyt dokázal zatieniť aj rastúce úroky, ktoré muselo Portugalsko zaplatiť, na trojročné dlhopisy to bolo oproti poslednej júnovej emisii o 49 percentuálnych bodov a na desaťročné dlhopisy oproti marcovej emisii dokonca o 180 bodov viac.
Rast výnosov z portugalských a gréckych desaťročných dlhopisov sa následne zastavil na najvyšších úrovniach od mája a rast výnosu z írskych dlhopisov na jeden a pol ročných maximách. To podporilo náladu aj na akciových trhoch, kde dokázal európsky index ESTX 50 vzrásť o 0,94 % a širší americký index S&P 500 o 0,64 %. Problémy vysoko zadlžených európskych krajín s dlhom však nie sú ani zďaleka za nami a vyššie úroky, ktoré finančné trhy pýtajú od problémových krajín budú naďalej komplikovať stabilizáciu ich verejných financií. Na tento rok si síce už tieto krajiny väčšinu plánovaných peňazí z finančných trhov zaobstarali, problémy sa opäť môžu vynoriť už pri budúcoročných splátkach dlhov.
Okrem stále vysokých výnosov na štátne dlhopisy Grécka, Portugalska a Írska to dokumentuje aj nízka hodnota európskych bankových akcií, ktoré držia široké portfóliá štátnych dlhopisov. Na čele poklesov boli včera opäť grécke banky na čele s National Bank of Greece (-6,4 %), ktorá ohlásila emisiu akcií a konvertibilných bondov v hodnote 2,8 mld. eur v snahe posilniť svoju kapitálovú pozíciu pri rastúcich odpisoch zo zlyhaných úveroch v recesii sa zmietajúcom Grécku. S novými akciami sa však zriedia dividendy medzi viacerých akcionárov, čo poslalo akcie nadol. Stupňujúce sa problémy v írskom bankovom sektore, ktoré včera prinútili vládu predĺžiť vládnu garanciu na krátkodobé záväzky bánk do konca roka a rozbiť znárodnenú Anglo Irish Bank, nedokázali upokojiť nervozitu medzi akciami írskych bánk a akcie Bank of Ireland (-2,8 %) tak pokračovali v poklese. Írske banky totiž držia široké portfóliá štátnych dlhopisov, a problémy v bankovom sektore, za ktorého záväzky preberá garanciu vláda, vytvárajú tlak na ďalší pokles hodnoty írskych dlhopisov.
Pozitívna nálada panovala aj napriek slabším ekonomickým dátam, ktoré včerajšie obchodovanie prinieslo. Po nečakanom júlovom poklese priemyselných objednávok ponúklo Nemecko ďalšie náznaky dopadu spomalenia čínskej a americkej ekonomiky na svoju ekonomiku. Nemecké exporty klesli v júni medzimesačne o 1,5 % a priemyselná výroba vzrástla medzimesačne len o 0,1 %, pričom sa očakával rast o 1,1 %. V Spojených štátoch potvrdil výrazné spomalenie americkej ekonomiky vo svojej béžovej knihe aj FED, podľa ktorého až päť z dvanástich amerických regiónov v posledných šiestich týždňoch ekonomicky stagnovalo, prípadne klesalo. Vyhliadky pritom nezlepšuje ani neochota Američanov zadlžovať sa, keď objem spotrebiteľských úverov v júli klesol o ďalších 3,6 mld. dolárov. Američania tak naďalej skôr splácajú staré dlhy, ako sa zadlžujú, čo drží tradičný pilier americkej ekonomiky spotrebu obmedzenú. Od maxím v júli 2008 klesol objem spotrebiteľských úverov v Spojených štátoch už o 163 mld. Pozitívna nálada, ktorá sa preniesla aj do dnešného obchodovania tak podľa nášho názoru pri negatívnych ekonomických vyhliadkach zvýši v najbližších dňoch citlivosť na negatívne správy.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |